reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop macierzyński przed porodem

Urlop macierzyński przed porodem

Po ostatniej nowelizacji wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem oraz zasady ich wykorzystania uległy zmianom. Poniższy artykuł wyjaśnia ile dni urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie oraz jaka jego część będzie mogła wykorzystać przed porodem.

Szczegółowo prawo do urlopu macierzyńskiego określają przepisy Kodeksu pracy. Znaczące zmiany zostały wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy z 28 maja 2013 r., która to weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Nowelizacja wprowadziła nowy rodzaj urlopu - urlop rodzicielski.

Od 2014 roku nastąpiły zmiany w wymiarze dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także w wymiarze urlopu macierzyńskiego, jaki kobieta może wykorzystać jeszcze przed porodem. Od tego roku każdej zatrudnionej kobiecie, która urodzi dziecko będzie przysługiwał 52 tygodniowy płatny urlop, na który składa się urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Rodzaje i wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem

Pierwszym rodzajem urlopu związanego z rodzicielstwem jest podstawowy urlop macierzyński, który trwa 20 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej oraz od 31 do 37 tygodniu w przypadku ciąży mnogiej.

Z pierwszych 14. tygodni urlopu może skorzystać wyłącznie pracownica - matka. Pozostałą część urlopu może wykorzystać pracownik – ojciec dziecka, na jego pisemny wniosek.

Drugim rodzajem urlopu związanego za rodzicielstwem jest dodatkowy urlop macierzyński, który wynosi 6 tygodni dla ojca lub matki w przypadku ciąży pojedynczej i 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Skorzystanie z tego urlopu wymaga złożenia właściwego wniosku.

Trzecim rodzajem urlopu związanym z rodzicielstwem jest urlop rodzicielski. Długość jego trwania to 26 tygodni, niezależnie od liczny dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przysługuje on matce lub ojcu w zależności od decyzji rodziców dziecka. W przypadku tego urlopu również konieczne jest złożenie właściwego wniosku.

Urlopy dla pracownic - matek

Wysokość wynagrodzenia podczas urlopów rodzicielskich

W przypadku kiedy pracownica - matka od razu zadeklaruje chęć skorzystania z rocznego urlopu, wówczas  przez cały okres 52 tygodni otrzyma zasiłek w wysokości  80 % wynagrodzenia. Natomiast w przypadku, kiedy kobieta zdecyduje się na dodatkowy urlop macierzyński oraz na urlop rodzicielski po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego to wysokość zasiłku nie będzie już wynosiła 80 %. W takiej sytuacji przez pierwsze 26 tygodni  pracownica - matka otrzyma zasiłek w wysokości 100 % wynagrodzenia, a przez okres kolejnych 26 tygodni zasiłek będzie wynosił 60% Jeżeli okazałoby się, że kobieta, która od razu zadeklarowała roczny urlop macierzyński, ale postanowiła zrezygnować z całości lub z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas takiej kobiecie przysługuje wyrównanie dotychczas pobieranego 80 % zasiłku do wysokości 100 %.

Wniosek o roczny urlop macierzyński

Wniosek o roczny urlop macierzyński należy złożyć u pracodawcy 14 dni przed porodem. Wniosek powinien zawierać podstawowe informacje takie jak:

  • dane osobowe dziecka oraz osoby składającej wniosek,
  • okres urlopu macierzyńskiego
  • informację o długości już wykorzystanego urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński przed porodem - zmiany w długości jego trwania

Kobiety, które z różnych powodów podczas ciąży chciałby wykorzystać urlop macierzyński jeszcze przed porodem mają taką możliwość. Obecnie po zmianach maksymalna długość urlopu macierzyńskiego przed porodem wynosi 6 tygodni.

Forum kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama