Wniosek o urlop ojcowski
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Urlop ojcowski 2016
REKLAMA
Urlop ojcowski
Urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie. Należy je liczyć jako 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wymiar urlopu zawsze wynosi 14 dni, niezależnie od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Ojciec narodzonego dziecka może otrzymać taki urlop tylko wówczas, gdy jest pracownikiem. Oznacza to, że podstawę jego zatrudnienia musi stanowić stosunek pracy. Umowy cywilnoprawne i działalność gospodarcza nie uprawniają do urlopu ojcowskiego.
Omawiany urlop jest płatny w 100%, czyli pracownik przebywając na urlopie ojcowskim, otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia.
Z urlopu ojcowskiego można skorzystać niezależnie od wykorzystania innego typu urlopów (na przykład urlop rodzicielski można wykorzystać dopiero po wykorzystaniu w pełnym wymiarze urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego).
Co istotne, pracownik ojciec, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej, czyli nie wychowuje dziecka, nie ma w ogóle prawa do urlopu ojcowskiego.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Termin
Prawo pracy nakłada na pracownika maksymalny termin skorzystania z urlopu ojcowskiego. Granicę stanowi:
- ukończenie przez dziecko 12 miesiąca życia,
- upływ 12 miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7ego roku życia.
Należy zaznaczyć, że w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10ego roku życia.
Wniosek o urlop ojcowski
Aby pracownik mógł przebywać na urlopie ojcowskim, musi złożyć u pracodawcy stosowny wniosek. Należy dokonać tego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego. Jeśli pracownik uchybi wskazanemu terminowi, pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na urlop w oznaczonym przez pracownika terminie. Zezwolenie na skorzystanie z urlopu w terminie określonym we wniosku zależy wówczas jedynie od dobrej woli pracodawcy.
Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników - ojców związane z rodzicielstwem
Wniosek o urlop ojcowski składa się na piśmie. To jedyna dopuszczalna forma zgłoszenia prośby o urlop tego typu. Oznacza to, że e-mail, sms czy rozmowa telefoniczna nie mają żadnego znaczenia. Uznaje się, że pracodawca nie może odmówić urlopu pracownikowi, który złożył wniosek w prawidłowej formie i z zachowaniem terminu.
POBIERZ: WNIOSEK O URLOP OJCOWSKI
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat