REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Urlop ojcowski w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego. Ma to zapobiec ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. W którym miejscu należy umieścić tę informację?

Urlop ojcowski

Art. 182 (3) § 1 Kodeksu pracy przyznaje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni maksymalnie do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia lub do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W stosunku do dziecka,  wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop ojcowski przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop ojcowski - dokumenty

Wniosek o urlop ojcowski

Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika, który ten ma obowiązek złożyć na piśmie nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany przechowywać wniosek w aktach pracownika wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka oraz oświadczeniem pracownika-ojca, że z innego tytułu nie korzystał on z powyższego uprawnienia.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Wraz z ustaniem stosunku pracy każdy pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi świadectwo pracy. Wątpliwości budzi kwestia, czy w dokumencie tym należy zawrzeć zapis o wykorzystaniu przez pracownika-ojca urlopu ojcowskiego. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania nie wskazuje wprost takiego obowiązku. W § 1 ust. 1 pkt 3 wskazuje jedynie, że w świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art.97 § 2 Kodeksu pracy, należy również zamieścić zapisy dotyczące m. in. wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Dlatego kluczową wskazówką jest często powoływane stanowisko Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 16 maja 2012 r. w sprawie zamieszczania informacji o uprawnieniach pracowniczych w świadectwie pracy. W świetle tego stanowiska potwierdzona została informacja, że zapis o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego powinien zostać zamieszczony w świadectwie pracy, tak aby pracownik, który wykorzystał taki urlop, nie mógł ponownie z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy. Zapis o okresie korzystania z urlopu ojcowskiego powinien zostać umieszczony w załączniku do rozporządzenia zawierającego wzór świadectwa pracy, a mianowicie w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Weź udział w dyskusji na FORUM

W związku z powyższym, aby uniknąć zdublowania urlopu ojcowskiego u kolejnego pracodawcy i sytuacji nadużywania w związku z tym niniejszego uprawnienia istotne jest, aby w świadectwie pracy wskazać wszelkie wyczerpujące informacje na temat pracownika, tak aby przyszły pracodawca był poinformowany o wykorzystanych przez niego uprawnieniach przewidzianych przepisami prawa pracy.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że informację o urlopie ojcowskim należy wskazać wyłącznie wtedy, gdy w momencie ustania stosunku pracy dziecko pracownika-ojca nie ukończyło jeszcze 12 miesiąca życia. Jeżeli dziecko jest starsze, a pracownik skorzystał z urlopu w momencie, gdy był do niego uprawniony, wówczas umieszczanie takiego zapisu jest bezcelowe.

Jeżeli zaś stosunek pracy zakończył się w trakcie przebywania przez pracownika na urlopie ojcowskim, wzmianka o skorzystaniu z uprawnienia również powinna być zapisana w świadectwie pracy i obejmować cały okres przebywania na urlopie ojcowskim. Należy przy tym uwzględnić okres urlopu trwającego przed ustaniem stosunku pracy, jak i po jego rozwiązaniu, z uwagi na niepodzielność urlopu ojcowskiego i niemożności wykorzystania go w częściach. 

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA