Urlop ojcowski - wniosek
REKLAMA
REKLAMA
Urlop ojcowski
Urlop ojcowski jest urlopem przyznawanym tylko i wyłącznie ojcu dziecka na okres 14 dni kalendarzowych. Oznacza to, że oprócz dziecka nikt inny nie może skorzystać z tego urlopu, a niewykorzystany urlop bezpowrotnie przepada. Dodatkowo urlop ojcowski przyznawany jest niezależnie od urlopów matki tzn. ojciec ma prawo skorzystać z urlopu bez względu na to czy matka skorzystała lub korzysta w tym samym czasie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego. Przebywający na urlopie ojcowskim pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 % swojego wynagrodzenia i jest zgodnie z Kodeksem pracy chroniony prawem związanym z rodzicielstwem przed zwolnieniem. Urlop ojcowski jest urlopem niepodlegającym podziałowi na części.
REKLAMA
Ponadto ilość dzieci narodzonych podczas jednego porodu nie ma wpływu na ilość dni przysługujących ojcu z tytułu urlopu ojcowskiego. Niezależnie od liczby jednocześnie urodzonych dzieci ojciec ma prawo tylko do 14 dni wolnych od pracy.
Komu przysługuje urlop ojcowski
Kodeks pracy określa uprawnienia związane z możliwością skorzystania z 2 tygodniowego prawa do urlopu ojcowskiego. Aby móc ubiegać się o prawo do urlop muszą być spełnione następujące wymogi:
- ojciec dziecka musi posiadać status pracownika tzn. pozostawać w stosunku pracy i mieć podpisana umowę o pracę,
- ojciec dziecka musi spełniać pełnoprawne orzeczenie sądu o wychowywaniu dziecka,
- ojciec dziecka musi złożyć pisemny wniosek z prośba o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni od czasu rozpoczęcia planowanego urlopu.
Przywilej urlopu ojcowskiego przysługuje zarówno biologicznym, jak i adopcyjnym ojcom, którzy czynnie uczestniczą w wychowaniu dziecka. W pierwszym przypadku urlop może być wykorzystany w wymiarze nie dłuższym niż 14 dni kalendarzowych i nie później niż przed ukończeniem 12 miesiąca życia przez dziecko. W drugim przypadku ojcu dziecka przysługuje również co najwyżej 14 dniowy urlop ojcowskiego, który musi być wykorzystany do12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez nie 10 roku życia. Jeżeli ojciec dziecka rozpocznie korzystanie z urlopu ojcowskiego na 7 dni przed ukończeniem przez jego dziecko pierwszego roku życia, wówczas będzie mu przysługiwać skrócony urlop w wymiarze 7 dni.
Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca
Wniosek o urlop ojcowski
Wniosek o udzielenie urlopu jest niezbędnym elementem w procesie ubiegania się o urlop ojcowski. Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Koniecznym warunkiem do udzielenia urlopu jest dołączenie skróconego akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie o niewykorzystaniu wcześniej urlopu ojcowskiego. Ubiegać się o urlop mogą tylko pracownicy-ojcowie zatrudnieni na podstawie:
- umowa o pracę
- umowa mianowania
- umowa powołania
- umowa wyboru
- spółdzielcza umowa o pracę
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat