Kategorie

Testy na COVID przepustką do Polski?

Foreign Personnel Service
Agencja rekrutacji i zatrudnienia
Paweł Wolniewicz
Testy na COVID przepustką do Polski?
Testy na COVID przepustką do Polski?
shutterstock
Testy na COVID-19 stanowią przepustkę do Polski dla Ukraińców. Czy muszą przechodzić kwarantannę? Z jakimi problemami spotykają się w Polsce w czasie pandemii? Jak pracodawcy zastępują braki kadrowe?

COVID a polski biznes

Reklama

Przed nami niebawem rok od momentu wybuchu pandemii. W tym czasie spotkaliśmy się z mocnym zaostrzeniem zasad związanych ze swobodnym przekraczaniem granic. W drugim kwartale ubiegłego roku, napotkaliśmy zamknięcie ruchu granicznego, obowiązkową kwarantannę i wiele innych restrykcji nałożonych na cudzoziemców przyjeżdżających do naszego kraju. Czy po roku te zasady się zmieniły? Czy wynik testu COVID to rozwiązanie na większość problemów pracodawców zatrudniających cudzoziemców?

Początek pandemii był dla wszystkich dużym zaskoczeniem. W marcu, nikt z polskich przedsiębiorców nie myślał, że za chwile nasze możliwości operacyjne zostaną bardzo mocno ograniczone i niewątpliwie wpłyną na biznes. Skutki pandemii COVID odczuwalne są cały czas. Biznes powoli wrócił na swoje tory, jednak ma w swojej historii dużą rewolucję. Jeszcze większym wyzwaniem jest na ten moment kreowanie polityki personalnej firmy, w obliczu niepokoju o kolejną falę zachorowań i związany z tym lock down.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Pracownicy ze Wschodu a ograniczenia graniczne

Przedsiębiorcy nieustannie sięgają po zasoby kadrowe zza wschodniej granicy. Pomimo dużej redukcji kadry w wielu przedsiębiorstwach, pracodawcy napotkali problem z niespodziewanymi, a zarazem długoterminowymi absencjami chorobowymi, spowodowanymi obawą o zarażenie koronawirusem. Wprowadzone ograniczenia związane z ruchem granicznym szybko dały się we znaki w statystykach – jak podaje GUS, w III kwartale 2020 r. odnotowano spadek ruchu granicznego w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. W przypadku cudzoziemców jest to spadek aż o 38,5%. Spadek ten jest także widoczny w liczbie cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych - na koniec kwietnia 2020 ich liczba spadła o 47,9 tys. w porównaniu do lutego 2020.

Ukraińcy w czasie pandemii

Reklama

Czy jednak dostępność cudzoziemców z Ukrainy wciąż pozostawała taka sama? Poniekąd można zaobserwować pewne unormowanie. Spójrzmy na to zagadnienie z dwóch stron. W poprzednich latach klasycznym zjawiskiem były trudności z rekrutacją migrantów w okresie wakacyjnym. Wyjazd (nie w pełni legalny) za zachodnią granicę corocznie przyciągał wiele osób. Była to praca przede wszystkim w rolnictwie lub usługach budowlanych, nastawiona na krótki okres zatrudnienia, a zarazem szybki zarobek. Wpływ pandemii spowodował odcięcie ruchu granicznego i znaczne ograniczenie w swobodzie przemieszania. Powrót granic pomiędzy państwami wewnętrznymi UE w stanowczy sposób zamknął drogi cudzoziemcom do podjęcia typowych nielegalnych prac sezonowych. Co to oznacza w praktyce? Tysiące osób, które co sezon letni wyjeżdżały do Niemiec czy Czech pozostały bez pracy. Musiały zdecydować się na zatrudnienie w Polsce lub powrót do Ukrainy. W tym czasie jednak i w Polsce były ograniczone możliwości szybkiego otrzymania pracy w porównaniu jeszcze do roku ubiegłego.

Według obserwacji zespołów rekrutacyjnych, cudzoziemiec w okresie letnim mógł znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę nawet w ciągu godziny czasu! Niejednokrotnie można było obserwować pewnego rodzaju batalię o Kandydata, który jest gotowy do wyjazdu do Polski od zaraz. Takich realiów nie mieliśmy w tym szczególnym czasie. Okres lipiec-wrzesień na pewno był dla polskiej gospodarki i przemysłu momentem odbicia - ponownej produkcji i stabilizacji kadry.

Jakie rozwiązania?

Rozwiązania pracy tymczasowej i zatrudnienia personelu przez podmioty zewnętrzne okazały się w tym okresie idealnym rozwiązaniem. Jeszcze w poprzednich miesiącach, główną przyczyną było przede wszystkim przekazaniem całego procesu zatrudnienia i obsługi na zewnątrz i skupieniu się na core business. Pandemia COVID w bardzo precyzyjny sposób wyróżniła to rozwiązanie, ukazując jego przede wszystkim elastyczną formę, która umożliwia reagowanie wzrostem lub spadkiem poziomu zatrudnionych osób w zależności od bieżących potrzeb produkcyjnych zakładu. Zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami HR dla biznesu było odczuwalne także u nas, w Foreign Personnel Service. Klienci przede wszystkim pytali o założenia organizacyjne zatrudnienia personelu, zgodność z obecnymi uwarunkowaniami prawnymi, ale także procedurami sanitarnymi.

Rekrutacja cudzoziemców z Ukrainy

Niepewna sytuacja wśród pracowników z Polski była też determinantą do powrotu do rekrutacji cudzoziemców z Ukrainy. Czy ich rekrutacja była łatwiejsza? Zdecydowanie tak. Znacznie spadła liczba ofert pracy związanej z wyjazdem do Polski. Przyczyniło się to także do większej możliwości selekcji Kandydatów przez agencje rekrutacyjne, co jeszcze w 2019 r. było mocno ograniczone. Z pewnością odczuwalna była niepewność w głosie Kandydatów związana m.in. z obawą o pozostawienie rodziny bez opieki (w związku z ograniczonymi możliwościami przemieszczania się na wypadek pilnego powrotu do Ukrainy), czy generalnie klimat stworzony przez wszystkie restrykcje sanitarne dookoła koronawirusa.

Problemy z zatrudnieniem

Czy jednak ich zatrudnienie i onboarding przebiegał w sposób klasyczny? Tutaj pracodawcy napotykali wiele problemów i wyzwań. Przede wszystkim przekroczenie granicy było możliwe tylko w celu niezwłocznego podjęcia zatrudnienia – to w kluczowy sposób wpłynęło na cudzoziemców, którzy wpierw przekraczali granicę w oparciu o paszport biometryczny (formalnie w celach turystycznych), a następnie poszukiwali zatrudnienia u lokalnych pracodawców.

Kwarantanna

Każdy cudzoziemiec był zobligowany do odbycia wpierw 14, a docelowo 10-dniowej kwarantanny. W tym czasie nie mógł kontaktować się ze środowiskiem zewnętrznym. Miejsce odbywania kwarantanny musiało umożliwiać odizolowanie migrantów od innych mieszkańców, bowiem przed długi okres czasu pozostali mieszkańcy od momentu dołączenia do nich osoby z nakazem izolacji, również ten nakaz otrzymywali. Aspekt ten przełożył się na ograniczone możliwości kwaterunkowe wynikające m.in. z dostępności lokali, ale także niechęci wynajmujących do udostępnienia pomieszczeń pod kwarantannę.

Okres kwarantanny personelu to wiele wyzwań dla pracodawcy cudzoziemca. Poczynając od aspektów kosztowych związanych z organizacją kwarantanny po jej koordynację. Często po stronie zatrudniającego powstawały takie zobowiązania jak organizacja lub zapewnienie zakupów, udostępnienie opieki medycznej na wypadek spostrzeżenia objawów, czy wsparcie w zakresie uzyskania informacji lub pomocy z sanepidu – co niejednokrotnie i dla nas, jako Polaków, było wyzwaniem.

Test na COVID-19

W tym czasie rozwiązanie związane z wykonaniem testu po przyjeździe do Polski nie było atrakcyjne. Przede wszystkim widoczne było wyzwanie logistyczne związane z dojazdem do punktu pobrań i koordynacją tego procesu, która niewątpliwie najczęściej automatycznie spadała na pracodawcę. Sam koszt wykonania testu nie był również zachęcający – w początkowym okresie wynosił on średnio 450 zł. Jak to wygląda teraz? Na początku lutego pojawiła się niewątpliwie duża furtka dla cudzoziemców i ich pracodawców, aby chociaż częściowo zbliżyć się do zasad przyjazdów i wdrożeń sprzed czasu pandemii. Zgodnie z rozporządzeniem, cudzoziemiec, który wykona test diagnostyczny na maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy, jest zwolniony z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski. Sam test generalnie można wykonać w Ukrainie za niewielką sumę – w okolicach 150 zł. Już po pierwszych dniach od wprowadzenia tego rozwiązania, można było zaobserwować wzmożenie ruchu na granicach. Warto jednak zwrócić uwagę na źródło pochodzenia testu i jako pracodawca akceptować te, wydane przez certyfikowane laboratoria. Wobec tego, czy negatywny wynik testu jest „przepustką” wjazdu do Polski? Na ten moment tak, oby jak najdłużej.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT +  VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ola
    2021-05-05 13:33:57
    Czy nadal aktualny jest test na covid przed przyjazdem do Polski- błagam o informacje bo muszę przekazać ją znajomej z Ukrainy. Ona twierdzi ze obecnie testy takie wykonuje się w Polsce.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

Ile wynosi najniższa krajowa?

Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

Urlop wypoczynkowy - kalkulator

Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?