Kategorie

Urlop macierzyński przed porodem

Joanna Biernacka
Urlop macierzyński przed porodem/ Fot. Fotolia
Urlop macierzyński przed porodem/ Fot. Fotolia
Po ostatniej nowelizacji wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem oraz zasady ich wykorzystania uległy zmianom. Poniższy artykuł wyjaśnia ile dni urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie oraz jaka jego część będzie mogła wykorzystać przed porodem.

Szczegółowo prawo do urlopu macierzyńskiego określają przepisy Kodeksu pracy. Znaczące zmiany zostały wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy z 28 maja 2013 r., która to weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Nowelizacja wprowadziła nowy rodzaj urlopu - urlop rodzicielski.

Od 2014 roku nastąpiły zmiany w wymiarze dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także w wymiarze urlopu macierzyńskiego, jaki kobieta może wykorzystać jeszcze przed porodem. Od tego roku każdej zatrudnionej kobiecie, która urodzi dziecko będzie przysługiwał 52 tygodniowy płatny urlop, na który składa się urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Rodzaje i wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem

Pierwszym rodzajem urlopu związanego z rodzicielstwem jest podstawowy urlop macierzyński, który trwa 20 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej oraz od 31 do 37 tygodniu w przypadku ciąży mnogiej.

Z pierwszych 14. tygodni urlopu może skorzystać wyłącznie pracownica - matka. Pozostałą część urlopu może wykorzystać pracownik – ojciec dziecka, na jego pisemny wniosek.

Reklama

Drugim rodzajem urlopu związanego za rodzicielstwem jest dodatkowy urlop macierzyński, który wynosi 6 tygodni dla ojca lub matki w przypadku ciąży pojedynczej i 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Skorzystanie z tego urlopu wymaga złożenia właściwego wniosku.

Trzecim rodzajem urlopu związanym z rodzicielstwem jest urlop rodzicielski. Długość jego trwania to 26 tygodni, niezależnie od liczny dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przysługuje on matce lub ojcu w zależności od decyzji rodziców dziecka. W przypadku tego urlopu również konieczne jest złożenie właściwego wniosku.

Urlopy dla pracownic - matek

Wysokość wynagrodzenia podczas urlopów rodzicielskich

W przypadku kiedy pracownica - matka od razu zadeklaruje chęć skorzystania z rocznego urlopu, wówczas  przez cały okres 52 tygodni otrzyma zasiłek w wysokości  80 % wynagrodzenia. Natomiast w przypadku, kiedy kobieta zdecyduje się na dodatkowy urlop macierzyński oraz na urlop rodzicielski po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego to wysokość zasiłku nie będzie już wynosiła 80 %. W takiej sytuacji przez pierwsze 26 tygodni  pracownica - matka otrzyma zasiłek w wysokości 100 % wynagrodzenia, a przez okres kolejnych 26 tygodni zasiłek będzie wynosił 60% Jeżeli okazałoby się, że kobieta, która od razu zadeklarowała roczny urlop macierzyński, ale postanowiła zrezygnować z całości lub z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas takiej kobiecie przysługuje wyrównanie dotychczas pobieranego 80 % zasiłku do wysokości 100 %.

Wniosek o roczny urlop macierzyński

Wniosek o roczny urlop macierzyński należy złożyć u pracodawcy 14 dni przed porodem. Wniosek powinien zawierać podstawowe informacje takie jak:

 • dane osobowe dziecka oraz osoby składającej wniosek,
 • okres urlopu macierzyńskiego
 • informację o długości już wykorzystanego urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński przed porodem - zmiany w długości jego trwania

Kobiety, które z różnych powodów podczas ciąży chciałby wykorzystać urlop macierzyński jeszcze przed porodem mają taką możliwość. Obecnie po zmianach maksymalna długość urlopu macierzyńskiego przed porodem wynosi 6 tygodni.

Forum kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?