REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poland. Business harbour - co to jest?

Wojciech Napora
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Poland. Business harbour - co to jest?
Poland. Business harbour - co to jest?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poland. Business harbour to program mający na celu pomoc Białorusinom w rozpoczęciu działalności gospodarczej w Polsce. Dla kogo przewidziano wsparcie? Co z rodzinami osób zainteresowanych? Jakie są ułatwienia w wydaniu wizy? Jakie dokumenty należy przedstawić?

Czym jest "Poland. Business harbour"?

Pod hasłem „Poland. Business Harbour” kryje się program mający na celu ułatwienie wjazdu do Polski niektórym Białorusinom i rozpoczęcia przez nich działalności gospodarczej w naszym kraju. Jest on skierowany do innowatorów (startup), programistów i przedsiębiorców, którzy rozważają przyjazd do RP. Przybliżamy założenia programu Poland. Business Harbour i przedstawiamy jego najważniejsze zalety.

REKLAMA

Autopromocja

Poland. Business Harbour to kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom IT, startupom i innym firmom z Białorusi przyjazd do Polski i sprawne rozpoczęcie działalności na terenie RP. Ponadto program pomaga w uzyskaniu wsparcia przy relokacji pracowników i ich rodzin, m.in. dzieci kontynuujące naukę w polskich szkołach będą miały prawo do dodatkowych godzin nauki języka polskiego. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R (badawczo-rozwojową). Poland. Business Harbour przewiduje także pomoc prawną i wizową w formule „business concierge”.

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

Dla kogo?

Białorusini, którzy są inżynierami lub mają doświadczenie w branży IT i chcą przeprowadzić się do Polski i podjąć tu zatrudnienie zgodne z kwalifikacjami, korzystając z pakietu Poland. Business Harbour mają możliwość przejścia przyspieszonej ścieżki wizowej. Dla takich osób stworzono także listę firm informatycznych w Polsce, które szukają pracowników. 

Aby skorzystać z pakietu Poland. Business Harbour, należy skontaktować się z polskim konsulatem i wypełnić wniosek wizowy. Jeżeli planowany jest przyjazd z rodziną, należy złożyć dokumenty również dla członków rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po umówieniu terminu wizyty wniosek wizowy można złożyć bezpośrednio w konsulacie lub w jednym z centrów wizowych (za opłatą 11 euro) lub wysłać pocztą. Wniosek wizowy w programie Poland. Business Harbour rozpatrzony zostanie priorytetowo.

Warunkiem uczestnictwa w przyśpieszonej procedurze wizowej jest spełnienie jednego z wymienionych warunków:

Zaakceptowanie wniosku oznacza wydanie wizy krajowej, z którą można przekroczyć granicę i rozpocząć pracę w Polsce bez obowiązku posiadania zezwolenia.

Startup dla białoruskich innowatorów

Kolejną częścią wsparcia, związanego z programem Poland. Business Harbour, jest ułatwienie białoruskim innowatorom (sartup) rozpoczęcia lub rozszerzenia swojej działalności w Polsce.

W tym zakresie, pomocą służy Fundacja Startup Hub Poland (SHP) - pozarządowa organizacja non-for-profit wspierająca międzynarodowe zespoły startupowe. Fundacja dba o połącznie najlepszych startupów z krajowym rynkiem high-tech: funduszami VC, aniołami biznesu, korporacjami i partnerami publicznymi oferującymi granty rozwojowe dla małych firm.

Młode zespoły (startup) z Białorusi, które rozwijają zaawansowane technologicznie rozwiązanie lub nietypowy model biznesowy i znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, poszukują finansowania wysokiego ryzyka (venture capital) i partnerów komercyjnych, mogą ubiegać się o natychmiastowe, jednorazowe wsparcie finansowo-bytowe dla założycieli, pracowników firmy i ich rodzin w kwocie 5100 zł, które można przeznaczyć na: zwrot kosztów przejazdu do Polski, wynajem mieszkania i inne wydatki.

Dodatkowo, zakwalifikowane zespoły otrzymają wsparcie konsjerż w Polsce, dostęp do przestrzeni biurowej, wsparcie w akomodacji, konsultacje i pomoc prawną w zakresie priorytetowej legalizacji pobytu i rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak również integrację ze środowiskiem high-tech w RP.

Już w Polsce, startupy będą mogły ubiegać się o wsparcie dla projektów odpowiadających na zapotrzebowanie polskich partnerów przemysłowych w ramach programu Poland Prize – ogólnokrajowego programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pomoc ekspertów

Specjalnie dla białoruskich przedsiębiorców, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), państwowa agencja wspierająca bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce, stworzyła zespół doświadczonych ekspertów, którzy zapewnią sprawny proces relokacji działalności biznesowej, a w tym:

  • doradztwo w kwestiach formalnych związanych z przeniesieniem firmy lub utworzeniem oddziału;
  • przygotowywanie informacji rynkowych i sektorowych;
  • opracowanie informacji o zachętach inwestycyjnych;
  • organizacja spotkań B2B;
  • wsparcie w kontaktach z administracją;
  • wsparcie komunikacyjne.

Wiza Poland.Business Harbour bez zezwolenia na pracę

Obywatele Białorusi, którzy chcą otrzymać wizę w ramach programu Poland.Business Harbour, podlegają uproszczonej procedurze wizowej. Ponadto, uzyskanie wizy z adnotacją Poland. Busieness Harbour zwalnia jej posiadacza z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę na terenie Polski.

Jakie dokumenty do wizy?

Ubiegając się o wizę w polskim konsulacie, cudzoziemiec przedstawia:

  • wniosek o wizę krajową – wypełniony i podpisany,
  • aktualne zdjęcie biometryczne,
  • paszport – wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej trzy miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum dwie wolne strony przeznaczone na wizy,
  • ubezpieczenie medyczne na okres ważności wizy (minimalna kwota ubezpieczenia 30 tys. euro),
  • dokumentacja potwierdzająca cel podróży:
    • jeśli ubiegający się jest freelancerem – dokument potwierdzający wykształcenie techniczne lub co najmniej roczne doświadczenie w branży IT,
    • jeśli ubiegający się zakłada startup – dokument potwierdzający zakwalifikowanie do programu przez Fundację Startup Hub Poland,
    • jeśli ubiegający się prowadzi małe/średnie/duże przedsiębiorstwo – dokument potwierdzający zakwalifikowanie do programu przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Infolinia

Dla osób zainteresowanych programem Poland. Busieness Harbour uruchomiono infolinię.

Informacje w języku rosyjskim, angielskim i polskim o dostępnym wsparciu oferowanym białoruskim przedsiębiorcom i ich rodzinom można uzyskać pod numerem telefonu:

+48 22 70-343-70 lub pisząc na adres: paih24_by@paih.gov.pl

Źródło:

gov.pl

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2081)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

REKLAMA

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

REKLAMA