REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka

Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka, wzór
Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka, wzór
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zlecenie 2021 - kalkulator wyliczy netto z kwoty brutto. Czy od zlecenia opłaca się składki ZUS? Ile wynosi stawka godzinowa? Pobierz wzór zlecenia.

Umowa zlecenia 2021

Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna. Uregulowana jest więc w Kodeksie cywilnym – przepisy art.734-751 KC. Stronami umowy zlecenia są zleceniobiorca i zleceniodawca. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Zlecenie polega na zobowiązaniu się przez zleceniobiorcę do dokonania czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Autopromocja

Zleceniobiorcy nie przysługują takie prawa jak pracownikom czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę uregulowanej przepisami Kodeksu pracy. Nie ma np. prawa do urlopu wypoczynkowego. Każda ze stron może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę. Zleceniodawca ma dużą swobodę w wykonywaniu umowy – nie łączy go ze zleceniodawcą stosunek podporządkowania.

Jeśli chodzi o minimalne wynagrodzenie za pracę, podobne rozwiązanie zostało wprowadzone w 2017 r. w stosunku do zleceń. Jeśli pracownik ma umowę o pracę, nie może za pełny etat zarabiać mniej niż minimalna płaca – w 2021 r. jest to 2800 zł brutto. Stawka ta nie dotyczy zlecenia, ponieważ dla zlecenia ustala się corocznie minimalną stawkę godzinową.

Polecamy: Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2021 r.

Stawka godzinowa brutto netto

Minimalna stawka godzinowa ma na celu ochronę zleceniobiorcy przed ustalaniem zbyt niskiego wynagrodzenia. Pierwsza kwota stawki obowiązywała od 1 stycznia 2017 r. i wynosiła 13 zł brutto, co na rękę dawało 9,49 zł. Ustalana jest corocznie właśnie z dniem 1 stycznia. Z każdym rokiem jest wyższa i obecnie wynosi 18,30 zł brutto. Kwota netto to 13,37 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe wyliczenie kwoty netto stawki godzinowej znajduje się w artykule: Stawka godzinowa 2021 - netto, zlecenie

Kalkulator umów zlecenia

Do obliczenia wynagrodzenia netto z kwoty brutto zlecenia służy kalkulator umów zlecenia. W tym celu podaje się rok obliczeń, kwotę brutto, wysokość kosztów (20% lub 50%), informację o odliczaniu bądź nie składki ZUS, informację o uwzględnianiu lub nie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, składki na ubezpieczenie zdrowotne, informację o tym, czy zleceniobiorca jest pracownikiem zleceniodawcy oraz informację o uwzględnianiu ulgi na PIT dla osoby do 26 roku życia, która złożyła wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT.

Składki ZUS

Czy od umowy zlecenia odprowadza się składki ZUS? Umowy cywilnoprawne często były stosowane przez pracodawców, by zmniejszyć koszty związane z zatrudnieniem pracownika. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zasadą jest, że od zlecenia odprowadza się obowiązkowo składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, zdrowotne i wypadkowe.

Obowiązek odprowadzania składek dotyczy sytuacji, gdy zleceniobiorca w danym miesiącu z tytułu innych umów uzyskał wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli np. 3 umowy zlecenia obejmują 1 miesiąc, a wynagrodzenie z nich nie przekracza 2800 zł brutto, nie ma obowiązku odprowadzania składek ubezpieczeniowych. Wówczas opłaca się tylko składkę zdrowotną.

Nieobowiązkowe są natomiast składki chorobowe, od których zależy możliwość otrzymania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, a także świadczenia rehabilitacyjnego. Należy jednak pamiętać, że wymienione świadczenia (z wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego) można otrzymać dopiero po upłynięciu 90 dni nieprzerwanego podlegania pod to ubezpieczenie. To tzw. czas wyczekiwania.

Więcej na temat składek ZUS od zlecenia w 2021 r.: Umowa zlecenie - składki ZUS 2021

Składka chorobowa może być opłacana od zlecenia objętego obowiązkowymi składkami emerytalnymi, rentowymi i wypadkowymi.

Podstawą wymiaru składek jest przychód określony w umowie lub inna zadeklarowana kwota, ale nie niższa od minimalnego wynagrodzenia. Roczna podstawa wymiaru składek na w roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty równej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (nie dotyczy składki wypadkowej i chorobowej). Natomiast podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obarczona jest miesięcznym limitem – 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Autopromocja

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorcy dobrowolne. Nie zawsze więc zleceniobiorca będzie mógł otrzymać zwolnienie lekarskie i przebywać na L4 w razie choroby. Opłacanie składki chorobowej zależy od decyzji samego zainteresowanego. Jeśli będzie opłacał składkę, otrzyma w razie choroby zasiłek chorobowy. Podstawą do jego otrzymania jest właśnie wystawione przez lekarza zwolnienie lekarskie.

Zlecenie - zmiany

Od dłuższego czasu planuje się pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Składki byłyby opłacane obowiązkowo od każdego zlecenia. Jaka jest szansa na wprowadzenie takiej zmiany?

Więcej informacji znajduje się w artykule: Składki ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych

Umowa zlecenie – wzór

Umowa zlecenia nie musi mieć formy pisemnej, jednak jest wskazana w celach dowodowych. Sprawdź, jak napisać umowę zlecenie. Jakie elementy powinna zawierać umowa między zleceniodawcą i zleceniobiorcą?

Pobierz: wzór umowy zlecenie

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1740)

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 266)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1398)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jureq
    2021-05-06 23:24:16
    "Obowiązek odprowadzania składek dotyczy sytuacji, gdy zleceniobiorca w danym miesiącu z tytułu innych umów uzyskał wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli np. 3 umowy zlecenia obejmują 1 miesiąc, a wynagrodzenie z nich nie przekracza 2800 zł brutto, nie ma obowiązku odprowadzania składek ubezpieczeniowych. Wówczas opłaca się tylko składkę zdrowotną.: W tym tekście jest coś nie tak.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA