reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka

Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka

Umowa zlecenie 2021 - kalkulator wyliczy netto z kwoty brutto. Czy od zlecenia opłaca się składki ZUS? Ile wynosi stawka godzinowa? Pobierz wzór zlecenia.

Umowa zlecenia 2021

Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna. Uregulowana jest więc w Kodeksie cywilnym – przepisy art.734-751 KC. Stronami umowy zlecenia są zleceniobiorca i zleceniodawca. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Zlecenie polega na zobowiązaniu się przez zleceniobiorcę do dokonania czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Zleceniobiorcy nie przysługują takie prawa jak pracownikom czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę uregulowanej przepisami Kodeksu pracy. Nie ma np. prawa do urlopu wypoczynkowego. Każda ze stron może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę. Zleceniodawca ma dużą swobodę w wykonywaniu umowy – nie łączy go ze zleceniodawcą stosunek podporządkowania.

Jeśli chodzi o minimalne wynagrodzenie za pracę, podobne rozwiązanie zostało wprowadzone w 2017 r. w stosunku do zleceń. Jeśli pracownik ma umowę o pracę, nie może za pełny etat zarabiać mniej niż minimalna płaca – w 2021 r. jest to 2800 zł brutto. Stawka ta nie dotyczy zlecenia, ponieważ dla zlecenia ustala się corocznie minimalną stawkę godzinową.

Polecamy: Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2021 r.

Stawka godzinowa brutto netto

Minimalna stawka godzinowa ma na celu ochronę zleceniobiorcy przed ustalaniem zbyt niskiego wynagrodzenia. Pierwsza kwota stawki obowiązywała od 1 stycznia 2017 r. i wynosiła 13 zł brutto, co na rękę dawało 9,49 zł. Ustalana jest corocznie właśnie z dniem 1 stycznia. Z każdym rokiem jest wyższa i obecnie wynosi 18,30 zł brutto. Kwota netto to 13,37 zł.

Szczegółowe wyliczenie kwoty netto stawki godzinowej znajduje się w artykule: Stawka godzinowa 2021 - netto, zlecenie

Kalkulator umów zlecenia

Do obliczenia wynagrodzenia netto z kwoty brutto zlecenia służy kalkulator umów zlecenia. W tym celu podaje się rok obliczeń, kwotę brutto, wysokość kosztów (20% lub 50%), informację o odliczaniu bądź nie składki ZUS, informację o uwzględnianiu lub nie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, składki na ubezpieczenie zdrowotne, informację o tym, czy zleceniobiorca jest pracownikiem zleceniodawcy oraz informację o uwzględnianiu ulgi na PIT dla osoby do 26 roku życia, która złożyła wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT.

Składki ZUS

Czy od umowy zlecenia odprowadza się składki ZUS? Umowy cywilnoprawne często były stosowane przez pracodawców, by zmniejszyć koszty związane z zatrudnieniem pracownika. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zasadą jest, że od zlecenia odprowadza się obowiązkowo składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, zdrowotne i wypadkowe.

Obowiązek odprowadzania składek dotyczy sytuacji, gdy zleceniobiorca w danym miesiącu z tytułu innych umów uzyskał wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli np. 3 umowy zlecenia obejmują 1 miesiąc, a wynagrodzenie z nich nie przekracza 2800 zł brutto, nie ma obowiązku odprowadzania składek ubezpieczeniowych. Wówczas opłaca się tylko składkę zdrowotną.

Nieobowiązkowe są natomiast składki chorobowe, od których zależy możliwość otrzymania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, a także świadczenia rehabilitacyjnego. Należy jednak pamiętać, że wymienione świadczenia (z wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego) można otrzymać dopiero po upłynięciu 90 dni nieprzerwanego podlegania pod to ubezpieczenie. To tzw. czas wyczekiwania.

Więcej na temat składek ZUS od zlecenia w 2021 r.: Umowa zlecenie - składki ZUS 2021

Składka chorobowa może być opłacana od zlecenia objętego obowiązkowymi składkami emerytalnymi, rentowymi i wypadkowymi.

Podstawą wymiaru składek jest przychód określony w umowie lub inna zadeklarowana kwota, ale nie niższa od minimalnego wynagrodzenia. Roczna podstawa wymiaru składek na w roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty równej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (nie dotyczy składki wypadkowej i chorobowej). Natomiast podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obarczona jest miesięcznym limitem – 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorcy dobrowolne. Nie zawsze więc zleceniobiorca będzie mógł otrzymać zwolnienie lekarskie i przebywać na L4 w razie choroby. Opłacanie składki chorobowej zależy od decyzji samego zainteresowanego. Jeśli będzie opłacał składkę, otrzyma w razie choroby zasiłek chorobowy. Podstawą do jego otrzymania jest właśnie wystawione przez lekarza zwolnienie lekarskie.

Zlecenie - zmiany

Od dłuższego czasu planuje się pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Składki byłyby opłacane obowiązkowo od każdego zlecenia. Jaka jest szansa na wprowadzenie takiej zmiany?

Więcej informacji znajduje się w artykule: Składki ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych

Umowa zlecenie – wzór

Umowa zlecenia nie musi mieć formy pisemnej, jednak jest wskazana w celach dowodowych. Sprawdź, jak napisać umowę zlecenie. Jakie elementy powinna zawierać umowa między zleceniodawcą i zleceniobiorcą?

Pobierz: wzór umowy zlecenie

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1740)

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 266)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1398)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama