Kategorie

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Marta Lazar
Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?
Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?
shutterstock
ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Informowanie o kwarantannie - zmiany

Pracodawca nie będzie musiał już oczekiwać na informację pracownika o jego pobycie na kwarantannie. Obieg tych danych koordynować ma obecnie ZUS. Ma to przyspieszyć i ułatwić rozliczenie nieobecności pracownika i jego wynagrodzenia.

Kwarantanna jako okoliczność wpływająca na prawa i obowiązki związane z zatrudnieniem na przestrzeni ostatnich miesięcy przysparza praktycznych problemów wielu pracodawcom. Narastają one dodatkowo z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń COVID-19, za którą nie nadąża system działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej wydającej decyzje o odosobnieniu osób podejrzanych o zachorowanie.

Udrożnieniu przepływu informacji pomiędzy organem a pracodawcą, któremu informacja o kwarantannie pracownika jest niezbędna służyć ma zmiana procedur w tym zakresie.

Poinformowanie o kwarantannie pracownika

Zgodnie z najnowszymi informacjami ZUS, organ samodzielnie uzyskiwać będzie dane dotyczące skierowania danej osoby na kwarantannę lub izolację. Pobierane będą one z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, w którym zapisywane są informacje o tym obowiązku. Następnie ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek, a więc w szczególności pracodawcom. Na ich podstawie płatnicy składek automatycznie będą mogli wypłacać pracownikom wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy, a także zasiłek opiekuńczy. Sam ubezpieczony zaś otrzyma informację o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS.

Ma to rozwiązać nasilony w ostatnich tygodniach problem doręczania formalnej decyzji o kwarantannie dopiero po zakończeniu jej odbywania.

Praca na kwarantannie

Warto pamiętać, że objęcie pracownika kwarantanną nie oznacza automatycznie jego niezdolności do pracy i nie rodzi samo w sobie prawa do wynagrodzenia chorobowego. Ocena tej zdolności należy bowiem do lekarza prowadzącego, który - jeśli uzna, że w trakcie kwarantanny stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby może wystawić zwolnienie lekarskie. Dopiero na jego podstawie, ubezpieczony ubiegać się może stosowne świadczenie z tytułu choroby na ogólnych zasadach.

Tym samym, jeśli pracownik zachowuje zdolność do pracy, a charakter jego obowiązków pozwala na to – może zostać mu zlecona praca zdalna. Jeśli warunków do jej polecenia nie ma, przyjąć należy, że pracownikowi za czas nieświadczenia pracy w okresie kwarantanny wynagrodzenie nie przysługuje.

Jednocześnie jednak do czasu otrzymania decyzji organu osoba objęta kwarantanną ma prawo do świadczeń z tytułu choroby na podstawie własnego oświadczenia, które potwierdza odbywanie obowiązkowej kwarantanny. Powinno ono zostać złożone w ciągu 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia.

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Na obowiązkową kwarantannę skierować może:

 • powiatowy inspektor sanitarny lub
 • państwowy graniczny inspektor sanitarny.

Decyzja inspektora sanitarnego jest podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Chodzi tu odpowiednio o wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Świadczenia wypłacane jest przez płatnika składek, tj. pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pracownik nadal musi jednak pamiętać o informowaniu pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Wynika to z przepisów ogólnych prawa pracy, jak i wewnętrznych regulacji obowiązujących w organizacji. Informację tę przekazać można telefonicznie, za pośrednictwem innych osób lub środków komunikacji elektronicznej (e-mail, SMS). 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.