REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poland. Business harbour - co to jest?

Wojciech Napora
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Poland. Business harbour - co to jest?
Poland. Business harbour - co to jest?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poland. Business harbour to program mający na celu pomoc Białorusinom w rozpoczęciu działalności gospodarczej w Polsce. Dla kogo przewidziano wsparcie? Co z rodzinami osób zainteresowanych? Jakie są ułatwienia w wydaniu wizy? Jakie dokumenty należy przedstawić?

Czym jest "Poland. Business harbour"?

Pod hasłem „Poland. Business Harbour” kryje się program mający na celu ułatwienie wjazdu do Polski niektórym Białorusinom i rozpoczęcia przez nich działalności gospodarczej w naszym kraju. Jest on skierowany do innowatorów (startup), programistów i przedsiębiorców, którzy rozważają przyjazd do RP. Przybliżamy założenia programu Poland. Business Harbour i przedstawiamy jego najważniejsze zalety.

REKLAMA

Autopromocja

Poland. Business Harbour to kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom IT, startupom i innym firmom z Białorusi przyjazd do Polski i sprawne rozpoczęcie działalności na terenie RP. Ponadto program pomaga w uzyskaniu wsparcia przy relokacji pracowników i ich rodzin, m.in. dzieci kontynuujące naukę w polskich szkołach będą miały prawo do dodatkowych godzin nauki języka polskiego. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R (badawczo-rozwojową). Poland. Business Harbour przewiduje także pomoc prawną i wizową w formule „business concierge”.

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

Dla kogo?

Białorusini, którzy są inżynierami lub mają doświadczenie w branży IT i chcą przeprowadzić się do Polski i podjąć tu zatrudnienie zgodne z kwalifikacjami, korzystając z pakietu Poland. Business Harbour mają możliwość przejścia przyspieszonej ścieżki wizowej. Dla takich osób stworzono także listę firm informatycznych w Polsce, które szukają pracowników. 

Aby skorzystać z pakietu Poland. Business Harbour, należy skontaktować się z polskim konsulatem i wypełnić wniosek wizowy. Jeżeli planowany jest przyjazd z rodziną, należy złożyć dokumenty również dla członków rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po umówieniu terminu wizyty wniosek wizowy można złożyć bezpośrednio w konsulacie lub w jednym z centrów wizowych (za opłatą 11 euro) lub wysłać pocztą. Wniosek wizowy w programie Poland. Business Harbour rozpatrzony zostanie priorytetowo.

Warunkiem uczestnictwa w przyśpieszonej procedurze wizowej jest spełnienie jednego z wymienionych warunków:

Zaakceptowanie wniosku oznacza wydanie wizy krajowej, z którą można przekroczyć granicę i rozpocząć pracę w Polsce bez obowiązku posiadania zezwolenia.

Startup dla białoruskich innowatorów

Kolejną częścią wsparcia, związanego z programem Poland. Business Harbour, jest ułatwienie białoruskim innowatorom (sartup) rozpoczęcia lub rozszerzenia swojej działalności w Polsce.

W tym zakresie, pomocą służy Fundacja Startup Hub Poland (SHP) - pozarządowa organizacja non-for-profit wspierająca międzynarodowe zespoły startupowe. Fundacja dba o połącznie najlepszych startupów z krajowym rynkiem high-tech: funduszami VC, aniołami biznesu, korporacjami i partnerami publicznymi oferującymi granty rozwojowe dla małych firm.

Młode zespoły (startup) z Białorusi, które rozwijają zaawansowane technologicznie rozwiązanie lub nietypowy model biznesowy i znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, poszukują finansowania wysokiego ryzyka (venture capital) i partnerów komercyjnych, mogą ubiegać się o natychmiastowe, jednorazowe wsparcie finansowo-bytowe dla założycieli, pracowników firmy i ich rodzin w kwocie 5100 zł, które można przeznaczyć na: zwrot kosztów przejazdu do Polski, wynajem mieszkania i inne wydatki.

Dodatkowo, zakwalifikowane zespoły otrzymają wsparcie konsjerż w Polsce, dostęp do przestrzeni biurowej, wsparcie w akomodacji, konsultacje i pomoc prawną w zakresie priorytetowej legalizacji pobytu i rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak również integrację ze środowiskiem high-tech w RP.

Już w Polsce, startupy będą mogły ubiegać się o wsparcie dla projektów odpowiadających na zapotrzebowanie polskich partnerów przemysłowych w ramach programu Poland Prize – ogólnokrajowego programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pomoc ekspertów

Specjalnie dla białoruskich przedsiębiorców, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), państwowa agencja wspierająca bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce, stworzyła zespół doświadczonych ekspertów, którzy zapewnią sprawny proces relokacji działalności biznesowej, a w tym:

  • doradztwo w kwestiach formalnych związanych z przeniesieniem firmy lub utworzeniem oddziału;
  • przygotowywanie informacji rynkowych i sektorowych;
  • opracowanie informacji o zachętach inwestycyjnych;
  • organizacja spotkań B2B;
  • wsparcie w kontaktach z administracją;
  • wsparcie komunikacyjne.

Wiza Poland.Business Harbour bez zezwolenia na pracę

Obywatele Białorusi, którzy chcą otrzymać wizę w ramach programu Poland.Business Harbour, podlegają uproszczonej procedurze wizowej. Ponadto, uzyskanie wizy z adnotacją Poland. Busieness Harbour zwalnia jej posiadacza z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę na terenie Polski.

Jakie dokumenty do wizy?

Ubiegając się o wizę w polskim konsulacie, cudzoziemiec przedstawia:

  • wniosek o wizę krajową – wypełniony i podpisany,
  • aktualne zdjęcie biometryczne,
  • paszport – wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej trzy miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum dwie wolne strony przeznaczone na wizy,
  • ubezpieczenie medyczne na okres ważności wizy (minimalna kwota ubezpieczenia 30 tys. euro),
  • dokumentacja potwierdzająca cel podróży:
    • jeśli ubiegający się jest freelancerem – dokument potwierdzający wykształcenie techniczne lub co najmniej roczne doświadczenie w branży IT,
    • jeśli ubiegający się zakłada startup – dokument potwierdzający zakwalifikowanie do programu przez Fundację Startup Hub Poland,
    • jeśli ubiegający się prowadzi małe/średnie/duże przedsiębiorstwo – dokument potwierdzający zakwalifikowanie do programu przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Infolinia

Dla osób zainteresowanych programem Poland. Busieness Harbour uruchomiono infolinię.

Informacje w języku rosyjskim, angielskim i polskim o dostępnym wsparciu oferowanym białoruskim przedsiębiorcom i ich rodzinom można uzyskać pod numerem telefonu:

+48 22 70-343-70 lub pisząc na adres: paih24_by@paih.gov.pl

Źródło:

gov.pl

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2081)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA