Wniosek o urlop wychowawczy

REKLAMA
REKLAMA
Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. Wniosek składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym pracownik zamierza korzystać z tego urlopu.
REKLAMA
Wniosek zawiera:
- wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego,
- wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko,
- określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.
POBIERZ WZÓR: WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO
Dokumenty dołączane do wniosku
Do wniosku o udzielenie urlopu dołącza się pisemne oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.
Oświadczenie nie jest wymagane:
- w razie ograniczenia drugiemu rodzicowi albo pozbawienia drugiego rodzica władzy rodzicielskiej,
- w razie ograniczenia albo zwolnienia z opieki drugiego opiekuna dziecka,
- gdy zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
W przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych okoliczności, do wniosku należy odpowiednio dołączyć:
- prawomocne orzeczenie sądu o ograniczeniu drugiemu rodzicowi władzy rodzicielskiej albo o pozbawieniu drugiego rodzica władzy rodzicielskiej,
- prawomocne orzeczenie sądu o ograniczeniu albo zwolnieniu z opieki drugiego opiekuna dziecka,
- dokumenty lub pisemne oświadczenie potwierdzające, że zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania pisemnego oświadczenia drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.
Ponadto, do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się także:
- pisemne oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o okresie, w którym zamierza on korzystać z urlopu wychowawczego, jeżeli zamiarem rodziców lub opiekunów dziecka jest jednoczesne korzystanie z tego urlopu,
- orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka, jeżeli z powodu stanu zdrowia dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.
W przypadku gdy dziecko pozostaje pod opieką jednego rodzica, do wniosku dołącza się:
- akt zgonu drugiego rodzica dziecka – w przypadku gdy drugi rodzic nie żyje,
- prawomocne orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu drugiego rodzica, dokument potwierdzający niepełnoletność drugiego rodzica, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem, albo prawomocne orzeczenie sądu o ustaleniu ojcostwa, w którym sąd nie przyznał ojcu władzy rodzicielskiej – w przypadku, gdy drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu drugiego rodzica władzy rodzicielskiej albo o jej ograniczeniu lub zawieszeniu – w przypadku, gdy drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
- prawomocne orzeczenie sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi albo o zwolnieniu drugiego opiekuna z opieki – w przypadku, gdy dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.
Zobacz również serwis: Uprawnienia rodzicielskie
Okres, na jaki udziela się urlopu
REKLAMA
Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu dwóch tygodni przed rozpoczęciem okresu korzystania z urlopu, urlopu udziela się nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia tego wniosku.
W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca udziela urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonania tej czynności.
Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu, jednak musi tego dokonać nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie.
Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach
Podstawy prawne:
- ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028)
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. poz. 1139)
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA