REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Mariya Kuzenko
kierowniczka Działu Legalizacji EWL Group
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi 2021 - procedura uproszczona krok po kroku
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi 2021 - procedura uproszczona krok po kroku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

Co to jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?

Polskie prawodawstwo wyróżniają jedne z najbardziej liberalnych w Europie przepisów dotyczących legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców na terenie RP. Dużą rolę odgrywają regulacje umożliwiające szybko i sprawnie zapewnić legalny pobyt oraz zatrudnienie obywatelom sześciu, wskazanych w rozporządzeniu, państw, tj.: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Tak zwana procedura uproszczona, inaczej nazywana procedurą oświadczeniową, pozwala na zatrudnienie cudzoziemców z tych krajów, na maksymalny okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, w ciągu zaledwie 7 dni roboczych.

REKLAMA

Oświadczenie - procedura uproszczona krok po kroku

Procedura oświadczeniowa daje pracodawcom możliwość zatrudnienia obcokrajowca spoza UE w ciągu 7 dni roboczych na podstawie zarejestrowanego w ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Oświadczenie rejestrowane jest przez Powiatowy Urząd Pracy dla konkretnego pracownika i dotyczy wykonywania pracy u wskazanego w nim pracodawcy. W oświadczeniu wskazać należy ponad to:

  • stawkę wynagrodzenia, jaką będzie otrzymywał pracownik
  • formę zatrudnienia (umowa cywilnoprawna, umowa o pracę)
  • miejsce wykonywania pracy
  • wymiar czasu pracy
  • okres na jaki praca zostanie powierzona obcokrajowcowi

Proces legalizacji zatrudnienia pracownika spoza UE w oparciu o procedurę uproszczoną można podzielić na cztery etapy:

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Złożenie wniosku o rejestrację oświadczenia w urzędzie pracy

Dla obcokrajowca, który ma zostać zatrudniony w strukturach przedsiębiorstwa konieczne jest złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, we właściwym, ze względu na siedzibę pracodawcy, urzędzie pracy.

Oświadczenie można zarejestrować udając się osobiście do urzędu, a także listownie lub on-line, za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Podmiot zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi składając oświadczenie powinien załączyć do niego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dokument potwierdzający tożsamość pracodawcy, np. odpis KRS
  • oświadczenie o niekaralności w związku z okolicznościami wymienionymi w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
  • dowód wniesienia opłaty za oświadczenie w wysokości 30 PLN
  • kopie wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca

Lub inne dokumenty wskazane przez urząd pracy, który dokonuje wpisu dokumentu do ewidencji oświadczeń

Zarejestrowanie oświadczenia przez UP

Poprawnie wypełnione oświadczenie, złożone wraz z niezbędnymi załącznikami jest wpisywane do ewidencji oświadczeń w ciągu maksymalnie 7 dni roboczych. Pracodawca odbiera je z właściwego UP osobiście lub przez pełnomocnika. W przypadku braków formalnych urząd wzywa pracodawcę do ich uzupełnienia – składający oświadczenie ma 7 dni na ich uzupełnienie. W przypadkach wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego termin rejestracji oświadczenia może wydłużyć się do 30 dni.

Podpisanie umowy z obcokrajowcem

Umowa zawarta z cudzoziemcem powinna być sporządzona w języku dla niego zrozumiałym oraz musi być w pełni zgodna ze wpisanym do ewidencji oświadczeniem. Oznacza to m.in., że stawka wynagrodzenia, stanowisko pracy oraz miejsce jej wykonywania muszą być takie same jak podane przez pracodawcę w momencie składania oświadczenia. Zmiany w tym zakresie wymagają złożenia nowego dokumentu.

Obowiązek informacyjny względem UP

O podjęciu przez cudzoziemca pracy na podstawie oświadczenia pracodawca powinien poinformować urząd najpóźniej w pierwszym dniu pracy obcokrajowca. Również w przypadku, kiedy cudzoziemiec nie rozpocznie pracy we wskazanym w oświadczeniu terminie, pracodawca powinien poinformować PUP – ma na to 7 dni.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Dla obcokrajowców, którzy nie przebywają na terenie RP, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy jest dokumentem umożliwiającym staranie się o wydanie wizy pracowniczej w konsulacie RP.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – podstawa do uzyskania wizy pracowniczej

REKLAMA

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest dokumentem, który pozwala na legalną pracę, a także umożliwia ubieganie się o wydanie wizy, dzięki której obcokrajowiec może wjechać do Polski. W przypadku rekrutacji pracowników w kraju ich pochodzenia przy składaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, pracodawca powinien wziąć pod uwagę czas niezbędny pracownikowi na uzyskanie wizy. W zależności od regionu czas potrzebny na złożenie wniosku o wizę, po skompletowaniu wszystkich dokumentów, w tym oryginału oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, to około 1-2 tygodnie. Natomiast sam proces wydawania decyzji ws. wizy przez Konsulaty RP trwa maksymalnie do 10 dni.

Obywatele Ukrainy, i innych wskazanych w właściwych rozporządzeniach państw, mają możliwość wjazdu na teren RP także w ramach ruchu bezwizowego. Oznacza to, że mogą oni przekroczyć granicę Polski, także w celu podjęcia zatrudnienia, bez konieczności ubiegania się o wizę. Jednak, trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji maksymalny czas pobytu obcokrajowca na terenie RP wynosi 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni.

Bez względu na to, czy cudzoziemiec posiada ważną wizę czy też wjechał do Polski w ramach ruchu bezwizowego, niezbędnym dokumentem do legalizacji jego pracy jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy.

Przedłużenie zatrudnienia cudzoziemca po wygaśnięciu ważności oświadczenia

Cudzoziemcy, którzy znaleźli stabilne zatrudnienie w Polsce mogą przedłużyć pobyt i pracę, bez konieczności opuszczania kraju, starając się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Dokument ten składa się we właściwym ze względu na miejsce wykonywania pracy urzędzie wojewódzkim.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wydawane jest przez Wojewodę na maksymalny okres 3 lat. Wniosek o wydanie dokumentu składa osobiście, najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce, cudzoziemiec.

Koszt złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt tymczasowy i pracę wynosi 440 złotych. Opłatę tę, w odróżnieniu od opłat za rejestrację oświadczenia, ponosi cudzoziemiec. Dodatkowo, po uzyskaniu pozytywnej decyzji od wojewody, obcokrajowiec uiszcza 50 zł opłaty za wydanie przez urząd wojewódzki karty pobytu tymczasowego.

Do poprawnie wypełnionego wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę niezbędne jest dołączenie wskazanych przez urząd dokumentów i zaświadczeń, m.in.:

  • załącznika nr 1 wypełnionego przez podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi
  • czterech aktualnych fotografii
  • kserokopii ważnego dokumentu podróży (paszportu)
  • informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy (dokument ten uzyskuje pracodawca po przeprowadzaniu testu rynku pracy)
  • dokument potwierdzający posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania
  • dokument potwierdzający posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodów
  • dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego

I inne dokumenty wskazane przez właściwy urząd wojewódzki. Listę niezbędnych poświadczeń i dokumentów można sprawdzić na stronie internetowej urzędu lub skontaktować się w tym celu ze specjalną infolinią dla cudzoziemców.

Jeśli złożone przez obcokrajowca dokumenty są kompletne, otrzyma on stempel do paszportu, potwierdzający złożenie wniosku i legalizujący jego pobyt na terenie RP do czasu wydania ostatecznej decyzji przez wojewodę.

REKLAMA

Stempel w dokumencie podróży nie uprawnia cudzoziemca do przekraczania granicy Polski. Może on wrócić do kraju pochodzenia, ale aby ponownie wjechać na teren RP, konieczne jest uzyskanie wizy, o ile obcokrajowiec pochodzi z kraju objętego obowiązkiem wizowym.

Dla obcokrajowców, którzy chcą przedłużyć pracę w Polsce bez konieczności ubiegania się o kartę pobytu tymczasowego, pracodawca może także postarać się o wydanie zezwolenia na pracę Typu A. Jednak w tym przypadku cudzoziemiec będzie zobowiązany wyjechać do kraju pochodzenia, np. w trakcie urlopu, i złożyć wniosek o wydanie nowej wizy na podstawie otrzymanego zezwolenia. Procedura uzyskiwania zezwolenia typu A i legalizacji pobytu oraz pracy na jego podstawie zostanie omówiona w kolejnym artykule.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA