Kategorie

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Urlop ojcowski w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia
W świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego. Ma to zapobiec ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. W którym miejscu należy umieścić tę informację?

Urlop ojcowski

Art. 182 (3) § 1 Kodeksu pracy przyznaje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni maksymalnie do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia lub do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W stosunku do dziecka,  wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop ojcowski przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ojcowski - dokumenty

Wniosek o urlop ojcowski

Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika, który ten ma obowiązek złożyć na piśmie nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany przechowywać wniosek w aktach pracownika wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka oraz oświadczeniem pracownika-ojca, że z innego tytułu nie korzystał on z powyższego uprawnienia.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Wraz z ustaniem stosunku pracy każdy pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi świadectwo pracy. Wątpliwości budzi kwestia, czy w dokumencie tym należy zawrzeć zapis o wykorzystaniu przez pracownika-ojca urlopu ojcowskiego. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania nie wskazuje wprost takiego obowiązku. W § 1 ust. 1 pkt 3 wskazuje jedynie, że w świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art.97 § 2 Kodeksu pracy, należy również zamieścić zapisy dotyczące m. in. wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Dlatego kluczową wskazówką jest często powoływane stanowisko Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 16 maja 2012 r. w sprawie zamieszczania informacji o uprawnieniach pracowniczych w świadectwie pracy. W świetle tego stanowiska potwierdzona została informacja, że zapis o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego powinien zostać zamieszczony w świadectwie pracy, tak aby pracownik, który wykorzystał taki urlop, nie mógł ponownie z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy. Zapis o okresie korzystania z urlopu ojcowskiego powinien zostać umieszczony w załączniku do rozporządzenia zawierającego wzór świadectwa pracy, a mianowicie w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Weź udział w dyskusji na FORUM

Reklama

W związku z powyższym, aby uniknąć zdublowania urlopu ojcowskiego u kolejnego pracodawcy i sytuacji nadużywania w związku z tym niniejszego uprawnienia istotne jest, aby w świadectwie pracy wskazać wszelkie wyczerpujące informacje na temat pracownika, tak aby przyszły pracodawca był poinformowany o wykorzystanych przez niego uprawnieniach przewidzianych przepisami prawa pracy.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że informację o urlopie ojcowskim należy wskazać wyłącznie wtedy, gdy w momencie ustania stosunku pracy dziecko pracownika-ojca nie ukończyło jeszcze 12 miesiąca życia. Jeżeli dziecko jest starsze, a pracownik skorzystał z urlopu w momencie, gdy był do niego uprawniony, wówczas umieszczanie takiego zapisu jest bezcelowe.

Jeżeli zaś stosunek pracy zakończył się w trakcie przebywania przez pracownika na urlopie ojcowskim, wzmianka o skorzystaniu z uprawnienia również powinna być zapisana w świadectwie pracy i obejmować cały okres przebywania na urlopie ojcowskim. Należy przy tym uwzględnić okres urlopu trwającego przed ustaniem stosunku pracy, jak i po jego rozwiązaniu, z uwagi na niepodzielność urlopu ojcowskiego i niemożności wykorzystania go w częściach. 

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.