REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński przed porodem

Joanna Biernacka
Urlop macierzyński przed porodem/ Fot. Fotolia
Urlop macierzyński przed porodem/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po ostatniej nowelizacji wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem oraz zasady ich wykorzystania uległy zmianom. Poniższy artykuł wyjaśnia ile dni urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie oraz jaka jego część będzie mogła wykorzystać przed porodem.

Szczegółowo prawo do urlopu macierzyńskiego określają przepisy Kodeksu pracy. Znaczące zmiany zostały wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy z 28 maja 2013 r., która to weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Nowelizacja wprowadziła nowy rodzaj urlopu - urlop rodzicielski.

Autopromocja

Od 2014 roku nastąpiły zmiany w wymiarze dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także w wymiarze urlopu macierzyńskiego, jaki kobieta może wykorzystać jeszcze przed porodem. Od tego roku każdej zatrudnionej kobiecie, która urodzi dziecko będzie przysługiwał 52 tygodniowy płatny urlop, na który składa się urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Rodzaje i wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem

Pierwszym rodzajem urlopu związanego z rodzicielstwem jest podstawowy urlop macierzyński, który trwa 20 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej oraz od 31 do 37 tygodniu w przypadku ciąży mnogiej.

Z pierwszych 14. tygodni urlopu może skorzystać wyłącznie pracownica - matka. Pozostałą część urlopu może wykorzystać pracownik – ojciec dziecka, na jego pisemny wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugim rodzajem urlopu związanego za rodzicielstwem jest dodatkowy urlop macierzyński, który wynosi 6 tygodni dla ojca lub matki w przypadku ciąży pojedynczej i 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Skorzystanie z tego urlopu wymaga złożenia właściwego wniosku.

Trzecim rodzajem urlopu związanym z rodzicielstwem jest urlop rodzicielski. Długość jego trwania to 26 tygodni, niezależnie od liczny dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przysługuje on matce lub ojcu w zależności od decyzji rodziców dziecka. W przypadku tego urlopu również konieczne jest złożenie właściwego wniosku.

Urlopy dla pracownic - matek

Wysokość wynagrodzenia podczas urlopów rodzicielskich

W przypadku kiedy pracownica - matka od razu zadeklaruje chęć skorzystania z rocznego urlopu, wówczas  przez cały okres 52 tygodni otrzyma zasiłek w wysokości  80 % wynagrodzenia. Natomiast w przypadku, kiedy kobieta zdecyduje się na dodatkowy urlop macierzyński oraz na urlop rodzicielski po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego to wysokość zasiłku nie będzie już wynosiła 80 %. W takiej sytuacji przez pierwsze 26 tygodni  pracownica - matka otrzyma zasiłek w wysokości 100 % wynagrodzenia, a przez okres kolejnych 26 tygodni zasiłek będzie wynosił 60% Jeżeli okazałoby się, że kobieta, która od razu zadeklarowała roczny urlop macierzyński, ale postanowiła zrezygnować z całości lub z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas takiej kobiecie przysługuje wyrównanie dotychczas pobieranego 80 % zasiłku do wysokości 100 %.

Wniosek o roczny urlop macierzyński

Wniosek o roczny urlop macierzyński należy złożyć u pracodawcy 14 dni przed porodem. Wniosek powinien zawierać podstawowe informacje takie jak:

 • dane osobowe dziecka oraz osoby składającej wniosek,
 • okres urlopu macierzyńskiego
 • informację o długości już wykorzystanego urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński przed porodem - zmiany w długości jego trwania

Kobiety, które z różnych powodów podczas ciąży chciałby wykorzystać urlop macierzyński jeszcze przed porodem mają taką możliwość. Obecnie po zmianach maksymalna długość urlopu macierzyńskiego przed porodem wynosi 6 tygodni.

Forum kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA