REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testy na COVID przepustką do Polski?

Foreign Personnel Service
Agencja rekrutacji i zatrudnienia
Paweł Wolniewicz
Testy na COVID przepustką do Polski?
Testy na COVID przepustką do Polski?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Testy na COVID-19 stanowią przepustkę do Polski dla Ukraińców. Czy muszą przechodzić kwarantannę? Z jakimi problemami spotykają się w Polsce w czasie pandemii? Jak pracodawcy zastępują braki kadrowe?

COVID a polski biznes

Przed nami niebawem rok od momentu wybuchu pandemii. W tym czasie spotkaliśmy się z mocnym zaostrzeniem zasad związanych ze swobodnym przekraczaniem granic. W drugim kwartale ubiegłego roku, napotkaliśmy zamknięcie ruchu granicznego, obowiązkową kwarantannę i wiele innych restrykcji nałożonych na cudzoziemców przyjeżdżających do naszego kraju. Czy po roku te zasady się zmieniły? Czy wynik testu COVID to rozwiązanie na większość problemów pracodawców zatrudniających cudzoziemców?

Autopromocja

Początek pandemii był dla wszystkich dużym zaskoczeniem. W marcu, nikt z polskich przedsiębiorców nie myślał, że za chwile nasze możliwości operacyjne zostaną bardzo mocno ograniczone i niewątpliwie wpłyną na biznes. Skutki pandemii COVID odczuwalne są cały czas. Biznes powoli wrócił na swoje tory, jednak ma w swojej historii dużą rewolucję. Jeszcze większym wyzwaniem jest na ten moment kreowanie polityki personalnej firmy, w obliczu niepokoju o kolejną falę zachorowań i związany z tym lock down.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Pracownicy ze Wschodu a ograniczenia graniczne

Przedsiębiorcy nieustannie sięgają po zasoby kadrowe zza wschodniej granicy. Pomimo dużej redukcji kadry w wielu przedsiębiorstwach, pracodawcy napotkali problem z niespodziewanymi, a zarazem długoterminowymi absencjami chorobowymi, spowodowanymi obawą o zarażenie koronawirusem. Wprowadzone ograniczenia związane z ruchem granicznym szybko dały się we znaki w statystykach – jak podaje GUS, w III kwartale 2020 r. odnotowano spadek ruchu granicznego w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. W przypadku cudzoziemców jest to spadek aż o 38,5%. Spadek ten jest także widoczny w liczbie cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych - na koniec kwietnia 2020 ich liczba spadła o 47,9 tys. w porównaniu do lutego 2020.

Ukraińcy w czasie pandemii

Czy jednak dostępność cudzoziemców z Ukrainy wciąż pozostawała taka sama? Poniekąd można zaobserwować pewne unormowanie. Spójrzmy na to zagadnienie z dwóch stron. W poprzednich latach klasycznym zjawiskiem były trudności z rekrutacją migrantów w okresie wakacyjnym. Wyjazd (nie w pełni legalny) za zachodnią granicę corocznie przyciągał wiele osób. Była to praca przede wszystkim w rolnictwie lub usługach budowlanych, nastawiona na krótki okres zatrudnienia, a zarazem szybki zarobek. Wpływ pandemii spowodował odcięcie ruchu granicznego i znaczne ograniczenie w swobodzie przemieszania. Powrót granic pomiędzy państwami wewnętrznymi UE w stanowczy sposób zamknął drogi cudzoziemcom do podjęcia typowych nielegalnych prac sezonowych. Co to oznacza w praktyce? Tysiące osób, które co sezon letni wyjeżdżały do Niemiec czy Czech pozostały bez pracy. Musiały zdecydować się na zatrudnienie w Polsce lub powrót do Ukrainy. W tym czasie jednak i w Polsce były ograniczone możliwości szybkiego otrzymania pracy w porównaniu jeszcze do roku ubiegłego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według obserwacji zespołów rekrutacyjnych, cudzoziemiec w okresie letnim mógł znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę nawet w ciągu godziny czasu! Niejednokrotnie można było obserwować pewnego rodzaju batalię o Kandydata, który jest gotowy do wyjazdu do Polski od zaraz. Takich realiów nie mieliśmy w tym szczególnym czasie. Okres lipiec-wrzesień na pewno był dla polskiej gospodarki i przemysłu momentem odbicia - ponownej produkcji i stabilizacji kadry.

Jakie rozwiązania?

Rozwiązania pracy tymczasowej i zatrudnienia personelu przez podmioty zewnętrzne okazały się w tym okresie idealnym rozwiązaniem. Jeszcze w poprzednich miesiącach, główną przyczyną było przede wszystkim przekazaniem całego procesu zatrudnienia i obsługi na zewnątrz i skupieniu się na core business. Pandemia COVID w bardzo precyzyjny sposób wyróżniła to rozwiązanie, ukazując jego przede wszystkim elastyczną formę, która umożliwia reagowanie wzrostem lub spadkiem poziomu zatrudnionych osób w zależności od bieżących potrzeb produkcyjnych zakładu. Zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami HR dla biznesu było odczuwalne także u nas, w Foreign Personnel Service. Klienci przede wszystkim pytali o założenia organizacyjne zatrudnienia personelu, zgodność z obecnymi uwarunkowaniami prawnymi, ale także procedurami sanitarnymi.

Rekrutacja cudzoziemców z Ukrainy

Niepewna sytuacja wśród pracowników z Polski była też determinantą do powrotu do rekrutacji cudzoziemców z Ukrainy. Czy ich rekrutacja była łatwiejsza? Zdecydowanie tak. Znacznie spadła liczba ofert pracy związanej z wyjazdem do Polski. Przyczyniło się to także do większej możliwości selekcji Kandydatów przez agencje rekrutacyjne, co jeszcze w 2019 r. było mocno ograniczone. Z pewnością odczuwalna była niepewność w głosie Kandydatów związana m.in. z obawą o pozostawienie rodziny bez opieki (w związku z ograniczonymi możliwościami przemieszczania się na wypadek pilnego powrotu do Ukrainy), czy generalnie klimat stworzony przez wszystkie restrykcje sanitarne dookoła koronawirusa.

Problemy z zatrudnieniem

Czy jednak ich zatrudnienie i onboarding przebiegał w sposób klasyczny? Tutaj pracodawcy napotykali wiele problemów i wyzwań. Przede wszystkim przekroczenie granicy było możliwe tylko w celu niezwłocznego podjęcia zatrudnienia – to w kluczowy sposób wpłynęło na cudzoziemców, którzy wpierw przekraczali granicę w oparciu o paszport biometryczny (formalnie w celach turystycznych), a następnie poszukiwali zatrudnienia u lokalnych pracodawców.

Kwarantanna

Każdy cudzoziemiec był zobligowany do odbycia wpierw 14, a docelowo 10-dniowej kwarantanny. W tym czasie nie mógł kontaktować się ze środowiskiem zewnętrznym. Miejsce odbywania kwarantanny musiało umożliwiać odizolowanie migrantów od innych mieszkańców, bowiem przed długi okres czasu pozostali mieszkańcy od momentu dołączenia do nich osoby z nakazem izolacji, również ten nakaz otrzymywali. Aspekt ten przełożył się na ograniczone możliwości kwaterunkowe wynikające m.in. z dostępności lokali, ale także niechęci wynajmujących do udostępnienia pomieszczeń pod kwarantannę.

Okres kwarantanny personelu to wiele wyzwań dla pracodawcy cudzoziemca. Poczynając od aspektów kosztowych związanych z organizacją kwarantanny po jej koordynację. Często po stronie zatrudniającego powstawały takie zobowiązania jak organizacja lub zapewnienie zakupów, udostępnienie opieki medycznej na wypadek spostrzeżenia objawów, czy wsparcie w zakresie uzyskania informacji lub pomocy z sanepidu – co niejednokrotnie i dla nas, jako Polaków, było wyzwaniem.

Test na COVID-19

W tym czasie rozwiązanie związane z wykonaniem testu po przyjeździe do Polski nie było atrakcyjne. Przede wszystkim widoczne było wyzwanie logistyczne związane z dojazdem do punktu pobrań i koordynacją tego procesu, która niewątpliwie najczęściej automatycznie spadała na pracodawcę. Sam koszt wykonania testu nie był również zachęcający – w początkowym okresie wynosił on średnio 450 zł. Jak to wygląda teraz? Na początku lutego pojawiła się niewątpliwie duża furtka dla cudzoziemców i ich pracodawców, aby chociaż częściowo zbliżyć się do zasad przyjazdów i wdrożeń sprzed czasu pandemii. Zgodnie z rozporządzeniem, cudzoziemiec, który wykona test diagnostyczny na maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy, jest zwolniony z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski. Sam test generalnie można wykonać w Ukrainie za niewielką sumę – w okolicach 150 zł. Już po pierwszych dniach od wprowadzenia tego rozwiązania, można było zaobserwować wzmożenie ruchu na granicach. Warto jednak zwrócić uwagę na źródło pochodzenia testu i jako pracodawca akceptować te, wydane przez certyfikowane laboratoria. Wobec tego, czy negatywny wynik testu jest „przepustką” wjazdu do Polski? Na ten moment tak, oby jak najdłużej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ola
    2021-05-05 13:33:57
    Czy nadal aktualny jest test na covid przed przyjazdem do Polski- błagam o informacje bo muszę przekazać ją znajomej z Ukrainy. Ona twierdzi ze obecnie testy takie wykonuje się w Polsce.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

REKLAMA

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA