Kategorie

Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka

Emilia Panufnik
Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka, wzór
Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka, wzór
Shutterstock
Umowa zlecenie 2021 - kalkulator wyliczy netto z kwoty brutto. Czy od zlecenia opłaca się składki ZUS? Ile wynosi stawka godzinowa? Pobierz wzór zlecenia.

Umowa zlecenia 2021

Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna. Uregulowana jest więc w Kodeksie cywilnym – przepisy art.734-751 KC. Stronami umowy zlecenia są zleceniobiorca i zleceniodawca. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Zlecenie polega na zobowiązaniu się przez zleceniobiorcę do dokonania czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Zleceniobiorcy nie przysługują takie prawa jak pracownikom czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę uregulowanej przepisami Kodeksu pracy. Nie ma np. prawa do urlopu wypoczynkowego. Każda ze stron może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę. Zleceniodawca ma dużą swobodę w wykonywaniu umowy – nie łączy go ze zleceniodawcą stosunek podporządkowania.

Jeśli chodzi o minimalne wynagrodzenie za pracę, podobne rozwiązanie zostało wprowadzone w 2017 r. w stosunku do zleceń. Jeśli pracownik ma umowę o pracę, nie może za pełny etat zarabiać mniej niż minimalna płaca – w 2021 r. jest to 2800 zł brutto. Stawka ta nie dotyczy zlecenia, ponieważ dla zlecenia ustala się corocznie minimalną stawkę godzinową.

Polecamy: Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2021 r.

Stawka godzinowa brutto netto

Minimalna stawka godzinowa ma na celu ochronę zleceniobiorcy przed ustalaniem zbyt niskiego wynagrodzenia. Pierwsza kwota stawki obowiązywała od 1 stycznia 2017 r. i wynosiła 13 zł brutto, co na rękę dawało 9,49 zł. Ustalana jest corocznie właśnie z dniem 1 stycznia. Z każdym rokiem jest wyższa i obecnie wynosi 18,30 zł brutto. Kwota netto to 13,37 zł.

Szczegółowe wyliczenie kwoty netto stawki godzinowej znajduje się w artykule: Stawka godzinowa 2021 - netto, zlecenie

Kalkulator umów zlecenia

Do obliczenia wynagrodzenia netto z kwoty brutto zlecenia służy kalkulator umów zlecenia. W tym celu podaje się rok obliczeń, kwotę brutto, wysokość kosztów (20% lub 50%), informację o odliczaniu bądź nie składki ZUS, informację o uwzględnianiu lub nie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, składki na ubezpieczenie zdrowotne, informację o tym, czy zleceniobiorca jest pracownikiem zleceniodawcy oraz informację o uwzględnianiu ulgi na PIT dla osoby do 26 roku życia, która złożyła wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT.

Składki ZUS

Czy od umowy zlecenia odprowadza się składki ZUS? Umowy cywilnoprawne często były stosowane przez pracodawców, by zmniejszyć koszty związane z zatrudnieniem pracownika. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zasadą jest, że od zlecenia odprowadza się obowiązkowo składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, zdrowotne i wypadkowe.

Obowiązek odprowadzania składek dotyczy sytuacji, gdy zleceniobiorca w danym miesiącu z tytułu innych umów uzyskał wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli np. 3 umowy zlecenia obejmują 1 miesiąc, a wynagrodzenie z nich nie przekracza 2800 zł brutto, nie ma obowiązku odprowadzania składek ubezpieczeniowych. Wówczas opłaca się tylko składkę zdrowotną.

Nieobowiązkowe są natomiast składki chorobowe, od których zależy możliwość otrzymania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, a także świadczenia rehabilitacyjnego. Należy jednak pamiętać, że wymienione świadczenia (z wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego) można otrzymać dopiero po upłynięciu 90 dni nieprzerwanego podlegania pod to ubezpieczenie. To tzw. czas wyczekiwania.

Więcej na temat składek ZUS od zlecenia w 2021 r.: Umowa zlecenie - składki ZUS 2021

Składka chorobowa może być opłacana od zlecenia objętego obowiązkowymi składkami emerytalnymi, rentowymi i wypadkowymi.

Podstawą wymiaru składek jest przychód określony w umowie lub inna zadeklarowana kwota, ale nie niższa od minimalnego wynagrodzenia. Roczna podstawa wymiaru składek na w roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty równej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (nie dotyczy składki wypadkowej i chorobowej). Natomiast podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obarczona jest miesięcznym limitem – 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorcy dobrowolne. Nie zawsze więc zleceniobiorca będzie mógł otrzymać zwolnienie lekarskie i przebywać na L4 w razie choroby. Opłacanie składki chorobowej zależy od decyzji samego zainteresowanego. Jeśli będzie opłacał składkę, otrzyma w razie choroby zasiłek chorobowy. Podstawą do jego otrzymania jest właśnie wystawione przez lekarza zwolnienie lekarskie.

Zlecenie - zmiany

Od dłuższego czasu planuje się pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Składki byłyby opłacane obowiązkowo od każdego zlecenia. Jaka jest szansa na wprowadzenie takiej zmiany?

Więcej informacji znajduje się w artykule: Składki ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych

Umowa zlecenie – wzór

Umowa zlecenia nie musi mieć formy pisemnej, jednak jest wskazana w celach dowodowych. Sprawdź, jak napisać umowę zlecenie. Jakie elementy powinna zawierać umowa między zleceniodawcą i zleceniobiorcą?

Pobierz: wzór umowy zlecenie

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1740)

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 266)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1398)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT +  VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jureq
    2021-05-06 23:24:16
    "Obowiązek odprowadzania składek dotyczy sytuacji, gdy zleceniobiorca w danym miesiącu z tytułu innych umów uzyskał wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli np. 3 umowy zlecenia obejmują 1 miesiąc, a wynagrodzenie z nich nie przekracza 2800 zł brutto, nie ma obowiązku odprowadzania składek ubezpieczeniowych. Wówczas opłaca się tylko składkę zdrowotną.: W tym tekście jest coś nie tak.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

Praca zdalna a work-life balance

Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Kontroferta dla pracownika - co to jest?

Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.