REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca kobiety w ciąży - prawa i obowiązki

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Praca kobiety w ciąży - prawa i obowiązki. / Fot. Fotolia
Praca kobiety w ciąży - prawa i obowiązki. / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety w ciąży są w sposób szczególny chronione przez Kodeks pracy. Pracodawca nie może zatrudnić pracownicy w ciąży do pracy w porze nocnej, godzinach nadliczbowych czy w systemie przerywanego czasu pracy. Bez zgody pracownicy nie może również delegować jej poza stałe miejsce pracy. Jakie prawa i obowiązki ma pracownica w ciąży?

Praca w ciąży

Kobieta, która zaszła w ciążę może nadal pozostawać aktywnym pracownikiem, z pewnymi jednak ograniczeniami. Często zdarza się tak, że ciąża uważana jest jako choroba, uniemożliwiająca kobiecie kontynuowanie wykonywania pracy.

Autopromocja

Fakt zajścia w ciążę nie oznacza, że pracownica jest zobligowana do zaprzestania wykonywania pracy i skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Lekarz podejmuje decyzję o konieczności wystawienia zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby w ciąży, jeśli uzna, że zachodzi taka konieczność. To samopoczucie kobiety, jej stan zdrowotny i przebieg ciąży ma decydujący wpływ na to czy kobieta będzie wstanie wykonywać pracę podczas ciąży i jak długo lekarz jej na to pozwoli.

Kobieta w ciąży ma prawo do skorzystania maksymalnie z 270 dni zasiłku chorobowego w związku z orzeczoną niezdolnością do pracy. Zasiłek chorobowy kobiety w ciąży wypłacany jest w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Polecamy produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Ograniczenia w zatrudnianiu ciężarnej

Kobieta, która zdecyduje się na wykonywanie pracy w trakcie ciąży, musi pamiętać, że pracodawca nie może zatrudniać kobiet w ciąży w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. Ponadto pracodawca nie może, bez zgody kobiety ciężarnej, delegować jej poza stałe miejsce pracy lub zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca w porze nocnej

Pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej jest obowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, przenieść pracownicę do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej. W razie braku takich możliwości pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. 

Porozmawiaj o tym na FORUM

Dodatek wyrównawczy

W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek zmian warunków pracy, skrócenia czasu pracy lub przeniesienia do innej pracy, które powodują obniżenie wynagrodzenia pracownicy w ciąży –  przysługuje jej dodatek wyrównawczy.

Jeśli kobieta pracuje w równoważnym systemie, w którym wymiar czasu pracy zostaje przedłużony do 12 godzin na dobę, to ilość godzin do przepracowania w przypadku kobiety
w ciąży nie może przekroczyć 8 godzin. Za nieprzepracowany czas powyżej 8 godzin, kobiecie przysługuje wynagrodzenie jakie otrzymałaby gdyby w tym czasie pracowała.

Prace szczególnie uciążliwe

Warto pamiętać, ze kobiety w ciąży pracujące na stanowisku, na którym występuje przekroczenie określonych limitów narażenia na czynniki szkodliwe, są pod szczególną ochroną. Pracodawca jest zobowiązany dostosować warunki pracy takiej pracownicy lub ograniczyć czas wykonywania pracy tak, aby wyeliminować zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy.

Ponadto pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży przy pracy wymienionej w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy niezależnie od jej woli, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy.

W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownica zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Nowy wykaz prac zabronionych kobietom

Praca przy monitorach ekranowych

Kobieta w ciąży może wykonywać prace, przy obsłudze których wykorzystywane są monitory ekranowe, natomiast praca ta nie może przekraczać 4 godzin przypadających na dobę pracowniczą.

Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet wyraźnie wskazują w załączniku do tego rozporządzenia, że obsługa monitorów ekranowych kobiet w ciąży nie może przekraczać 4 godzin. Zatem ilość godzin pracy kobiety ciężarnej powinna zostać obniżona do maksymalnie 4 godzin na dobę.

W celu zrozumienia definicji monitora ekranowego należy posiłkować się treścią rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Zgodnie bowiem z § 2 ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o monitorze ekranowym - należy przez to rozumieć urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA