REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy? Jaki dokument?
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy? Jaki dokument?

REKLAMA

REKLAMA

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy reguluje rozporządzenie. Jak należy postąpić, kiedy stawiennictwo w pracy jest niemożliwe? Jak w sposób zgodny z prawem usprawiedliwić swoją nieobecność i czy pracodawca może obniżyć wówczas wynagrodzenie lub żądać odrobienia nieobecnych godzin?

Rozporządzenie 

Regulacja odnosząca się do usprawiedliwiania nieobecności w pracy zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Wskazuje ona dopuszczalne przyczyny nieobecności oraz zasady jej udowadniania, a także obowiązki pracownika i pracodawcy związane z taka sytuacja.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Jakie przyczyny nieobecności są usprawiedliwione?

Sytuacje, które usprawiedliwiają nieobecność w pracy można podzielić według kategorii:

 1. Zobowiązanie do stawienia się przed organem – administracji lub samorządu, w sadzie, prokuraturze, na policji lub przed organem prowadzącym postępowanie w sprawach o wykroczenia, w charakterze świadka przed NIK
 2. Nieobecność w pracy w zw. z pełniona funkcja – biegłego lub członka komisji pojednawczej, członka rady nadzorczej, członka służb mundurowych (straż pożarna, GOPR), pracownika prowadzącego zajęcia dydaktyczne (np. wykładowca akademicki)
 3. Zwolnienia w celu przeprowadzenia niezbędnych badań, szczepień
 4. Przyczyny osobiste – ślub, urodzenie dziecka lub zgon określonych członków rodziny.

Jak udowodnić przyczynę? (dokumenty)

O przyczynach uzasadniających nieobecność pracownik zobowiązany jest zawiadomić pracodawcę i jednocześnie przedstawić mu dokument, który je potwierdzi. Rozporządzenie wskazuje, że może to być:

 1. Zaświadczenie lekarskie – w przypadku choroby
 2. Oświadczenie pracownika – w przypadku konieczności opieki nad dzieckiem do lat 8 w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego
 3. Decyzja inspektora sanitarnego – w przypadku odosobnienia na skutek choroby zakaźnej
 4. Imienne wezwanie do stawiennictwa przed określonym organem

Prawo do wynagrodzenia

Jeśli zachodzą przyczyny nieobecności, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które wypłacane jest przez pracodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieco odmienne zasady obowiązują w przypadku nieobecności z powodu konieczności stawiennictwa przed organem. W takim wypadku pracodawca wystawia zaświadczenie określające wysokość utraconego zarobku, którego zwrotu można dochodzić od organu na zasadach określonych w odrębnych przepisach (np., ustawie o kosztach sadowych), o ile obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy nie stanowią inaczej (tj. o zachowaniu przez pracownika prawa do wynagrodzenia)

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dziennik Ustaw rok 1996 nr 60 poz. 281)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

REKLAMA

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

REKLAMA

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

REKLAMA