Urlop macierzyński przed porodem
REKLAMA
REKLAMA
Szczegółowo prawo do urlopu macierzyńskiego określają przepisy Kodeksu pracy. Znaczące zmiany zostały wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy z 28 maja 2013 r., która to weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Nowelizacja wprowadziła nowy rodzaj urlopu - urlop rodzicielski.
REKLAMA
Od 2014 roku nastąpiły zmiany w wymiarze dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także w wymiarze urlopu macierzyńskiego, jaki kobieta może wykorzystać jeszcze przed porodem. Od tego roku każdej zatrudnionej kobiecie, która urodzi dziecko będzie przysługiwał 52 tygodniowy płatny urlop, na który składa się urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
Rodzaje i wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem
Pierwszym rodzajem urlopu związanego z rodzicielstwem jest podstawowy urlop macierzyński, który trwa 20 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej oraz od 31 do 37 tygodniu w przypadku ciąży mnogiej.
Z pierwszych 14. tygodni urlopu może skorzystać wyłącznie pracownica - matka. Pozostałą część urlopu może wykorzystać pracownik – ojciec dziecka, na jego pisemny wniosek.
Drugim rodzajem urlopu związanego za rodzicielstwem jest dodatkowy urlop macierzyński, który wynosi 6 tygodni dla ojca lub matki w przypadku ciąży pojedynczej i 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Skorzystanie z tego urlopu wymaga złożenia właściwego wniosku.
Trzecim rodzajem urlopu związanym z rodzicielstwem jest urlop rodzicielski. Długość jego trwania to 26 tygodni, niezależnie od liczny dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przysługuje on matce lub ojcu w zależności od decyzji rodziców dziecka. W przypadku tego urlopu również konieczne jest złożenie właściwego wniosku.
Wysokość wynagrodzenia podczas urlopów rodzicielskich
W przypadku kiedy pracownica - matka od razu zadeklaruje chęć skorzystania z rocznego urlopu, wówczas przez cały okres 52 tygodni otrzyma zasiłek w wysokości 80 % wynagrodzenia. Natomiast w przypadku, kiedy kobieta zdecyduje się na dodatkowy urlop macierzyński oraz na urlop rodzicielski po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego to wysokość zasiłku nie będzie już wynosiła 80 %. W takiej sytuacji przez pierwsze 26 tygodni pracownica - matka otrzyma zasiłek w wysokości 100 % wynagrodzenia, a przez okres kolejnych 26 tygodni zasiłek będzie wynosił 60% Jeżeli okazałoby się, że kobieta, która od razu zadeklarowała roczny urlop macierzyński, ale postanowiła zrezygnować z całości lub z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas takiej kobiecie przysługuje wyrównanie dotychczas pobieranego 80 % zasiłku do wysokości 100 %.
Wniosek o roczny urlop macierzyński
Wniosek o roczny urlop macierzyński należy złożyć u pracodawcy 14 dni przed porodem. Wniosek powinien zawierać podstawowe informacje takie jak:
- dane osobowe dziecka oraz osoby składającej wniosek,
- okres urlopu macierzyńskiego
- informację o długości już wykorzystanego urlopu macierzyńskiego
Urlop macierzyński przed porodem - zmiany w długości jego trwania
Kobiety, które z różnych powodów podczas ciąży chciałby wykorzystać urlop macierzyński jeszcze przed porodem mają taką możliwość. Obecnie po zmianach maksymalna długość urlopu macierzyńskiego przed porodem wynosi 6 tygodni.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA