REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016

Małgorzata Podgórska
Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016
Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski będzie można wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Ponadto urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

Od 2 stycznia 2016 r. urlopu ojcowskiego będzie można udzielić najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. Czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego po zmianach przepisów będzie zatem dłuższy niż dotychczas o 12 miesięcy.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z nowymi regulacjami urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, z których każda nie będzie mogła być krótsza niż 1 tydzień, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

Kto jest uprawniony do urlopu ojcowskiego

Po zmianach przepisów z urlopu ojcowskiego nadal będzie mógł skorzystać pracownik- biologiczny ojciec dziecka lub pracownik-adopcyjny ojciec, który przedstawi postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka (art. 1823 Kodeksu pracy).

Redakcja poleca: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Prawa do urlopu ojcowskiego nie będzie miał ojciec dziecka pozbawiony władzy rodzicielskiej. Do urlopu ojcowskiego nie będzie także uprawniony pracownik, który korzystał z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego i nie uzyskał prawomocnego orzeczenia sądu rodzinnego o przysposobieniu dziecka, nawet jeżeli faktycznie wychowuje dziecko, ponieważ formalnie nie jest on jego ojcem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak jak dotychczas pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego od pierwszych tygodni życia dziecka, niezależnie od korzystania w tym samym czasie przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego, z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.

Nowe przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego należy stosować również do policjanta, strażaka, żołnierza zawodowego oraz funkcjonariusza: Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Celnej.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Po zmianach przepisów od 2 stycznia 2016 r. pracownik-ojciec wychowujący dziecko będzie uprawniony do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni (dotychczas jest to wymiar wynoszący równe 2 tygodnie), nie dłużej jednak niż do:

● ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo

REKLAMA

● upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Załóżmy, że pracownik w lutym 2016 r. przyjmie na wychowanie dziecko w wieku 3 lat i wystąpi do sądu rodzinno-opiekuńczego z wnioskiem o adopcję. W związku z tym skorzysta z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Pracownik ten może nie być natomiast uprawniony bezpośrednio po urlopie rodzicielskim do skorzystania z urlopu ojcowskiego. Warunkiem skorzystania z urlopu ojcowskiego będzie uzyskanie przez pracownika postanowienia sądu o ustaleniu go prawnym opiekunem dziecka. W takim przypadku będzie mógł w ciągu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jedynym ograniczeniem będzie wiek dziecka (do 7 lub 10 lat).

Dotychczas z urlopu ojcowskiego można skorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia lub – w przypadku rodziców adopcyjnych – do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie dziecka (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy).

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nadal nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku porodu mnogiego jest taki sam jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.

Zostań naszym ekspertem!

Urlop ojcowski nadal na pisemny wniosek pracownika

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). Termin na złożenie wniosku o urlop ojcowski nie uległ zmianie. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku, określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw pracy (na dzień oddania artykułu do druku nie wydano takiego rozporządzenia). Obecnie pracodawca może żądać skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub odpowiednio prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka lub kopii tych dokumentów, potwierdzonych przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. Oprócz tego może żądać oświadczenia pracownika, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.

Jeżeli pracownik będzie chciał skorzystać z urlopu ojcowskiego po zmianach przepisów Kodeksu pracy począwszy od 10 marca 2016 r., to powinien złożyć pracodawcy, tak jak dotychczas, pisemny wniosek w tej sprawie w terminie nie krótszym niż 7 dni, tj. pracodawca powinien go otrzymać najpóźniej 2 marca 2016 r.

Zmiany w sposobie udzielania urlopu ojcowskiego

Zgodnie z nowymi przepisami urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. W dotychczasowym stanie prawnym, gdzie wymiar urlopu ojcowskiego był sztywno określony na 2 tygodnie, skorzystanie z niego było możliwe tylko w tym wymiarze albo w ogóle. Po zmianach korzystanie z urlopu ojcowskiego będzie bardziej elastyczne i uwzględniające potrzeby rodzinno-organizacyjne pracownika.

Pracownik, który wychowuje roczne dziecko i nie korzystał wcześniej z urlopu ojcowskiego, od 2 stycznia 2016 r. będzie uprawniony do wykorzystania tego urlopu w dwóch częściach. Nie ma przeszkód prawnych, aby wykorzystał np. 1 tydzień urlopu ojcowskiego, a z drugiego tygodnia świadomie zrezygnował.

Pracownik spełniający 2 stycznia 2016 r. warunki do korzystania z urlopu ojcowskiego będzie mógł skorzystać z tego urlopu w dwóch jednotygodniowych częściach, pod warunkiem że nie korzystał wcześniej z tego urlopu. W dotychczasowym stanie prawnym nie było możliwe korzystanie z urlopu ojcowskiego w częściach, zatem pracownik, który korzystał z urlopu ojcowskiego przed dniem wejścia w życie zmienionych przepisów Kodeksu pracy, nie będzie uprawniony do urlopu ojcowskiego, nawet jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 24. miesiąca życia.

Cały artykuł przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Podstawa prawna:

● art. 1823 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● art. 1 pkt 10 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● § 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1594.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja stanowiska pracy. Jaka odprawa w 2025 r.? [PORADA]

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmianie ulegną również inne świadczenia m.in. maksymalna wysokość odprawy, która przysługuje pracownikowi zwalnianemu z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Jaka kwota będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 r.? Kiedy likwidacja stanowiska pracy uprawnia do otrzymania odprawy?

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.: dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 r., dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, świadczenie rehabilitacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, ulga rehabilitacyjna.

Czy 8 grudnia to niedziela handlowa? W grudniu aż dwie niedziele handlowe!

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Przedsiębiorcy z zakresu handlu już zacierają ręce. W grudniu 2024 r. będą aż dwie niedziele handlowe, a na dodatek w dniu 24 grudnia też zrobimy zakupy. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o karze, która grozi za pracę w handlu po 14:00. Może to być nawet do 100 000 zł.

Sejm uchwalił dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Od kiedy będzie przysługiwać?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada zwiększenie dopłat do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością o około 15 proc. Ustawa trafi teraz do Senatu.

REKLAMA

Interpelacja poselska: Czy dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi bez wymaganego przygotowania pedagogicznego?

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców i posiadającemu określone kwalifikacje. Czy nauczyciel legitymujący się właściwym wykształceniem lecz nieposiadający przygotowania pedagogicznego, ma wymagane kwalifikacje do uzyskania dodatku wiejskiego?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – od lipca 2024 r. czy od stycznia 2025 r.?

Posłowie pracują nad nowelizacją przepisów o dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Jedną z rozstrzyganych kwestii jest termin, od którego waloryzacja wejdzie w życie. W grę wchodzi 1 stycznia 2025 r. lub 1 lipca 2024 r.

Rotacja pracowników - przyczyny i środki zaradcze. Dlaczego w niektórych firmach pracownicy spędzają lata a z innych szybko odchodzą?

W niektórych firmach pracownicy spędzają długie lata, w innych ich rotacja jest wysoka i wydaje się niezrozumiała. Skąd wynika różnica? Sprawne zarządzanie rotacją może znacząco wpłynąć na koszty firmy i jej sukces. Poniżej przedstawiam szczegółowe przyczyny rotacji oraz działania, które pomagają ją zmniejszyć

Emerytury i renty: Zmiana kwot przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

Od 1 grudnia 2024 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytur i rent.

REKLAMA

Wartość bonu: 190 zł, 170 zł lub 150 zł. Także emeryci z 300 zł, 280 zł lub 240 zł [W zależności od dochodu w rodzinie]

Wigilia 2024 r.: Takie świadczenia w Urzędzie Miejskim w Koninie. W grudniu 2024 r. zaplanowano przekazanie dla dzieci pracowników bonów upominkowych. W zależności od dochodu w rodzinie wartość bonu wyniesie: 190 zł, 170 zł lub 150 zł. Świadczenie pieniężne mają otrzymać też emeryci i w zależności od dochodu będzie to 300 zł, 280 zł lub 240 zł.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych eZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniu w dostępie do portalu PUE/eZUS.

REKLAMA