REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Zmiany w urlopie wychowawczym. /Fot. Fotolia
Zmiany w urlopie wychowawczym. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.

Zmiany w urlopie wychowawczym obowiązują od dnia 1 października 2013 r. Zmienia się przede wszystkim określenie wymiaru urlopu wychowawczego: zamiast „do 3 lat” ustawodawca posłużył się sformułowaniem „do 36 miesięcy”. Wymiar urlopu nie uległ więc zmianie, a jedynie sposób określenia z lat na miesiące. Warto wspomnieć, że projekt zmian przewidywał wydłużenie tego okresu do 37 miesięcy.

Autopromocja

Kolejne zmiany dotyczą sposobu jego wykorzystywania. Najważniejsze z nich to gwarancja urlopu w wymiarze 1 miesiąca dla każdego z rodziców oraz wydłużenie okresu równoczesnego korzystania z urlopu przez oboje z rodziców.

1 miesiąc urlopu dla każdego z rodziców

Poprzedni stan prawny zezwalał na wykorzystanie urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze przez jednego z rodziców. Po zmianie Kodeksu pracy każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do 1 miesiąca urlopu. Takie rozwiązanie jest konsekwencją obowiązku nałożonego na państwa członkowskie UE przez dyrektywę Rady 2010/18/UE dotyczącą urlopu rodzicielskiego. Państwa członkowskie miały wprowadzić rozwiązania przewidujące, że każdy rodzic ma przypisaną część urlopu wychowawczego, której nie może przenieść na drugiego rodzica.

Gdyby, zgodnie ze zmianą, matka chciała wykorzystać pełny wymiar urlopu, będzie przysługiwało jej tylko 35 miesięcy, gdyż 1 miesiąc tego urlopu zawsze przypadnie ojcu dziecka. Zasadą jest, że żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie może zrezygnować z gwarantowanego miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna. Niewykorzystany przez rodzica 1 miesiąc urlopu przepada.

Polecamy również: Urlop wychowawczy po zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo przewiduje jednak wyjątkową sytuację, w której jeden z rodziców może wykorzystać urlop wychowawczy w pełnym wymiarze. Z 36 miesięcy urlopu wychowawczego może skorzystać matka lub ojciec dziecka, gdy drugi z rodziców nie żyje albo nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony czy uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

Wymiar urlopu wychowawczego w przypadku dziecka niepełnosprawnego został uregulowany w ten sam sposób. Rodzice dziecka niepełnosprawnego nie mogą więc liczyć na dłuższy wymiar urlopu. Wszystkim rodzicom, niezależnie od tego czy dziecko jest niepełnosprawne, przysługuje 36 miesięcy.

Części urlopu

Dotychczas urlop wychowawczy można było wykorzystać w 4 częściach. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym urlop będzie można wykorzystywać w maksymalnie 5 częściach. Podziału dokonuje się w sposób dowolny, wybrany przez rodziców.

Przykład:

Pracownica, która złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w terminie 1 stycznia - 30 czerwca może pozostałą część urlopu wykorzystać w innym terminie lub terminach. Zakładając, że ojciec skorzysta tylko z 1 miesiąca urlopu, zostanie jej do wykorzystania jeszcze 29 miesięcy, które może podzielić na 4 części.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Równoczesne przebywanie na urlopie przez rodziców

Prawo przewiduje możliwość równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców. Ustawodawca przewidział jednak pewne ograniczenie. Dotyczy ono granicy czasowej jednoczesnego przebywania na urlopie. Dotychczas rodzice mogli skorzystać z tego uprawnienia w maksymalnym wymiarze 3 miesięcy. Obecnie został wydłużony o jeden miesiąc, czyli do 4 miesięcy.

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Zgodnie z nowelizacją urlop wypoczynkowy nie ulegnie przedawnieniu ze względu na długi okres wykorzystywania urlopu wychowawczego. Dodatkowo po tak długim urlopie wychowawczym pracownik będzie mógł nadal wykorzystać urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze, do którego nabył prawo przed pójściem na urlop wychowawczy.

Proporcjonalne obniżanie wymiaru urlopu wypoczynkowego nie znajduje już zastosowania. Jeśli pracownik przebywał na urlopie wychowawczym w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego oraz wrócił do pracy, nie obniży to wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Szczegółowe warunki udzielania urlopu wychowawczego określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Zobacz również serwis: Urlopy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  REKLAMA

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA