REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego ojcu - wzór

Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego matki z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji - wniosek wzór
Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego matki z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji - wniosek wzór
Małgorzata Mędrala, radca prawny
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego ojcu lub innemu członkowi najbliższej rodziny składa się w celu skorzystania z pozostałej części urlopu, z której zrezygnowała matka dziecka. Pobierz wzór wniosku. Jakie dokumenty należy dołączyć?

Udzielenie części urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka

W przypadkach określonych w Kodeksie pracy matka dziecka może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca. Może zrzec się urlopu również na rzecz członka najbliższej rodziny. W tym celu matka składa u pracodawcy wniosek w sprawie rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego, a ojciec swojemu pracodawcy przedstawia wniosek o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: 

Wzór wniosku 

…………………, dnia…………………………………

imię i nazwisko pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

X. Sp. z o.o.

(nazwa pracodawcy)

WNIOSEK O UDZIELENIE PRACOWNIKOWI-OJCU WYCHOWUJĄCEMU DZIECKO // PRACOWNIKOWI-INNEMU CZŁONKOWI NAJBLIŻSZEJ RODZINY POZOSTAŁEJ CZĘŚCI URLOPU MACIERZYŃSKIEGO

(art. 180 § 4 i 9 kodeksu pracy)

W oparciu o art. 180 § 4 i 9 k.p. wnoszę o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego na dziecko……………, ur…………………….., tj. na okres od[1]…………do…………………….Dotychczasową część urlopu w wymiarze 8//14 tygodni wykorzystała matka dziecka.

*[2]Oświadczam, iż przed porodem matka dziecka wykorzystała…………….tygodni zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi części urlopu macierzyńskiego.

*[3]Oświadczam, iż przed porodem matka dziecka nie korzystała z zasiłku macierzyńskiego.

……………………………….

podpis pracownika

Załączniki:

1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;

2) oświadczenie pracownicy (matki dziecka) o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo oświadczenie ubezpieczonej-matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

[1] Nie wcześniej niż na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

[2] Skreślić niepotrzebne.

[3] Skreślić niepotrzebne.

Pobierz wniosek

Dokumenty

Do wniosku o udzielenie części urlopu macierzyńskiego ojcu lub innemu członkowi najbliższej rodziny należy dołączyć dwa załączniki. Są to następujące dokumenty: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub dzieci, jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka bądź kopie tych dokumentów, a także oświadczenie matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo oświadczenie matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Polecamy poradnik: Urlop macierzyński dla ojca dziecka - poradnik (cz. 1)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA