REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Paweł Ziółkowski
Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.
Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016
Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy będą mieli wybór, czy chcą skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w dniach lub godzinach. Do końca 2015 roku z tego zwolnienia można korzystać wyłącznie w dniach. O sposobie wykorzystania zwolnienia w danym roku, pracownik zdecyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie.

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy będą mogli korzystać ze zwolnienia w dniach lub godzinach. Pracodawcy nadal będą mogli odbierać od nich oświadczenia, ale tylko co do zamiaru korzystania z tego uprawnienia

REKLAMA

Autopromocja

Od 2 stycznia 2016 r. pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat będzie przysługiwało w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Do końca 2015 roku z tego zwolnienia można korzystać wyłącznie w dniach. Zmiana, którą wprowadzi ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1268), polega na rozwiązaniu alternatywnym – ze zwolnienia będzie można korzystać zarówno w dniach, jak i godzinach (art. 188 i 1891 k.p. w nowym brzmieniu).

Rekomendowany produkt: Rodzina 500+ (PDF)

Oświadczenie pracownika o zamiarze korzystania ze zwolnienia nabiera obecnie większej wagi. O sposobie wykorzystania go w danym roku pracownik decyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w roku kalendarzowym. Wybór należy więc w pełni do pracownika, ale wiążą się z tym pewne konsekwencje. W pierwszym wniosku w danym roku podejmuje on wiążącą decyzję co do sposobu wykorzystania dni (godzin) wolnych.

Deklaracja zatrudnionego

Ze zwolnienia może korzystać tylko jedno z rodziców. Przepisy nie określają jednak procedury składania przez pracownika oświadczenia o korzystaniu z dni wolnych, choć niewątpliwie musi ono być złożone najpóźniej wraz z pierwszym wnioskiem o skorzystanie z uprawnienia (z obowiązujących regulacji wynika jedynie, że takie oświadczenie o zamiarze korzystania ze zwolnienia składa się do części B akt osobowych pracownika). Wiele firm żąda jednak takich deklaracji od pracowników na początku roku, bo pozwala im to lepiej zaplanować pracę. Wprowadzenie takiej zasady w regulacjach wewnętrznych należy uznać za dopuszczalne. Przepisy nie regulują bowiem tego, kiedy takie oświadczenie może być odebrane. Powinno ono jednak dotyczyć wyłącznie samego zamiaru korzystania z uprawnienia do dni wolnych, o sposobie jego wykorzystania zaś (w dniach czy w godzinach) decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie zwolnienia (wynika to wprost z art. 188 par. 2 Kodeksu pracy w nowym brzmieniu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowym problemem jest jednak brak możliwości weryfikacji powyższych oświadczeń. W efekcie nieuczciwy pracownik może skorzystać z omawianego zwolnienia, mimo że korzysta z niego również jego małżonek, a pracodawca nie ma możliwości sprawdzenia, czy oświadczenie zostało złożone zgodnie z prawdą.

Korzyści ze zmian

Nowe przepisy wprowadzające możliwość godzinowego korzystania z uprawnienia pozwalają pracownikowi wykorzystać zwolnienie, aby wyjść wcześniej z pracy. Istotne jest to, że ustawodawca nie wymaga przy tym, aby godziny lub dni wolne były wykorzystywane na opiekę nad dzieckiem. Fakt jej sprawowania daje prawo do zwolnienia, ale to, na co zostanie wykorzystany czas wolny, jest prywatną sprawą pracownika.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Nowe zasady powodują też, że pracownicy zatrudnieni w standardowych systemach czasu pracy (8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, 40 godzin tygodniowo) powinni zawsze składać wniosek godzinowy. Jeżeli chcą za pierwszym razem skorzystać ze zwolnienia nieobejmującego pełnego dnia, to jest to oczywiste. Jeżeli natomiast chcą mieć cały dzień wolny, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w pierwszym wniosku wystąpili o 8 godzin.

W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem udzielane w godzinach ustalane będzie proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Praktyczne przykłady

1 czas wolny niekoniecznie na opiekę

Załóżmy, że jest rok 2016. Pracownik mający siedmioletnie dziecko zawarł umowę-zlecenie z inną firmą. Aby wywiązać się z umowy, musiał kilka razy wyjść wcześniej z pracy. Złożył więc kilka godzinowych wniosków o udzielenie przysługującego mu zwolnienia.

2 wymiar godzinowy najkorzystniejszy

W styczniu 2016 roku pracownik chce złożyć wniosek o skorzystanie ze zwolnienia w wymiarze jednego dnia. Jeżeli złoży taki wniosek, to resztę zwolnienia musi wykorzystać także w wymiarze jednego dnia. Jeśli natomiast za pierwszym razem wystąpi o 8 godzin, to pozostałe 8 godzin może wykorzystać jednorazowo (cały dzień) lub na raty (np. po 2 godziny).

3 osobliwie w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w ramach równoważnego systemu czasu pracy – raz 12 godzin, a raz 4. Jeżeli postanowi skorzystać ze zwolnienia wtedy, gdy ma długie dniówki, zapewne złoży wniosek o udzielenie mu zwolnienia w dniach (w sumie 24 godziny). Jeżeli zaś będzie chciał wykorzystać krótkie dniówki, to będzie składał wnioski godzinowe.

4 przy części etatu nie zawsze tak samo

Pracownicy A i B pracują na 1/2 etatu. A przychodzi na 8 godzin co dwa dni, B codziennie na 4 godziny. Pracownik A bezwzględnie powinien brać zwolnienie w dniach – ma wtedy dwa dni (w godzinach może wziąć tylko 8 godzin, czyli jeden dzień). Pracownik B może natomiast korzystać ze zwolnienia w dniach (dwa dni) lub godzinach (8 godzin) – w obu przypadkach skutek jest ten sam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA