Kategorie

12 dni pracy zdalnej w roku na wniosek pracownika

Emilia Panufnik
12 dni pracy zdalnej w roku na wniosek pracownika
fot. Shutterstock
12 dni pracy zdalnej w roku przewidują nowe przepisy Kodeksu pracy. Praca zdalna będzie udzielana na wniosek pracownika. Od kiedy?

Praca zdalna w KP

Dotychczasowe przepisy dotyczące pracy zdalnej zawiera ustawa covidowa i obowiązują do 3 miesięcy od ustania stanu epidemii. Kodeks pracy zawiera natomiast tylko przepisy dotyczące telepracy. Różni się ona jednak od pracy zdalnej. Więcej na temat tych odmienności przeczytasz w artykule: Praca zdalna a telepraca – czym się różnią? Uzasadnione jest więc wprowadzenie do KP pracy zdalnej. Pandemia COVID-19 pokazała, jakich regulacji brakuje w polskim prawie pracy. Zmiana polega na uelastycznieniu możliwości wykonywania pracy z domu. Telepraca wymaga regularnego świadczenia pracy poza zakładem pracy. Tymczasem praca zdalna dopuszcza incydentalną pracę z domu. W praktyce często stosowano pracę zdalną, ale wciąż brakowało uregulowania prawnego. Stąd proponowane nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej w pełnym wymiarze i pracy zdalnej hybrydowej.

12 dni pracy zdalnej na wniosek pracownika

Nowe przepisy Kodeksu pracy, nad którymi wciąż trwają prace, mają na celu rozpowszechnianie pracy z domu, co pozwala na łączenie życia prywatnego z zawodowym. Taka zmiana oceniania jest szczególnie pozytywnie przez rodziców małych dzieci. Jednym z wprowadzanych rozwiązań dotyczących pracy zdalnej jest 12 dni pracy zdalnej w roku kalendarzowym. To nowe prawo pracowników miałoby pozwalać na okazjonalne korzystanie z home office nawet w przypadku, gdy pracodawca nie ma zamiaru wprowadzać pracy zdalnej w firmie. Pracownik nie będzie musiał podawać przyczyny korzystania z home office. Aby wykorzystać pracę zdalną, będzie trzeba złożyć wniosek do pracodawcy i wskazać w nim konkretny termin. Pracę zdalną będzie można wykonywać w domu bądź innym miejscu, co należy ustalić z pracodawcą.

Proponowane brzmienie art. 6733 KP:

§ 1. Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 12 dni w roku kalendarzowym.

§ 2. Pracodawca powinien w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika, o którym mowa w § 1. 

§ 3. Do pracy zdalnej, o której mowa w § 1, nie stosuje się przepisów art. 6719 – 6724 , art. 6728 oraz art. 6731 § 3.

Przepisy, których nie stosuje się do okazjonalnej pracy zdalnej, dotyczą:

 • uzgodnień między stronami pracy zdalnej,
 • określenia zasad wykonywania pracy zdalnej,
 •  rezygnacji z pracy zdalnej w terminie 3 miesięcy,
 •  odmowy wyrażenia zgody na pracę zdalną,
 • obowiązków pracodawcy dotyczących zapewnienia materiałów i narzędzi niezbędnych do pracy, pokrycia kosztów instalacji, konserwacji, eksploatacji sprzętu, pomocy technicznej itp.,
 • kontroli pracownika w miejscu wykonywania pracy,
 • szkolenia okresowego w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka.

Praca zdalna na wniosek pracownika - od kiedy?

Wiadomo już kiedy najprawdopodobniej wejdą w życie nowe przepisy i będzie można korzystać z 12 dni pracy zdalnej na wniosek pracownika. Wstępnie podawano, iż zmiana KP nastąpi w III kwartale 2021 r. W trakcie konsultacji projektu ustawy padały różne propozycje, np. 1 stycznia 2022 r. Jednak aktualnie planuje się wejście w życie nowych przepisów od 3 miesiąca po upływie stanu epidemii. Ten termin wydaje się uzasadniony, ponieważ ciężko wskazać, kiedy zakończy się pandemia. Z drugiej strony, trzeba dać czas pracodawcom na przygotowanie się do zmian.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UD210)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wiesław
  2021-06-01 11:21:55
  § 1. zamiast "okazjonalnie" proponuję w uzasadnionych przypadkach
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

Praca w upały - zalecenia GIP

Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?