REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski - wniosek

Joanna Biernacka
Urlop ojcowski - wniosek. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski - wniosek. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy ojciec spełniający wszystkie wymagane formalności ma prawo do 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Aby uzyskać prawo do urlopu, należy swojemu pracodawcy złożyć pisemny wniosek o urlop ojcowski. Co taki wniosek powinien zawierać i w jakim terminie należy go złożyć?

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski jest urlopem przyznawanym tylko i wyłącznie ojcu dziecka na okres 14 dni kalendarzowych. Oznacza to, że oprócz dziecka nikt inny nie może skorzystać z tego urlopu, a niewykorzystany urlop bezpowrotnie przepada. Dodatkowo urlop ojcowski przyznawany jest niezależnie od urlopów matki tzn. ojciec ma prawo skorzystać z urlopu bez względu na to czy matka skorzystała lub korzysta w tym samym czasie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego. Przebywający na urlopie ojcowskim pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 % swojego wynagrodzenia i jest zgodnie z Kodeksem pracy chroniony prawem związanym z rodzicielstwem przed zwolnieniem. Urlop ojcowski jest urlopem niepodlegającym podziałowi na części.

Autopromocja

Ponadto ilość dzieci narodzonych podczas jednego porodu nie ma wpływu na ilość dni przysługujących ojcu z tytułu urlopu ojcowskiego. Niezależnie od liczby jednocześnie urodzonych dzieci ojciec ma prawo tylko do 14 dni wolnych od pracy.

Urlop ojcowski 2015

Komu przysługuje urlop ojcowski

Kodeks pracy określa uprawnienia związane z możliwością skorzystania z 2 tygodniowego prawa do urlopu ojcowskiego. Aby móc ubiegać się o prawo do urlop muszą być spełnione następujące wymogi:

 • ojciec dziecka musi posiadać status pracownika tzn. pozostawać w stosunku pracy i mieć podpisana umowę o pracę,
 • ojciec dziecka musi spełniać pełnoprawne orzeczenie sądu o wychowywaniu dziecka,
 • ojciec dziecka musi złożyć pisemny wniosek z prośba o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni od czasu rozpoczęcia planowanego urlopu.

Przywilej urlopu ojcowskiego przysługuje zarówno biologicznym, jak i adopcyjnym ojcom, którzy czynnie uczestniczą w wychowaniu dziecka. W pierwszym przypadku urlop może być wykorzystany w wymiarze nie dłuższym niż 14 dni kalendarzowych  i nie później niż przed ukończeniem 12 miesiąca życia przez dziecko. W drugim przypadku ojcu dziecka przysługuje również co najwyżej 14 dniowy urlop ojcowskiego, który musi być wykorzystany do12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez nie 10 roku życia. Jeżeli ojciec dziecka rozpocznie korzystanie z urlopu ojcowskiego na 7 dni przed ukończeniem przez jego dziecko pierwszego roku życia, wówczas będzie mu przysługiwać skrócony urlop w wymiarze 7 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Wniosek o urlop ojcowski

Wniosek o udzielenie urlopu jest niezbędnym elementem w procesie ubiegania się o urlop ojcowski. Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Koniecznym warunkiem do udzielenia urlopu jest dołączenie skróconego akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie o niewykorzystaniu wcześniej urlopu ojcowskiego. Ubiegać się o urlop mogą tylko pracownicy-ojcowie zatrudnieni na podstawie:

 • umowa o pracę
 • umowa mianowania
 • umowa powołania
 • umowa wyboru
 • spółdzielcza umowa o pracę

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA