REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS OSW od 1 stycznia 2019 r. - kiedy i jak złożyć

W związku ze skróceniem okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej, od 1 stycznia 2019 roku zastosowanie mają nowe druki ZUS RIA i ZUS OSW. Co zrobić krok po kroku, gdzie złożyć druk ZUS OSW - przedstawiamy najważniejsze informacje.

ZUS RIA 2019 - terminy, dane, obowiązki pracodawcy

Raport informacyjny ZUS RIA należy złożyć za każdego pracownika zatrudnionego od stycznia 1999 roku do grudnia 2018 r. Ile czasu ma pracodawca na złożenie raportu informacyjnego? Jakie dane podać w raporcie?

Umowa o pracę 2019 - wzór

Jakie są rodzaje umów o pracę? Jakie obowiązkowe elementy musi zawierać umowa o pracę? Przedstawiamy wzór umowy o pracę zgodny z przepisami w 2019 roku.

E-dokumentacja pracownicza 2019 r. - co zmiany oznaczają dla pracowników i pracodawców

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może przechowywać dokumentację osobową i płacową w postaci elektronicznej. E–akta to korzyści nie tylko dla pracodawców, ale także dla pracowników.

REKLAMA

eDokumenty zaczną obowiązywać już za kilka dni

Od 1 stycznia 2019 roku zacznie obowiązywać ustawa o skróceniu czasu przechowywania dokumentów kadrowo-płacowych do 10 lat oraz możliwości prowadzenia ich w formie elektronicznej. Zmianę odczują nie tylko właściciele firm czy pracownicy działów personalnych, ale również sami zatrudnieni.

Obowiązki pracodawcy w związku z elektronizacją akt pracowniczych 2019

Od stycznia 2019 r. pracodawca będzie przekazywał do ZUS więcej informacji związanych z zatrudnieniem pracownika, Dane te będą potrzebne do ustalenia prawa do niektórych świadczeń.

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej 2019 - pytania i odpowiedzi

Pracodawcy będą mogli przechowywać dokumentację pracowniczą dla osób zatrudnionych po 1 stycznia 2019 r. przez 10 lat. Jakie są zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej przed tym okresem?

Elektroniczna postać dokumentacji pracowniczej 2019 - w pytaniach i odpowiedziach

Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w prowadzeniu i przechowywaniu dokumentacji pracowniczej. Jak stworzyć dokumentację w postaci elektronicznej? Czy pracodawca może wrócić do papierowej postaci dokumentacji? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w niniejszym poradniku.

REKLAMA

Procedura zmiany formy prowadzenia dokumentacji po 1 stycznia 2019 r.

Przejście z papierowej na elektroniczną (lub odwrotnie) formę prowadzenia dokumentacji pracowniczej będzie możliwe od 1 stycznia 2019 r. w każdym czasie. Muszą być jednak zachowane odpowiednie warunki.

Nowy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 roku okres przechowywania dokumentacji pracowniczej zostanie skrócony do 10 lat. W niektórych przypadkach, nadal będzie trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą przez 50 lat.

Proces digitalizacji akt pracowniczych, czyli jak przejść na e-dokumentację

Możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej to odciążanie działu kadr i HR od czasochłonnych czynności związanych z obsługą dokumentacji pracowniczej. W tym celu, warto wybrać odpowiednie oprogramowanie, które w pełni spełni wymogi nowych przepisów i usprawni bieżącą pracę.

Śmierć pracodawcy a kwestie pracownicze - zarząd sukcesyjny od 2018 r.

25 listopada 2018 r. wejdą w życie przepisy pozwalające na powołanie zarządcy sukcesyjnego, który w razie śmierci pracodawcy będzie mógł kontynuować prowadzenie działalności. Powołany zarządca przejmie wszystkie obowiązki pracodawcy, również kwestie pracownicze.

Jak informować pracowników o zmianie okresu przechowywania akt osobowych po 1 stycznia 2019 r.

W 2019 roku pracodawca będzie miał obowiązek wydawać pracownikom wraz ze świadectwem pracy dodatkowe informacje o okresie przechowywania akt osobowych. Okres przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników ulegnie skróceniu.

Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad po 1 stycznia 2019 r.

Pracodawcy będą mieli rok na dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad. Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w sprawie dokumentacji pracowniczej i jej elektronizacji.

Umowa o pracę po śmierci pracodawcy, zarząd sukcesyjny - zmiany od 25 listopada 2018 r.

25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy i w ustawie zasiłkowej. Zmiany dotyczą zasad tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci pracodawcy.

Raport informacyjny ZUS RIA od 1 stycznia 2019 r.

Jak wygląda procedura złożenia raportu informacyjnego ZUS RIA od 1 stycznia 2019 r.? Jakie dane wykazać w raporcie? Ile czasu ma pracodawca na złożenie raportu informacyjnego? Sprawdź szczegóły w niniejszym poradniku.

Nowe obowiązki pracodawcy od 2019 roku

Od początku 2019 r. pracodawców czekają nowe obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. Jakie dane od 1 stycznia 2019 roku pracodawca będzie przekazywał do ZUS?

Ewidencja czasu pracy i inne dokumenty związane ze stosunkiem pracy 2019

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca będzie miał obowiązek prowadzenia m.in. ewidencji czasu pracy i karty wypłaconego wynagrodzenia za pracę. Jakie dokumenty powinny znaleźć się w ewidencji czasu pracy?

Wykaz dokumentów w aktach osobowych (4 części) 2019

Od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe pracownika składają się z 4 części. Jakie dokumenty powinny znaleźć się w poszczególnych częściach akt osobowych? Jak przechowywać te dokumenty po zmianach?

Rewolucyjne zmiany w dokumentacji pracowniczej 2019

Już 1 stycznia 2019 roku wejdą w życie rewolucyjne zmiany w prowadzeniu i przechowywaniu dokumentacji pracowniczej. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców i kadrowych.

Nowe zasady prowadzenia akt osobowych w 2019 roku

Zgodnie z projektem dotyczącym dokumentacji pracowniczej, od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe będą składały się z czterech części. Obecnie akta osobowe składają się z trzech części.

Brak umowy o pracę i wynagrodzenia - co ma zrobić pracownik

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Co jeśli pracodawca zatrudnił pracownika bez umowy, następnie zwolnił i nie wypłacił wynagrodzenia?

Elektronizacja akt pracowniczych od 2019 r. - obowiązki pracodawcy

Od stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi pracodawca będzie mógł decydować w jakiej formie chce przechowywać dokumentację pracowniczą – papierowo, czy elektronicznie. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców.

Umowa na zastępstwo - wszystko co należy wiedzieć

Pracodawca może zawrzeć umowę na zastępstwo, w związku z nieobecnością stałego pracownika np. związaną z urlopem wypoczynkowym czy macierzyńskim. Przed jej podpisaniem warto poznać swoje prawa.

Rodzaje umów o pracę 2018/2019

Jakie umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca? Czym się charakteryzują poszczególne umowy i jak je rozwiązać?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy w 2019 roku

Ustawa Kodeks pracy jest aktualnie jednym z częściej aktualizowanych aktów prawnych. Tylko w 2018 roku zmiany w tym akcie prawnym były wprowadzane aż 6 razy. Nowelizacja przepisów, która na pewno będzie obowiązywała od 1 stycznia 2019 została wprowadzona ustawą z dnia 10 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

Czy stabilne zatrudnienie zatrzyma w Polsce zagranicznych pracowników?

"Z całą pewnością powinniśmy oferować imigrantom stabilne zatrudnienie. Warto zapewnić im takie warunki do życia, żeby chcieli sprowadzać do Polski swoje rodziny i tu wychować dzieci. Dzięki obecności bliskich wiele osób pozostałoby w naszym kraju na długie lata. To w pewnym zakresie zniwelowałoby skutki starzejącego się społeczeństwa i niedoborów kadrowych, które będą narastały" - podkreśla Krzysztof Inglot, Prezes spółki Personnel Service. Obecnie większość Ukraińców w Polsce pracuje na czarno. Czy stabilne zatrudnienie wyciągnie ich z szarej strefy?

Job sharing i praca zespołowa w nowym Kodeksie pracy

Job sharing czyli podzielenie jednego stanowiska pracy (etatu) na dwóch lub więcej pracowników - to nowa instytucja, która ma znaleźć się w nowym Kodeksie pracy. W marcu 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawi ostateczny projekt nowych Kodeksów pracy - indywidualnego i zbiorowego.

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2018 r.

W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł. Wzrost pensji minimalnej oznacza więc także wzrost kosztów pracy. Jaki jest całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Jakie składki do ZUS pokrywa pracodawca?

Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę w 2018 r.

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę koszty zatrudnienia pracowników są coraz wyższe. W 2018 r. płaca minimalna wzrośnie o 100 zł. Ile wyniosą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2018 roku?

Dokumentacja pracownicza - zmiany od 1 stycznia 2019 roku

Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji osobowej i płacowej w postaci elektronicznej, skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat - to zmiany, które mają zmniejszyć obciążenia biurokratyczne pracodawców. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

Ponowne zatrudnienie pracownika a akta osobowe

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w tym akt osobowych pracowników, a także przechowywanie tych dokumentów w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem. Pracodawca jest zobowiązany prowadzić akta osobowe odrębnie dla każdego pracownika.

Charakter prawny odprawy (odszkodowania) w umowie o pracę z członkiem zarządu

Charakter prawny odprawy (odszkodowania) przewidzianej w umowie o pracę z tytułu rozwiązania umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej lub odwołania z pełnienia tej funkcji ma bardzo istotne znaczenie w szczególności dla odpowiedzi na pytanie, czy roszczenie o taką odprawę (odszkodowanie) jest roszczeniem (sprawą) ze stosunku pracy oraz czy taka odprawa (odszkodowanie) podlega takiej samej ochronie prawnej jak wynagrodzenie za pracę.

Nieważna umowa o pracę z członkiem zarządu

Umowy o pracę zawierane z członkami zarządu spółek kapitałowych wymagają dla swej ważności dochowania przez spółkę szczególnych zasad reprezentacji spółki wynikających z przepisów kodeksu spółek handlowych, tj. zgodnie z art. 210 §1 kodeksu spółek handlowych (spółka z o.o.) oraz art. 379 §1 kodeksu spółek handlowych (spółka akcyjna), reprezentacji przez radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia. Jakie są wobec tego konsekwencje niezachowania takiej szczególnej reprezentacji spółki przy zawieraniu umowy o pracę z członkiem zarządu?

O czym powinien pamiętać pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną?

Przyjrzyjmy się jak można wspierać niepełnosprawnych pracowników oraz co może zyskać pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną.

Umowa na zastępstwo po zmianach w Kodeksie pracy

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016 r. umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowi rodzaj umowy na czas określony.

Obowiązek przechowywania dokumentów dotyczących czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usługi

Od 1 stycznia 2017 r. zleceniodawcy i usługobiorcy obowiązani są do przechowywania dokumentów określających sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług oraz dokumentów potwierdzających liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Dokumenty te powinny być przechowywane przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Podstawowe różnice między umową o pracę a umowami zlecenia i o dzieło

Najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, jednakże pracodawcy korzystają również z umów cywilnoprawnych, tj. umowy zlecenia i o dzieło. Warto zatem znać różnice jakie są między umową o pracę, a umowami zlecenia i o dzieło.

Prawo pracy w 2017 roku - najważniejsze zmiany

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmiana terminu na wniesienie odwołania do sądu pracy, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej - to niektóre ze zmian w prawie pracy, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje szereg nowych zmian w prawie pracy, m.in. dłuższy okres na odwołanie się od wypowiedzenia, obowiązek wprowadzenia regulaminów pracy i wynagradzania czy nowe zasady wydawania świadectw pracy.

Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2 tys. zł brutto. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wysokość poszczególnych składek odprowadzanych do ZUS-u. Ile wyniosą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2017 roku?

Elektroniczna dokumentacja pracownicza od czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. dokumentacja pracownicza będzie mogła być prowadzona w formie elektronicznej. Zgodnie ze zmianami, pracodawca będzie mógł zawrzeć i rozwiązać umowę za pośrednictwem e-maila. Czy wymagany będzie podpis elektroniczny?

Potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od 1 września 2016 r. - wzór

Od 1 września 2016 r. każdy pracownik wykonujący pracę musi posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych warunków zatrudnienia przed dopuszczeniem do pracy. Co ta zmiana oznacza w praktyce i jak wygląda wzór informacji potwierdzającej zawarcie umowy w formie innej niż pisemna.

Umowa o pracę na zastępstwo po nowelizacji - wzór umowy

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, która obowiązuje od 22 lutego 2016 r., z katalogu umów o pracę usunięto umowę na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika. Jak zawierać umowy na zastępstwo po zmianach przepisów? Poniżej wzór umowy o pracę na czas zastępstwa.

Zawieranie umów o pracę od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie miał obowiązek podpisania z pracownikiem pisemnej umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy albo potwierdzić podstawowe warunki związane z zawarciem umowy. Za niedopełnienie obowiązku, na pracodawcę może zostać nałożona grzywna w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Adres w treści umowy o pracę

Jednym z elementów treści umowy o pracę jest adres pracownika. Pracownik może posiadać kilka adresów: adres zameldowania, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji. Adresy te mogą być tożsame ale równie dobrze mogą różnić się od siebie.

Jak prawidłowo usunąć dokument z akt osobowych?

Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej. W aktach osobowych pracowników znajdują się niepotrzebne dokumenty, np. wnioski urlopowe, akty urodzenia, itp. W jaki sposób prawidłowo usunąć te dokumenty?

Zmiany w prawie pracy w sierpniu i wrześniu 2016 r.

W dniu 3 sierpnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zmiany dotyczące zatrudniania kobiet. Natomiast od 1 września 2016 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące potwierdzania warunków zatrudnienia.

Przechowywanie akt pracowniczych - zmiany w 2018 r.

Obecnie obowiązuje 50-letni okres przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją przewiduje skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat od dnia zakończenia stosunku pracy. Zaproponowano, aby zmiany weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w prawie pracy 2017

Resort rozwoju opublikował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, który ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej (jest to pakiet zmian, tzw. 100 zmian dla firm). Zmiany objęły również Kodeks pracy, których głównym celem jest złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych przedsiębiorców, którzy zatrudniają nie więcej niż 50 pracowników. Nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA