REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Praca zdalna jako polecenie pracodawcy - kiedy będzie można wysłać pracownika na home office?
Praca zdalna jako polecenie pracodawcy - kiedy będzie można wysłać pracownika na home office?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna a polecenie pracodawcy - przepisy nowego Kodeksu pracy przyznają pracodawcy możliwość wysłania pracownika na pracę zdalną. Kiedy?

Praca zdalna - nowy Kodeks pracy

Trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy mają za zadanie wprowadzenie do Kodeksu pracy regulacji dotyczącej pracy zdalnej. Praca zdalna zastępuje kodeksową telepracę - uchyla się rozdział poświęcony telepracy. Aktualnym przepisom o telepracy brakuje elastyczności w świadczeniu pracy z domu, a przepisom covidowym trwałości. Rozwiązanie zawarte w Kodeksie pracy będzie elastyczne i stałe.

Autopromocja

Pierwszym celem nowelizacji jest systemowe umożliwienie korzystania ze zdalnej formy wykonywania pracy w sposób elastyczny. Drugim celem jest stworzenie przepisów zapewniających bezpieczeństwo i ochronę pracownika zdalnego.

Definicja pracy zdalnej:

"Praca zdalna będzie to praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".

Gwarantowana przepisami KP praca zdalna będzie mogła być wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy albo w uzgodnionym zakresie pracownik będzie pracował również w zakładzie pracy. Nie będzie jednak musiało się to odbywać w sztywno określonych dniach, jak na telepracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak ustalić pracę zdalną?

Zgodnie z nowymi przepisami praca zdalna będzie mogła być ustalona na dwa sposoby - już w momencie zawierania umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Home office w czasie zatrudnienia zmienia się poprzez zmianę miejsca wykonywania pracy. Nie będzie wówczas konieczna pisemna zmiana umowy. Ponadto, praca zdalna będzie mogła być udzielona na wniosek pracownika (12 dni w roku) i na polecenie pracodawcy. Kiedy pracodawca może polecić pracę z domu?

Praca zdalna na polecenie pracodawcy

Co do zasady pracownik porozumiewa się z pracodawcą w kwestii pracy zdalnej. Przepisy projektu zmian w KP dopuszczają jednak możliwość wysłania pracownika na pracę zdalną przez pracodawcę w sposób jednostronny. Kiedy może dojść do takiego zdarzenia? Projektodawca zastrzegł, że do takiej sytuacji może dojść tylko w szczególnych przypadkach (art. 6719 § 3):

 1. w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
 2. gdy jest to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, o ile z przyczyn niezależnych od pracodawcy zapewnienie tych warunków w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe.

Pracodawca musi jednak pamiętać o obowiązku uzyskania od pracownika oświadczenia o odpowiednich warunkach do pracy zdalnej. Pracownik składa więc wcześniej w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie, potwierdzające posiadanie warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy zdalnej.

Oświadczenie pracownika o warunkach pracy zdalnej

Pobierz wzór Oświadczenia pracownika pobieranego przy poleceniu pracy zdalnej, odnoszące się do przestrzegania przepisów bhp. Ważne, aby taki dokument posiadał własnoręczny podpis pracownika.

Praca zdalna - cofnięcie polecenia

Znowelizowany KP przewiduje możliwość cofnięcia wydanego polecenia pracy zdalnej.

Polecenie pracy zdalnej - obowiązki pracodawcy

Polecenie pracy zdalnej pociąga za sobą obowiązki w postaci dostarczenia pracownikowi wszelkich materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca powinien również pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej, takie jak koszty zainstalowania, eksploatacji i bieżącej konserwacji sprzętu służącego do wykonywania pracy oraz koszty energii elektrycznej i koszty dostępu sieci. Pracodawca zapewnia także odpowiednią pomoc techniczną i szkolenie z obsługi przeznaczonych do pracy narzędzi.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  REKLAMA

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA