Praca zdalna jako polecenie pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Praca zdalna - nowy Kodeks pracy
Trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy mają za zadanie wprowadzenie do Kodeksu pracy regulacji dotyczącej pracy zdalnej. Praca zdalna zastępuje kodeksową telepracę - uchyla się rozdział poświęcony telepracy. Aktualnym przepisom o telepracy brakuje elastyczności w świadczeniu pracy z domu, a przepisom covidowym trwałości. Rozwiązanie zawarte w Kodeksie pracy będzie elastyczne i stałe.
REKLAMA
Pierwszym celem nowelizacji jest systemowe umożliwienie korzystania ze zdalnej formy wykonywania pracy w sposób elastyczny. Drugim celem jest stworzenie przepisów zapewniających bezpieczeństwo i ochronę pracownika zdalnego.
Definicja pracy zdalnej:
"Praca zdalna będzie to praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".
Gwarantowana przepisami KP praca zdalna będzie mogła być wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy albo w uzgodnionym zakresie pracownik będzie pracował również w zakładzie pracy. Nie będzie jednak musiało się to odbywać w sztywno określonych dniach, jak na telepracy.
Jak ustalić pracę zdalną?
Zgodnie z nowymi przepisami praca zdalna będzie mogła być ustalona na dwa sposoby - już w momencie zawierania umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Home office w czasie zatrudnienia zmienia się poprzez zmianę miejsca wykonywania pracy. Nie będzie wówczas konieczna pisemna zmiana umowy. Ponadto, praca zdalna będzie mogła być udzielona na wniosek pracownika (12 dni w roku) i na polecenie pracodawcy. Kiedy pracodawca może polecić pracę z domu?
Praca zdalna na polecenie pracodawcy
Co do zasady pracownik porozumiewa się z pracodawcą w kwestii pracy zdalnej. Przepisy projektu zmian w KP dopuszczają jednak możliwość wysłania pracownika na pracę zdalną przez pracodawcę w sposób jednostronny. Kiedy może dojść do takiego zdarzenia? Projektodawca zastrzegł, że do takiej sytuacji może dojść tylko w szczególnych przypadkach (art. 6719 § 3):
- w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
- gdy jest to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, o ile z przyczyn niezależnych od pracodawcy zapewnienie tych warunków w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe.
Pracodawca musi jednak pamiętać o obowiązku uzyskania od pracownika oświadczenia o odpowiednich warunkach do pracy zdalnej. Pracownik składa więc wcześniej w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie, potwierdzające posiadanie warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy zdalnej.
Oświadczenie pracownika o warunkach pracy zdalnej
Pobierz wzór Oświadczenia pracownika pobieranego przy poleceniu pracy zdalnej, odnoszące się do przestrzegania przepisów bhp. Ważne, aby taki dokument posiadał własnoręczny podpis pracownika.
Praca zdalna - cofnięcie polecenia
Znowelizowany KP przewiduje możliwość cofnięcia wydanego polecenia pracy zdalnej.
Polecenie pracy zdalnej - obowiązki pracodawcy
Polecenie pracy zdalnej pociąga za sobą obowiązki w postaci dostarczenia pracownikowi wszelkich materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca powinien również pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej, takie jak koszty zainstalowania, eksploatacji i bieżącej konserwacji sprzętu służącego do wykonywania pracy oraz koszty energii elektrycznej i koszty dostępu sieci. Pracodawca zapewnia także odpowiednią pomoc techniczną i szkolenie z obsługi przeznaczonych do pracy narzędzi.
Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat