REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Marta Lazar
Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?
Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Informowanie o kwarantannie - zmiany

Pracodawca nie będzie musiał już oczekiwać na informację pracownika o jego pobycie na kwarantannie. Obieg tych danych koordynować ma obecnie ZUS. Ma to przyspieszyć i ułatwić rozliczenie nieobecności pracownika i jego wynagrodzenia.

Autopromocja

Kwarantanna jako okoliczność wpływająca na prawa i obowiązki związane z zatrudnieniem na przestrzeni ostatnich miesięcy przysparza praktycznych problemów wielu pracodawcom. Narastają one dodatkowo z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń COVID-19, za którą nie nadąża system działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej wydającej decyzje o odosobnieniu osób podejrzanych o zachorowanie.

Udrożnieniu przepływu informacji pomiędzy organem a pracodawcą, któremu informacja o kwarantannie pracownika jest niezbędna służyć ma zmiana procedur w tym zakresie.

Poinformowanie o kwarantannie pracownika

Zgodnie z najnowszymi informacjami ZUS, organ samodzielnie uzyskiwać będzie dane dotyczące skierowania danej osoby na kwarantannę lub izolację. Pobierane będą one z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, w którym zapisywane są informacje o tym obowiązku. Następnie ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek, a więc w szczególności pracodawcom. Na ich podstawie płatnicy składek automatycznie będą mogli wypłacać pracownikom wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy, a także zasiłek opiekuńczy. Sam ubezpieczony zaś otrzyma informację o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS.

Ma to rozwiązać nasilony w ostatnich tygodniach problem doręczania formalnej decyzji o kwarantannie dopiero po zakończeniu jej odbywania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca na kwarantannie

Warto pamiętać, że objęcie pracownika kwarantanną nie oznacza automatycznie jego niezdolności do pracy i nie rodzi samo w sobie prawa do wynagrodzenia chorobowego. Ocena tej zdolności należy bowiem do lekarza prowadzącego, który - jeśli uzna, że w trakcie kwarantanny stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby może wystawić zwolnienie lekarskie. Dopiero na jego podstawie, ubezpieczony ubiegać się może stosowne świadczenie z tytułu choroby na ogólnych zasadach.

Tym samym, jeśli pracownik zachowuje zdolność do pracy, a charakter jego obowiązków pozwala na to – może zostać mu zlecona praca zdalna. Jeśli warunków do jej polecenia nie ma, przyjąć należy, że pracownikowi za czas nieświadczenia pracy w okresie kwarantanny wynagrodzenie nie przysługuje.

Jednocześnie jednak do czasu otrzymania decyzji organu osoba objęta kwarantanną ma prawo do świadczeń z tytułu choroby na podstawie własnego oświadczenia, które potwierdza odbywanie obowiązkowej kwarantanny. Powinno ono zostać złożone w ciągu 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia.

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Na obowiązkową kwarantannę skierować może:

 • powiatowy inspektor sanitarny lub
 • państwowy graniczny inspektor sanitarny.

Decyzja inspektora sanitarnego jest podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Chodzi tu odpowiednio o wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Świadczenia wypłacane jest przez płatnika składek, tj. pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pracownik nadal musi jednak pamiętać o informowaniu pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Wynika to z przepisów ogólnych prawa pracy, jak i wewnętrznych regulacji obowiązujących w organizacji. Informację tę przekazać można telefonicznie, za pośrednictwem innych osób lub środków komunikacji elektronicznej (e-mail, SMS). 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA