reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem

Pracodawca ustala wynagrodzenie pracownikowi rodzicowi (opiekunowi) powracającemu do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem w zależności od rodzaju urlopu, z jakiego pracownik korzystał. Po urlopach macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich musi zapewnić zatrudnionemu wynagrodzenie, jakie ten otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Z kolei po zakończeniu urlopu wychowawczego musi zagwarantować takiemu pracownikowi wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia przysługującego mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Konieczność zmiany wynagrodzenia pracownika rodzica powracającego do pracy może wynikać zarówno z przepisów ogólnie obowiązujących, w tym branżowych, jak i z przepisów wewnątrzzakładowych.

Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego (art. 1832 i art. 1821a § 6 Kodeksu pracy), a także urlopu ojcowskiego (art. 1823 § 3 Kodeksu pracy). W zakresie wynagrodzenia, jakie ma otrzymać pracownik powracający z takich urlopów, przepisy określają, że przysługuje mu wynagrodzenie za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Jednak w praktyce nie zawsze będzie to możliwe.

Redakcja poleca: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Wynagrodzenie jest najczęściej określone w umowie o pracę, a ta nie ulega zmianom podczas nieobecności pracownika

Inaczej wygląda sytuacja, gdy wynagrodzenie nieobecnego pracownika rodzica (opiekuna) wynika nie tylko z umowy o pracę, ale również z innych przepisów – ogólnie obowiązujących albo zakładowych. W tej grupie pracowników w szczególnej sytuacji są zatrudnieni otrzymujący wynagrodzenie minimalne. Zmienia się ono, co do zasady, co roku, zatem takie osoby zwykle otrzymują podwyżkę wynagrodzenia.

Wynagrodzenie może się zmienić po powrocie z urlopu również tych pracowników, których pensje wynikają z regulaminu wynagradzania, układu zbiorowego pracy lub innych przepisów wewnątrzzakładowych. Nie budzi wątpliwości, że pracownik powracający z urlopu ma prawo do podwyżek wynagrodzenia, które nastąpiły w czasie jego nieobecności.

Cały artykuł przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem

W artykule opisano zasady ustalania wynagrodzenia pracownikowi rodzicowi powracającemu z urlopu związanego z rodzicielstwem w zależności od rodzaju urlopu umowy z jakiej wynika jego wynagrodzenie i przy uwzględnieniu zmian jakie nastąpią w 2016 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 26.02.2016

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem/Fot. Fotolia
Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem/Fot. Fotolia

Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama