Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Mariya Kuzenko
kierowniczka Działu Legalizacji EWL Group
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi 2021 - procedura uproszczona krok po kroku
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi 2021 - procedura uproszczona krok po kroku
Shutterstock
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

Co to jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?

Polskie prawodawstwo wyróżniają jedne z najbardziej liberalnych w Europie przepisów dotyczących legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców na terenie RP. Dużą rolę odgrywają regulacje umożliwiające szybko i sprawnie zapewnić legalny pobyt oraz zatrudnienie obywatelom sześciu, wskazanych w rozporządzeniu, państw, tj.: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Tak zwana procedura uproszczona, inaczej nazywana procedurą oświadczeniową, pozwala na zatrudnienie cudzoziemców z tych krajów, na maksymalny okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, w ciągu zaledwie 7 dni roboczych.

Oświadczenie - procedura uproszczona krok po kroku

Procedura oświadczeniowa daje pracodawcom możliwość zatrudnienia obcokrajowca spoza UE w ciągu 7 dni roboczych na podstawie zarejestrowanego w ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Oświadczenie rejestrowane jest przez Powiatowy Urząd Pracy dla konkretnego pracownika i dotyczy wykonywania pracy u wskazanego w nim pracodawcy. W oświadczeniu wskazać należy ponad to:

 • stawkę wynagrodzenia, jaką będzie otrzymywał pracownik
 • formę zatrudnienia (umowa cywilnoprawna, umowa o pracę)
 • miejsce wykonywania pracy
 • wymiar czasu pracy
 • okres na jaki praca zostanie powierzona obcokrajowcowi

Proces legalizacji zatrudnienia pracownika spoza UE w oparciu o procedurę uproszczoną można podzielić na cztery etapy:

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

nieznane

Złożenie wniosku o rejestrację oświadczenia w urzędzie pracy

Dla obcokrajowca, który ma zostać zatrudniony w strukturach przedsiębiorstwa konieczne jest złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, we właściwym, ze względu na siedzibę pracodawcy, urzędzie pracy.

Oświadczenie można zarejestrować udając się osobiście do urzędu, a także listownie lub on-line, za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Podmiot zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi składając oświadczenie powinien załączyć do niego:

 • dokument potwierdzający tożsamość pracodawcy, np. odpis KRS
 • oświadczenie o niekaralności w związku z okolicznościami wymienionymi w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
 • dowód wniesienia opłaty za oświadczenie w wysokości 30 PLN
 • kopie wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca

Lub inne dokumenty wskazane przez urząd pracy, który dokonuje wpisu dokumentu do ewidencji oświadczeń

Zarejestrowanie oświadczenia przez UP

Poprawnie wypełnione oświadczenie, złożone wraz z niezbędnymi załącznikami jest wpisywane do ewidencji oświadczeń w ciągu maksymalnie 7 dni roboczych. Pracodawca odbiera je z właściwego UP osobiście lub przez pełnomocnika. W przypadku braków formalnych urząd wzywa pracodawcę do ich uzupełnienia – składający oświadczenie ma 7 dni na ich uzupełnienie. W przypadkach wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego termin rejestracji oświadczenia może wydłużyć się do 30 dni.

Podpisanie umowy z obcokrajowcem

Umowa zawarta z cudzoziemcem powinna być sporządzona w języku dla niego zrozumiałym oraz musi być w pełni zgodna ze wpisanym do ewidencji oświadczeniem. Oznacza to m.in., że stawka wynagrodzenia, stanowisko pracy oraz miejsce jej wykonywania muszą być takie same jak podane przez pracodawcę w momencie składania oświadczenia. Zmiany w tym zakresie wymagają złożenia nowego dokumentu.

Obowiązek informacyjny względem UP

O podjęciu przez cudzoziemca pracy na podstawie oświadczenia pracodawca powinien poinformować urząd najpóźniej w pierwszym dniu pracy obcokrajowca. Również w przypadku, kiedy cudzoziemiec nie rozpocznie pracy we wskazanym w oświadczeniu terminie, pracodawca powinien poinformować PUP – ma na to 7 dni.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

nieznane

Dla obcokrajowców, którzy nie przebywają na terenie RP, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy jest dokumentem umożliwiającym staranie się o wydanie wizy pracowniczej w konsulacie RP.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – podstawa do uzyskania wizy pracowniczej

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest dokumentem, który pozwala na legalną pracę, a także umożliwia ubieganie się o wydanie wizy, dzięki której obcokrajowiec może wjechać do Polski. W przypadku rekrutacji pracowników w kraju ich pochodzenia przy składaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, pracodawca powinien wziąć pod uwagę czas niezbędny pracownikowi na uzyskanie wizy. W zależności od regionu czas potrzebny na złożenie wniosku o wizę, po skompletowaniu wszystkich dokumentów, w tym oryginału oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, to około 1-2 tygodnie. Natomiast sam proces wydawania decyzji ws. wizy przez Konsulaty RP trwa maksymalnie do 10 dni.

Obywatele Ukrainy, i innych wskazanych w właściwych rozporządzeniach państw, mają możliwość wjazdu na teren RP także w ramach ruchu bezwizowego. Oznacza to, że mogą oni przekroczyć granicę Polski, także w celu podjęcia zatrudnienia, bez konieczności ubiegania się o wizę. Jednak, trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji maksymalny czas pobytu obcokrajowca na terenie RP wynosi 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni.

Bez względu na to, czy cudzoziemiec posiada ważną wizę czy też wjechał do Polski w ramach ruchu bezwizowego, niezbędnym dokumentem do legalizacji jego pracy jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy.

Przedłużenie zatrudnienia cudzoziemca po wygaśnięciu ważności oświadczenia

Cudzoziemcy, którzy znaleźli stabilne zatrudnienie w Polsce mogą przedłużyć pobyt i pracę, bez konieczności opuszczania kraju, starając się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Dokument ten składa się we właściwym ze względu na miejsce wykonywania pracy urzędzie wojewódzkim.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wydawane jest przez Wojewodę na maksymalny okres 3 lat. Wniosek o wydanie dokumentu składa osobiście, najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce, cudzoziemiec.

Koszt złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt tymczasowy i pracę wynosi 440 złotych. Opłatę tę, w odróżnieniu od opłat za rejestrację oświadczenia, ponosi cudzoziemiec. Dodatkowo, po uzyskaniu pozytywnej decyzji od wojewody, obcokrajowiec uiszcza 50 zł opłaty za wydanie przez urząd wojewódzki karty pobytu tymczasowego.

Do poprawnie wypełnionego wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę niezbędne jest dołączenie wskazanych przez urząd dokumentów i zaświadczeń, m.in.:

 • załącznika nr 1 wypełnionego przez podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi
 • czterech aktualnych fotografii
 • kserokopii ważnego dokumentu podróży (paszportu)
 • informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy (dokument ten uzyskuje pracodawca po przeprowadzaniu testu rynku pracy)
 • dokument potwierdzający posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania
 • dokument potwierdzający posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodów
 • dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego

I inne dokumenty wskazane przez właściwy urząd wojewódzki. Listę niezbędnych poświadczeń i dokumentów można sprawdzić na stronie internetowej urzędu lub skontaktować się w tym celu ze specjalną infolinią dla cudzoziemców.

Jeśli złożone przez obcokrajowca dokumenty są kompletne, otrzyma on stempel do paszportu, potwierdzający złożenie wniosku i legalizujący jego pobyt na terenie RP do czasu wydania ostatecznej decyzji przez wojewodę.

Stempel w dokumencie podróży nie uprawnia cudzoziemca do przekraczania granicy Polski. Może on wrócić do kraju pochodzenia, ale aby ponownie wjechać na teren RP, konieczne jest uzyskanie wizy, o ile obcokrajowiec pochodzi z kraju objętego obowiązkiem wizowym.

Dla obcokrajowców, którzy chcą przedłużyć pracę w Polsce bez konieczności ubiegania się o kartę pobytu tymczasowego, pracodawca może także postarać się o wydanie zezwolenia na pracę Typu A. Jednak w tym przypadku cudzoziemiec będzie zobowiązany wyjechać do kraju pochodzenia, np. w trakcie urlopu, i złożyć wniosek o wydanie nowej wizy na podstawie otrzymanego zezwolenia. Procedura uzyskiwania zezwolenia typu A i legalizacji pobytu oraz pracy na jego podstawie zostanie omówiona w kolejnym artykule.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-ZLA dostępne na PUE ZUS

  W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

  Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

  Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

  Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

  W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

  Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

  Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

  e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

  Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

  Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

  Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.

  Nowy kalkulator wyliczy seniorom emerytury

  Nowy kalkulator emerytalny pozwala obliczyć wysokość emerytury tym osobom, które chcą sprawdzić czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku. Na platformie internetowej PUE ZUS można porównać, jaka będzie wysokość naszej emerytury, w zależności od momentu, w którym decydujemy się zakończyć aktywność zawodową.

  Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium!

  Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenie roczne składki zdrowotnej – o tym musisz wiedzieć!” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku. Polecamy!

  Kontrole firm transportowych z rosyjskim i białoruskim kapitałem

  Inspektorzy pracy oraz przedstawiciele innych służb rozpoczęli kontrole ponad 60 firm transportowych na terenie całego kraju. Sprawdzane są głównie firmy, które prawdopodobnie działają z wykorzystaniem kapitału białoruskiego lub rosyjskiego. Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy, wziął udział w spotkaniu inaugurującym tę akcję.

  Zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowość w Kodeksie pracy

  Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to nowe uprawnienie, jakie przyznaje pracownikom nowelizacja Kodeksu pracy. W jakich przypadkach pracownik będzie mógł zwolnić się z pracy z powodu działania siły wyższej? Przez jaki okres można korzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Co to jest siła wyższa?

  Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny

  Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

  Real-time CSR, czyli nadążyć za konsumentami

  Specjaliści o aktualnych trendach w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.

  Podwyżki dla pracowników cywilnych policji

  W ostatnim czasie policjantom udało się uzyskać podwyżki, co spowodowało, że w marcu 2023 r. nie było tak masowych odejść na emeryturę mundurowych jak się tego spodziewano. Niestety sytuacja pracowników cywilnych zatrudnionych w policji również nie jest najlepsza – ich płace są bardzo niskie, a ścieżka kariery zawodowej nie jest uregulowana. Czy będą wreszcie podwyżki dla pracowników cywilnych policji?

  Wyzwania związane z funduszami europejskimi, cyfryzacją i rynkiem pracy

  - Najważniejszym wyzwaniem w tym roku będzie spowodowanie, aby unijne pieniądze z perspektywy finansowej 2021-2027 trafiły do gospodarki, firm, samorządów. Sukcesem będzie też złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o płatność z Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała Małgorzata Jarosińska - Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na spotkaniu władz i członków Konfederacji Lewiatan w Józefowie.

  ZUS ZSWA termin na złożenie

  31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

  Jak rejestrować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej

  Ewidencja czasu pracy zdalnej. Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu rejestrowania rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej przez pracownika, zatem pracodawca samodzielnie określa zasady w tym zakresie. Rejestracja może się odbywać poprzez wysłanie e-maila o rozpoczęciu (zakończeniu) pracy czy telefoniczne zawiadomienie o tym przełożonego. Można też założyć, że potwierdzeniem wykonywania pracy zdalnej jest np. korespondencja e-mailowa lub wykaz zadań zrealizowanych danego dnia.

  Zmiana czasu a wynagrodzenie

  Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  

  Polacy nadal zainteresowani emigracją zarobkową

  Zainteresowanie emigracją zarobkową od kilku lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W ciągu najbliższego roku wyjazd rozważa blisko 17% Polaków, co czwarty nie potrafi zdecydowanie wypowiedzieć się na ten temat, co jest najwyższym odsetkiem od 2015 roku - wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanego przez Gi Group.

  Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością i możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekunów

  Będzie nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, trwają rozmowy nt. ustawy o asystencji - to główne ustalenia po spotkaniu kierownictwa MRiPS i protestujących osób z niepełnosprawnością.

  17 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową

  Niemal 17% osób rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. 93% planujących wyjazd odczuwa skutki pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Gi Group na podstawie badań SW Research.

  Eksport rośnie szybciej niż import

  W styczniu 2023 r. wartość eksportu towarów wyniosła 125,9 mld zł, co oznacza wzrost o 14,3% w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 r. Wartość importu towarów w porównaniu do stycznia 2022 r. zwiększyła się o 7,1 mld zł, tj. o 6,3% i osiągnęła 120,2 mld zł – podał NBP.

  Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej

  Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  Planowane nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością

  Nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - zapowiedziała w czwartek szefowa MRiPS. Opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego