| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski - wniosek

Urlop ojcowski - wniosek

Każdy ojciec spełniający wszystkie wymagane formalności ma prawo do 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Aby uzyskać prawo do urlopu, należy swojemu pracodawcy złożyć pisemny wniosek o urlop ojcowski. Co taki wniosek powinien zawierać i w jakim terminie należy go złożyć?

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski jest urlopem przyznawanym tylko i wyłącznie ojcu dziecka na okres 14 dni kalendarzowych. Oznacza to, że oprócz dziecka nikt inny nie może skorzystać z tego urlopu, a niewykorzystany urlop bezpowrotnie przepada. Dodatkowo urlop ojcowski przyznawany jest niezależnie od urlopów matki tzn. ojciec ma prawo skorzystać z urlopu bez względu na to czy matka skorzystała lub korzysta w tym samym czasie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego. Przebywający na urlopie ojcowskim pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 % swojego wynagrodzenia i jest zgodnie z Kodeksem pracy chroniony prawem związanym z rodzicielstwem przed zwolnieniem. Urlop ojcowski jest urlopem niepodlegającym podziałowi na części.

Ponadto ilość dzieci narodzonych podczas jednego porodu nie ma wpływu na ilość dni przysługujących ojcu z tytułu urlopu ojcowskiego. Niezależnie od liczby jednocześnie urodzonych dzieci ojciec ma prawo tylko do 14 dni wolnych od pracy.

Urlop ojcowski 2015

Komu przysługuje urlop ojcowski

Kodeks pracy określa uprawnienia związane z możliwością skorzystania z 2 tygodniowego prawa do urlopu ojcowskiego. Aby móc ubiegać się o prawo do urlop muszą być spełnione następujące wymogi:

  • ojciec dziecka musi posiadać status pracownika tzn. pozostawać w stosunku pracy i mieć podpisana umowę o pracę,
  • ojciec dziecka musi spełniać pełnoprawne orzeczenie sądu o wychowywaniu dziecka,
  • ojciec dziecka musi złożyć pisemny wniosek z prośba o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni od czasu rozpoczęcia planowanego urlopu.

Przywilej urlopu ojcowskiego przysługuje zarówno biologicznym, jak i adopcyjnym ojcom, którzy czynnie uczestniczą w wychowaniu dziecka. W pierwszym przypadku urlop może być wykorzystany w wymiarze nie dłuższym niż 14 dni kalendarzowych  i nie później niż przed ukończeniem 12 miesiąca życia przez dziecko. W drugim przypadku ojcu dziecka przysługuje również co najwyżej 14 dniowy urlop ojcowskiego, który musi być wykorzystany do12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez nie 10 roku życia. Jeżeli ojciec dziecka rozpocznie korzystanie z urlopu ojcowskiego na 7 dni przed ukończeniem przez jego dziecko pierwszego roku życia, wówczas będzie mu przysługiwać skrócony urlop w wymiarze 7 dni.

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Wniosek o urlop ojcowski

Wniosek o udzielenie urlopu jest niezbędnym elementem w procesie ubiegania się o urlop ojcowski. Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Koniecznym warunkiem do udzielenia urlopu jest dołączenie skróconego akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie o niewykorzystaniu wcześniej urlopu ojcowskiego. Ubiegać się o urlop mogą tylko pracownicy-ojcowie zatrudnieni na podstawie:

  • umowa o pracę
  • umowa mianowania
  • umowa powołania
  • umowa wyboru
  • spółdzielcza umowa o pracę

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »