reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Warto pamiętać, że z uprawnień rodzicielskich mogą korzystać nie tylko matki, ale także ojcowie. Ponadto dzięki ostatnim zmianom Kodeksu Pracy ojcowie mają możliwość spędzenia z dzieckiem jeszcze więcej czasu.

Urlop okolicznościowy

Pierwsze dni wolne tata może dostać już po narodzinach dziecka. Zgodnie z rozporządzeniem ministra, z tytułu urodzenia się dziecka mężczyźnie przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które obliczane jest identycznie jak za urlop wypoczynkowy.

Jeśli żona znajduje się w okresie połogu, pracownik – ojciec może dostać zwolnienie na opiekę nad członkiem rodziny, który takiej opieki wymaga, do 14 dni w roku kalendarzowym. Za okres zwolnienia przysługuje mu zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Urlop ojcowski

Od kilku lat, tacie na etacie przysługuje urlop ojcowski. Udziela się go w wymiarze dwóch tygodni, na pisemny wniosek pracownika, który powinien zostać złożony nie później niż siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku, gdyż urlop ojcowski przysługuje w okresie nie dłuższym niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Zobacz również: Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Urlop macierzyński

O ile urlop ojcowski przysługuje tylko tacie, to do urlopu macierzyńskiego ma prawo już oboje rodziców. Wymiar tego urlopu uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i może wynosić od 20 do 37 tygodni. Pierwsze tygodnie przysługują wyłącznie matce, ale już po 8 tygodniach, w sytuacji, gdy matka wymaga hospitalizacji, ojciec może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego. Wykorzystana przez ojca część urlopu powinna odpowiadać okresowi hospitalizacji. Należy jednak pamiętać o tym, iż łączny wymiar urlopu obojga rodziców nie może być wyższy od wymiaru przysługującego matce.

Po 14. tygodniu urlopu macierzyńskiego pracownica - matka może zrezygnować z pozostałej części urlopu na rzecz ojca – pracownika. W tym celu pracownica, nie później niż siedem dni przed przystąpieniem do pracy, musi złożyć wniosek u szefa, dołączając zaświadczenie od pracodawcy ojca. Zaświadczenie powinno potwierdzać termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez ojca, który powinien przypadać bezpośrednio po dniu rezygnacji z urlopu przez matkę. Po upływie urlopu macierzyńskiego, przysługuje dodatkowy urlop macierzyński. Długość dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tak jak w przypadku podstawowego urlopu macierzyńskiego, uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Może wynosić od 6 do 8 tygodni.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

- Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Urlop rodzicielski dla taty / Fot. Fotolia
Urlop rodzicielski dla taty / Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama