REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Urlop ojcowski w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego. Ma to zapobiec ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. W którym miejscu należy umieścić tę informację?

Urlop ojcowski

Art. 182 (3) § 1 Kodeksu pracy przyznaje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni maksymalnie do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia lub do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W stosunku do dziecka,  wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop ojcowski przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Autopromocja

Urlop ojcowski - dokumenty

Wniosek o urlop ojcowski

Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika, który ten ma obowiązek złożyć na piśmie nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany przechowywać wniosek w aktach pracownika wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka oraz oświadczeniem pracownika-ojca, że z innego tytułu nie korzystał on z powyższego uprawnienia.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Wraz z ustaniem stosunku pracy każdy pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi świadectwo pracy. Wątpliwości budzi kwestia, czy w dokumencie tym należy zawrzeć zapis o wykorzystaniu przez pracownika-ojca urlopu ojcowskiego. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania nie wskazuje wprost takiego obowiązku. W § 1 ust. 1 pkt 3 wskazuje jedynie, że w świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art.97 § 2 Kodeksu pracy, należy również zamieścić zapisy dotyczące m. in. wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Dlatego kluczową wskazówką jest często powoływane stanowisko Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 16 maja 2012 r. w sprawie zamieszczania informacji o uprawnieniach pracowniczych w świadectwie pracy. W świetle tego stanowiska potwierdzona została informacja, że zapis o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego powinien zostać zamieszczony w świadectwie pracy, tak aby pracownik, który wykorzystał taki urlop, nie mógł ponownie z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy. Zapis o okresie korzystania z urlopu ojcowskiego powinien zostać umieszczony w załączniku do rozporządzenia zawierającego wzór świadectwa pracy, a mianowicie w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Weź udział w dyskusji na FORUM

W związku z powyższym, aby uniknąć zdublowania urlopu ojcowskiego u kolejnego pracodawcy i sytuacji nadużywania w związku z tym niniejszego uprawnienia istotne jest, aby w świadectwie pracy wskazać wszelkie wyczerpujące informacje na temat pracownika, tak aby przyszły pracodawca był poinformowany o wykorzystanych przez niego uprawnieniach przewidzianych przepisami prawa pracy.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że informację o urlopie ojcowskim należy wskazać wyłącznie wtedy, gdy w momencie ustania stosunku pracy dziecko pracownika-ojca nie ukończyło jeszcze 12 miesiąca życia. Jeżeli dziecko jest starsze, a pracownik skorzystał z urlopu w momencie, gdy był do niego uprawniony, wówczas umieszczanie takiego zapisu jest bezcelowe.

Jeżeli zaś stosunek pracy zakończył się w trakcie przebywania przez pracownika na urlopie ojcowskim, wzmianka o skorzystaniu z uprawnienia również powinna być zapisana w świadectwie pracy i obejmować cały okres przebywania na urlopie ojcowskim. Należy przy tym uwzględnić okres urlopu trwającego przed ustaniem stosunku pracy, jak i po jego rozwiązaniu, z uwagi na niepodzielność urlopu ojcowskiego i niemożności wykorzystania go w częściach. 

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA