REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego a urlop macierzyński

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
Urodzenie dziecka na urlopie rodzicielskim. /Fot. Fotolia
Urodzenie dziecka na urlopie rodzicielskim. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydłużenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego może skutkować tym, że w okresie opieki nad dzieckiem pracownica (ubezpieczona niebędąca pracownicą) urodzi kolejne dziecko. Wówczas powstaje wątpliwość, czy ubezpieczona nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, czy ma prawo do dalszej części urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodzi dziecko (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, dzień porodu jest pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego (art. 1831 § 2 Kodeksu pracy). Pracownica, która urodzi dziecko w okresie przebywania na urlopie rodzicielskim, nabywa prawo do kolejnego urlopu macierzyńskiego, mimo że w okresie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego nie jest za nią odprowadzana składka chorobowa ani nie jest to okres urlopu wychowawczego.

Autopromocja

Pracownica, która urodzi dziecko w trakcie urlopu rodzicielskiego, nie później niż od dnia porodu rozpoczyna urlop macierzyński z tytułu urodzenia kolejnego dziecka. Ta zasada ma zastosowanie również w odniesieniu do:

 • ubezpieczonej matki dziecka niebędącej pracownicą, która urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego,
 • pracownika lub odpowiednio ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, który w trakcie urlopu rodzicielskiego lub odpowiednio pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeku pracy jako okres urlopu rodzicielskiego przyjął kolejne dziecko na wychowanie.

Zobacz również: Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Przykład

Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego udzielonego jej w pełnym wymiarze (26 tygodni) od 18 czerwca do 16 grudnia 2013 r. (182 dni) z tytułu urodzenia pierwszego dziecka. Za ten okres wypłacany jest zasiłek macierzyński w wysokości 60% podstawy wymiaru. Będąc w siódmym miesiącu ciąży pracownica 19 października br. urodziła drugie dziecko. Pełna podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu urodzenia pierwszego dziecka wynosi 4260,23 zł, zatem zasiłek macierzyński wypłacany pracownicy za okres urlopu rodzicielskiego należy wyliczyć z kwoty 2556,14 zł (4260,23 zł x 60%). Z dniem porodu drugiego dziecka pracownica rozpoczęła korzystanie z podstawowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. Urlop macierzyński będzie zatem trwał od 19 października 2013 r. do 7 marca 2014 r. (140 dni). Urlop rodzicielski i pobieranie zasiłku macierzyńskiego za jego okres z dniem urodzenia drugiego dziecka ulega przerwaniu. Za październik br. pracownicy należy wypłacić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zasiłek macierzyński za 18 dni urlopu rodzicielskiego w wysokości 60% podstawy wymiaru oraz
 • zasiłek macierzyński za 13 dni urlopu macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze).

Sprawdź: Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Ponieważ między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego nie ma przerwy, zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego od 19 października należy wyliczyć z tej samej podstawy wymiaru, z której był wyliczany wcześniej wypłacany zasiłek macierzyński. Za październik należy wypłacić zasiłek macierzyński w łącznej kwocie 3010,53 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 85,20 zł [4260,23 zł x 60% = 2556,14 zł; 2556,14 zł : 30 = 85,20 zł (dzienna kwota zasiłku w wysokości 60% podstawy wymiaru)] x 18 dni (liczba dni urlopu rodzicielskiego w październiku) = 1533,60 zł,
 • 113,61 zł [4260,23 zł x 80% = 3408,18 zł; 3408,18 zł : 30 = 113,61 zł (dzienna kwota zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru)] x 13 dni (liczba dni urlopu macierzyńskiego w październiku) = 1476,93 zł,
 • 1533,60 zł + 1476,93 zł = 3010,53 zł.

Od wypłaconego zasiłku macierzyńskiego nie należy naliczać składek ZUS ani składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ponieważ pracownicy został wypłacony wyłącznie zasiłek macierzyński i nie uzyskała ona w październiku żadnego przychodu ze stosunku pracy, to przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy nie należy uwzględniać kosztów uzyskania przychodu.

Polecamy także serwis: Uprawnienia rodzicielskie


Rozliczenie pracownicy za październik (pracownica złożyła pracodawcy oświadczenie PIT-2)

Lista płac

10/2013

1

Zasiłek macierzyński (80%)

1476,93

2

Zasiłek macierzyński (60%)

1533,60

3

Razem zasiłek brutto

3010,53

4

Podstawa wymiaru składek na ubezp. emerytalno-rentowe

0,00

5

Podstawa wymiaru składek na ubezp. chorobowe i wypadkowe

0,00

6

Składka na ub. emerytalne pracownik – 9,76%

0,00

7

Składka na ub. rentowe pracownik – 1,5%

0,00

8

Składka na ub. chorobowe pracownik – 2,45%

0,00

9

Razem ZUS pracownik

0,00

10

Przychód

3010,53

11

Koszty uzyskania przychodu (111,25 zł)

0,00

12

Ulga podatkowa (46,33 zł)

46,33

13

Podstawa opodatkowania

3011,00

14

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

0,00

15

Zaliczka na podatek dochodowy – (3011 zł x 18%) – 46,33 zł

495,65

16

Składka zdrowotna 9%

0,00

17

Składka zdrowotna 7,75% do odliczenia od podatku

0,00

18

Podatek do US

496,00

19

Do wypłaty (3010,53 zł – 496 zł)

2514,53

Niewykorzystanej części urlopu rodzicielskiego z powodu jego przerwania w związku z urodzeniem kolejnego dziecka pracownica nie będzie mogła wykorzystać w przyszłości (np. po zakończeniu urlopów, do których nabyła prawo z tytułu urodzenia drugiego dziecka).

W sytuacji gdy nie matka, lecz ojciec dziecka korzysta z urlopu rodzicielskiego (lub odpowiednio z zasiłku macierzyńskiego za jego okres), w trakcie którego rodzi się temu ubezpieczonemu kolejne dziecko – zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez ZUS (dostępnym na stronie www.zus.pl w zakładce „Bieżące wyjaśnienia komórek merytorycznych ZUS”) – ojciec dziecka zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli to on wykorzystuje to uprawnienie w okresie urlopu rodzicielskiego, w trakcie którego matka urodzi drugie dziecko. Zatem rozpoczęcie przez matkę pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia kolejnego dziecka nie powoduje przerwania pobierania zasiłku przez ojca, jeżeli to on w dacie urodzenia kolejnego dziecka korzystał z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego na poprzednie dziecko.

Przykład

Matka dziecka po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego wróciła do pracy. Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego do 15 marca 2014 r. będzie korzystał ojciec dziecka. Matka dziecka zaszła ponownie w ciążę i termin porodu ma wyznaczony na 1 marca 2014 r. Jeżeli ubezpieczona urodzi dziecko 1 marca, rozpocznie korzystanie z podstawowego urlopu macierzyńskiego. Ojciec dziecka będzie mógł natomiast przebywać na urlopie rodzicielskim do 15 marca i pobierać zasiłek macierzyński z tego tytułu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie


ZUS prezentuje pogląd, zgodnie z którym, jeżeli z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego korzysta matka dziecka, urodzenie przez nią w tym okresie dziecka nie pozbawia ubezpieczonego ojca dziecka możliwości skorzystania z pozostałej części okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli spełnione są zwykłe warunki jego przyznania, tzn. okres ten:

 • wynosi co najmniej 8 tygodni,
 • obejmuje wielokrotność tygodnia i
 • przypada bezpośrednio po okresie zasiłku macierzyńskiego wykorzystanym przez ubezpieczoną matkę dziecka.

Urlop rodzicielski (a tym samym zasiłek macierzyński za jego okres) może być bowiem wykorzystany jednorazowo albo w maksymalnie trzech częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni i musi obejmować wielokrotność tygodnia (art. 1821a § 2 Kodeksu pracy).

Przykład

Pracownica urodziła kolejne dziecko w 6. tygodniu przyznanego jej urlopu rodzicielskiego. Od dnia porodu zostaje przerwany urlop rodzicielski i pracownica ma prawo do podstawowego urlopu macierzyńskiego. W związku z tym, że wykorzystała 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (a nie 8 czy 16 tygodni), prawo do urlopu nie może zostać przeniesione na ojca dziecka, ponieważ każda z części musi wynosić 8 tygodni.

Należy dodać, że w przypadku pracownika-ojca wychowującego dziecko, przejęcie urlopu rodzicielskiego w omawianych okolicznościach jest obwarowane wymogiem złożenia wniosku nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca może, ale nie musi udzielić urlopu w przypadku złożenia wniosku bez zachowania wskazanego terminu (art. 1821a § 4 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA