REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Urlop ojcowski w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego. Ma to zapobiec ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. W którym miejscu należy umieścić tę informację?

Urlop ojcowski

Art. 182 (3) § 1 Kodeksu pracy przyznaje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni maksymalnie do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia lub do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W stosunku do dziecka,  wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop ojcowski przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop ojcowski - dokumenty

Wniosek o urlop ojcowski

Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika, który ten ma obowiązek złożyć na piśmie nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany przechowywać wniosek w aktach pracownika wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka oraz oświadczeniem pracownika-ojca, że z innego tytułu nie korzystał on z powyższego uprawnienia.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Wraz z ustaniem stosunku pracy każdy pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi świadectwo pracy. Wątpliwości budzi kwestia, czy w dokumencie tym należy zawrzeć zapis o wykorzystaniu przez pracownika-ojca urlopu ojcowskiego. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania nie wskazuje wprost takiego obowiązku. W § 1 ust. 1 pkt 3 wskazuje jedynie, że w świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art.97 § 2 Kodeksu pracy, należy również zamieścić zapisy dotyczące m. in. wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Dlatego kluczową wskazówką jest często powoływane stanowisko Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 16 maja 2012 r. w sprawie zamieszczania informacji o uprawnieniach pracowniczych w świadectwie pracy. W świetle tego stanowiska potwierdzona została informacja, że zapis o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego powinien zostać zamieszczony w świadectwie pracy, tak aby pracownik, który wykorzystał taki urlop, nie mógł ponownie z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy. Zapis o okresie korzystania z urlopu ojcowskiego powinien zostać umieszczony w załączniku do rozporządzenia zawierającego wzór świadectwa pracy, a mianowicie w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Weź udział w dyskusji na FORUM

W związku z powyższym, aby uniknąć zdublowania urlopu ojcowskiego u kolejnego pracodawcy i sytuacji nadużywania w związku z tym niniejszego uprawnienia istotne jest, aby w świadectwie pracy wskazać wszelkie wyczerpujące informacje na temat pracownika, tak aby przyszły pracodawca był poinformowany o wykorzystanych przez niego uprawnieniach przewidzianych przepisami prawa pracy.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że informację o urlopie ojcowskim należy wskazać wyłącznie wtedy, gdy w momencie ustania stosunku pracy dziecko pracownika-ojca nie ukończyło jeszcze 12 miesiąca życia. Jeżeli dziecko jest starsze, a pracownik skorzystał z urlopu w momencie, gdy był do niego uprawniony, wówczas umieszczanie takiego zapisu jest bezcelowe.

Jeżeli zaś stosunek pracy zakończył się w trakcie przebywania przez pracownika na urlopie ojcowskim, wzmianka o skorzystaniu z uprawnienia również powinna być zapisana w świadectwie pracy i obejmować cały okres przebywania na urlopie ojcowskim. Należy przy tym uwzględnić okres urlopu trwającego przed ustaniem stosunku pracy, jak i po jego rozwiązaniu, z uwagi na niepodzielność urlopu ojcowskiego i niemożności wykorzystania go w częściach. 

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA