Od 2 stycznia 2016 r. urlopu ojcowskiego będzie można udzielić najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. Czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego po zmianach przepisów będzie zatem dłuższy niż dotychczas o 12 miesięcy.
Zgodnie z nowymi regulacjami urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, z których każda nie będzie mogła być krótsza niż 1 tydzień, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.
reklama
reklama
Kto jest uprawniony do urlopu ojcowskiego
Po zmianach przepisów z urlopu ojcowskiego nadal będzie mógł skorzystać pracownik- biologiczny ojciec dziecka lub pracownik-adopcyjny ojciec, który przedstawi postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka (art. 1823 Kodeksu pracy).
Redakcja poleca: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia
Prawa do urlopu ojcowskiego nie będzie miał ojciec dziecka pozbawiony władzy rodzicielskiej. Do urlopu ojcowskiego nie będzie także uprawniony pracownik, który korzystał z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego i nie uzyskał prawomocnego orzeczenia sądu rodzinnego o przysposobieniu dziecka, nawet jeżeli faktycznie wychowuje dziecko, ponieważ formalnie nie jest on jego ojcem.
Tak jak dotychczas pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego od pierwszych tygodni życia dziecka, niezależnie od korzystania w tym samym czasie przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego, z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.
Nowe przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego należy stosować również do policjanta, strażaka, żołnierza zawodowego oraz funkcjonariusza: Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Celnej.
inforit/main
0
0
Wymiar urlopu ojcowskiego
Po zmianach przepisów od 2 stycznia 2016 r. pracownik-ojciec wychowujący dziecko będzie uprawniony do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni (dotychczas jest to wymiar wynoszący równe 2 tygodnie), nie dłużej jednak niż do:
● ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
● upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.