REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski - wniosek

Joanna Biernacka
Urlop ojcowski - wniosek. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski - wniosek. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

Każdy ojciec spełniający wszystkie wymagane formalności ma prawo do 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Aby uzyskać prawo do urlopu, należy swojemu pracodawcy złożyć pisemny wniosek o urlop ojcowski. Co taki wniosek powinien zawierać i w jakim terminie należy go złożyć?

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski jest urlopem przyznawanym tylko i wyłącznie ojcu dziecka na okres 14 dni kalendarzowych. Oznacza to, że oprócz dziecka nikt inny nie może skorzystać z tego urlopu, a niewykorzystany urlop bezpowrotnie przepada. Dodatkowo urlop ojcowski przyznawany jest niezależnie od urlopów matki tzn. ojciec ma prawo skorzystać z urlopu bez względu na to czy matka skorzystała lub korzysta w tym samym czasie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego. Przebywający na urlopie ojcowskim pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 % swojego wynagrodzenia i jest zgodnie z Kodeksem pracy chroniony prawem związanym z rodzicielstwem przed zwolnieniem. Urlop ojcowski jest urlopem niepodlegającym podziałowi na części.

Ponadto ilość dzieci narodzonych podczas jednego porodu nie ma wpływu na ilość dni przysługujących ojcu z tytułu urlopu ojcowskiego. Niezależnie od liczby jednocześnie urodzonych dzieci ojciec ma prawo tylko do 14 dni wolnych od pracy.

Urlop ojcowski 2015

Komu przysługuje urlop ojcowski

Kodeks pracy określa uprawnienia związane z możliwością skorzystania z 2 tygodniowego prawa do urlopu ojcowskiego. Aby móc ubiegać się o prawo do urlop muszą być spełnione następujące wymogi:

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
 • ojciec dziecka musi posiadać status pracownika tzn. pozostawać w stosunku pracy i mieć podpisana umowę o pracę,
 • ojciec dziecka musi spełniać pełnoprawne orzeczenie sądu o wychowywaniu dziecka,
 • ojciec dziecka musi złożyć pisemny wniosek z prośba o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni od czasu rozpoczęcia planowanego urlopu.

Przywilej urlopu ojcowskiego przysługuje zarówno biologicznym, jak i adopcyjnym ojcom, którzy czynnie uczestniczą w wychowaniu dziecka. W pierwszym przypadku urlop może być wykorzystany w wymiarze nie dłuższym niż 14 dni kalendarzowych  i nie później niż przed ukończeniem 12 miesiąca życia przez dziecko. W drugim przypadku ojcu dziecka przysługuje również co najwyżej 14 dniowy urlop ojcowskiego, który musi być wykorzystany do12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez nie 10 roku życia. Jeżeli ojciec dziecka rozpocznie korzystanie z urlopu ojcowskiego na 7 dni przed ukończeniem przez jego dziecko pierwszego roku życia, wówczas będzie mu przysługiwać skrócony urlop w wymiarze 7 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Wniosek o urlop ojcowski

Wniosek o udzielenie urlopu jest niezbędnym elementem w procesie ubiegania się o urlop ojcowski. Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Koniecznym warunkiem do udzielenia urlopu jest dołączenie skróconego akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie o niewykorzystaniu wcześniej urlopu ojcowskiego. Ubiegać się o urlop mogą tylko pracownicy-ojcowie zatrudnieni na podstawie:

 • umowa o pracę
 • umowa mianowania
 • umowa powołania
 • umowa wyboru
 • spółdzielcza umowa o pracę

Forum Kadry

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA