reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Telepraca > Praca zdalna w Tarczy 4.0 - zmiany

Praca zdalna w Tarczy 4.0 - zmiany

Tarcza 4.0 określa zasady wykonywania pracy zdalnej. Kodeks pracy nie zawiera bowiem przepisów dotyczących pracy w formie home office. Tarcza m.in.: doprecyzowuje odpowiedzialność w zakresie bhp, możliwość odwołania pracownika z pracy zdalnej w każdym czasie oraz wydania polecenia ewidencji czynności wykonywanych zdalnie.

Tarcza 4.0 i praca zdalna

Dnia 4 czerwca 2020 roku Sejm uchwalił zmiany zawarte w projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, czyli tzw. Tarczę Antykryzysową 4.0. Ustawodawca doprecyzowuje w nim m.in. kwestie dotyczące pracy zdalnej.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Zasady wykonywania pracy zdalnej

W tych zmianach ustawodawca zawęża możliwości wykonywania pracy zdalnej do osób posiadających umiejętności oraz możliwości techniczne i lokalowe. Oznacza to, że zanim nastąpi polecenie świadczenia pracy zdalnej, pracodawcy powinni sprawdzić zarówno umiejętności jak i warunki, w których będzie wykonywana praca. Przedsiębiorstwo powinno zapewnić środki i materiały do pracy oraz obsługę logistyczną. Ustawodawca dopuszcza wykorzystanie środków własnych pod warunkiem, że umożliwi to zachowanie tajemnic, poufności i ochronę danych osobowych.

Kodeks pracy nie reguluje zasad wykonywania pracy zdalnej. Zawiera bowiem przepisy dotyczące telepracy.Telepraca nie jest tożsama z pracą zdalną. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Praca zdalna (home office) a telepraca – przepisy prawne

Ewidencja czynności wykonywanych zdalnie i bhp

Ponadto, pracodawca może wydać polecenie ewidencji czynności wykonywanych zdalnie, daty wykonania i czasu ich trwania w formie przez niego określonej, a pracownik ma obowiązek prowadzania takiej ewidencji. Pracodawca w każdym czasie może również cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Ustawodawca ogranicza odpowiedzialność za BHP pracy zdalnej do środków i materiałów do pracy, które dostarcza.

Odwołanie pracownika z pracy zdalnej w każdym czasie

Pracodawca będzie mógł w każdej chwili odwołać również pracownika z pracy zdalnej pod warunkiem, że zapewni mu bezpieczny powrót do pracy stacjonarnej. Przez stan epidemii wiele osób przeszło na system pracy zdalnej i powinien on zostać uregulowany w sposób systemowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Agnieszka Beczkalska

aplikant radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tarcza 4.0 wprowadza zmiany w pracy zdalnej. Pracodawca może w każdym czasie wysłać pracownika na pracę zdalną, jeśli charakter pracy na to pozwala oraz odwołać z pracy zdalnej, jeśli zapewni bezpieczną pracę.
Tarcza 4.0 wprowadza zmiany w pracy zdalnej. Pracodawca może w każdym czasie wysłać pracownika na pracę zdalną, jeśli charakter pracy na to pozwala oraz odwołać z pracy zdalnej, jeśli zapewni bezpieczną pracę.

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama