REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie umowy o pracę?

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie umowy o pracę przedstawione mu przez pracodawcę? Czy zgoda pracownika jest wymagana, aby wypowiedzenie umowy o pracę było skuteczne? Co na to przepisy prawa pracy?

Zwolnienie od pracy na poszukiwanie zatrudnienia. Czy długość zwolnienia zależy od wymiaru etatu

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia w celu poszukiwania nowego zatrudnienia. Zwolnienie od pracy przysługuje w określonym wymiarze przy spełnieniu wymaganych prawem warunków.

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować i co należy wiedzieć? [WZÓR]

Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez każdą ze stron – pracodawcę i pracownika. Kodeks pracy wyróżnia wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jak można rozwiązać umowę? Jak przygotować pismo, aby było zgodne z przepisami? Kiedy je złożyć? Pobierz przykładowy wzór.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

REKLAMA

Istotny wyrok TSUE: zakaz dyskryminacji osób zatrudnionych na czas określony

Zapadł wyrok przed TSUE po tym jak 4 lata temu Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie wniósł wniosek o zbadanie sprawy pracowniczej w zakresie umowy o pracę na czas określony. TSUE uznał, że w umowie o pracę na czas określony trzeba wskazać przyczynę wypowiedzenia, bo inaczej dojdzie do dyskryminacji. Pracownik, z którym bezprawnie rozwiązano umowę triumfuje. Dlaczego? Ponieważ jeżeli chodzi o warunki pracy/zatrudnienia, pracownicy zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż porównywalni pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony, jedynie z tego powodu, że pracują na czas określony, chyba że zróżnicowane traktowanie uzasadnione jest powodami o charakterze obiektywnym.

Jak rozwiązać umowę o pracę na czas określony?

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie jest już takie łatwe. Pracodawca musi podać przyczynę zakończenia stosunku pracy, musi uzasadnić swoją decyzję o rozwiązaniu umowy. Ochrona dla pracowników jest więc coraz silniejsza, a to za sprawą ciągle zmieniających się przepisów prawa pracy i implementacji unijnych dyrektyw.

Wypowiedzenie umowy o pracę. Przepisy, terminy, skutki

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy. 

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jak obliczyć odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia

W niektórych sytuacjach pracodawca wypowiadając umowę o pracę może skrócić okres wypowiedzenia. Z tego tytułu pracownik ma prawo do odszkodowania. Jak je obliczyć i kiedy wypłacić? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Umowa na okres próbny. Czy można ją rozwiązać przed upływem okresu próbnego

Umowa o pracę na okres zazwyczaj obowiązuje do upływu okresu próbnego, na jaki została zawarta. Przepisy Kodeksu pracy określają jednak, że także umowa o pracę na okres próbny może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Kiedy umowę na okres próbny można wypowiedzieć?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Kiedy nie trzeba pracować w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę może być wynikiem decyzji pracodawcy. Decyzja ta niesie za sobą możliwość odmowy dopuszczenia pracownika do świadczenia pracy. Pracodawca może również odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – będzie dla pracownika wiążące. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca oraz czy za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie. 

Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę

Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach. 

Jak czasowo powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy?

Jak czasowo powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy? Czy pracownik może nie wyrazić zgody na czasowe powierzenie innej pracy? Na jaki maksymalny okres można powierzyć pracownikowi inną pracę? Czy czasowe powierzenie innej pracy wymaga zachowania formy pisemnej?

Na czym polega wypowiedzenie zmieniające?

Na czym polega wypowiedzenie zmieniające? Czy pracownik musi przyjąć wypowiedzenie zmieniające? Co jeśli pracownik nie przyjmie wypowiedzenia zmieniającego? Jaki jest okres wypowiedzenia zmieniającego? Czy powierzenie wykonywania innej pracy a wypowiedzenie zmieniające to to samo - to najczęstsze wątpliwości pracowników.

Czy można zwolnić pracownika który przebywa w więzieniu?

Czy można zwolnić pracownika który przebywa w więzieniu? Czym jest wygaśnięcie umowy po upływie 3 miesięcy tymczasowego aresztowania a czy rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia? W praktyce zdarzają się przypadki, że pracownik jest zatrudniony, a w okresie zatrudnienia zostaje tymczasowo aresztowany. Co powinien wtedy zrobić pracodawca?

Przyczyna rozwiązania umowy o pracę na czas określony

Jaka powinna być przyczyna rozwiązania umowy o pracę na czas określony? Od 26 kwietnia 2023 r istnieje obowiązek podawania przyczyny, tj. powodu uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę nawet jeżeli była ona zawarta tylko na czas określony. Przed nowelizacją przyczynę rozwiązania należało podać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia i w przypadku rozwiązania umowy (i tutaj już każdej) bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli. tzw. dyscyplinarki. Poniżej praktyczne wskazówki.

Czy można rozwiązać umowę o pracę z osobą, która przebywała na zwolnieniu lekarskim od psychiatry i nie stawiła się do pracy po jego zakończeniu

Zatrudniona u nas na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownica od pewnego czasu przebywała na zwolnieniach lekarskich wystawianych przez psychiatrę. Zwolnienia te wpływały z opóźnieniem. Ostatnie zwolnienie skończyło się 2 tygodnie temu, ale pracownica nie stawiła się do pracy i nie ma z nią kontaktu (nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile). Czy możemy rozwiązać z pracownicą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym?

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.

Czy podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę można złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?

Jak złożyć wypowiedzenie?

Jak zgodnie z przepisami prawa pracy można złożyć wypowiedzenie? Czy wymówienie musi mieć formę pisemną? Kiedy je złożyć? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia – Kodeks pracy

Okres wypowiedzenia – czym jest? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Czy okres wypowiedzenia dla każdego rodzaju umowy o pracę jest tożsamy? Od czego zależy jego długość? Kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w ciąży

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę - czy pracownica w ciąży może cofnąć złożone wcześniej przez siebie wypowiedzenie? Czy pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie, jeśli pracownica w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę?

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę - sposoby

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę - jakie sposoby przewiduje Kodeks pracy? Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę? Kiedy może zwolnić dyscyplinarnie?

Utrata zdolności do wykonywania pracy - wypowiedzenie umowy

Utrata zdolności do wykonywania pracy orzeczona przez lekarza medycyny pracy w wyniku badań kontrolnych to przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracodawca musi przenieść pracownika na inne stanowisko? Co z wynagrodzeniem za czas wypowiedzenia?

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy (art. 42 KP)

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy z art. 42 KP może być stosowane tylko przez pracodawcę i zwykle dotyczy pogorszenia sytuacji pracownika.

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdemu pracownikowi. Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, a kiedy zawsze może to zrobić? Jak odwołać się do sądu pracy?

Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować bez błędów

Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracodawcę lub pracownika. Należy je sporządzić na piśmie. W przypadku pracowników pracujących na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Umowę zlecenie i jej wypowiedzenie reguluje Kodeks cywilny. Zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jakie mogą być przyczyny wypowiedzenia zlecenia? Co jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu?

Wątpliwości wokół 5-dniowego terminu konsultacji związkowej (art. 38 Kodeksu Pracy)

W jaki sposób powinno się liczyć termin 5 dni na dokonanie konsultacji z organizacją związkową? Czy dla zachowania tego terminu wystarczy nadanie przez organizację związkową pisma w placówce pocztowej w ostatnim dniu terminu? Kiedy pracodawca może skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę? - Na te pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony może nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron, jak i za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z tych form oraz jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie na czas nieokreślony.

Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?

Co do zasady, umowa o pracę może być rozwiązana. Warto jednak wiedzieć, że każdy pracownik ma prawo do odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli ma zastrzeżenia co do działania pracodawcy. Czego może domagać się niesłusznie potraktowany pracownik? Jaki jest termin na wniesienie odwołania?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy - praktyczna instrukcja, wzór

W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Zobacz wzór informacji w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej przed 22 lutego 2016 r. oraz po tym dniu

Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umów o pracę. Problemem może być sytuacja, w której umowa została zawarta na czas określony zgodnie z regulacją sprzed nowelizacji i trwa ponad 33 miesiące. Jak zatem należy traktować umowę na czas określony zawartą przed dniem 22 lutego 2016 r. jak i po tym dniu?

Wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na częste absencje chorobowe

Długotrwałe i częste nieobecności dezorganizują pracę w zakładzie pracy. Czy długotrwała choroba i częste absencje chorobowe mogą stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2018 roku

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony? Jak wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 roku?

Czy pracodawca może częściowo zwolnić pracownika z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

W razie wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia z prawem do wynagrodzenia. Czy w związku z tym, można zwolnić pracownika ze świadczenia pracy tylko w niektóre dni tygodnia?

Czy istnieje termin dla dokonania wypowiedzenia umowy o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 kodeksu pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika ograniczone jest terminem jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, kodeks pracy nie przewiduje wprost żadnego ograniczenia czasowego odnoszonego do przyczyny wypowiedzenia (daty jej wystąpienia, czy dowiedzenia się o niej przez pracodawcę). Czy w związku z tym pracodawca może bez jakichkolwiek ograniczeń powoływać się na przyczynę wypowiedzenia niezależnie od okresu, który upłynął od jej wystąpienia, czy też dowiedzenia się o tej przyczynie przez pracodawcę?

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Wielu pracowników zastanawia się czy pracodawca zobowiązany jest uzasadnić swoją decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wątpliwości rozwiewa kodeks pracy, który stanowi, że wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony pracodawca zobowiązany jest podać przyczynę tego wypowiedzenia. Co to dokładnie oznacza? Czy powyższy zapis kodeksu pracy dotyczy wypowiadania wszystkich umów o pracę? Jak prawidłowo powinna być skonstruowana przyczyna wypowiedzenia?

Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez osobę nieuprawnioną

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Wypowiedzenie zostało podpisane przez osobę nieuprawnioną. Czy wypowiedzenie umowy o pracę w tej sytuacji jest ważne?

Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2017 roku

Po zmianach, które miały miejsce na początku 2016 roku, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony w 2017 roku?

Rozwiązanie umowy o pracę z pracującym emerytem - procedura

Osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego oraz nabycie prawa do emerytury nie oznacza konieczności rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę. Przedstawiamy procedurę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, który nabył prawo do emerytury.

Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia

Kodeks pracy wprost reguluje, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma obowiązek wskazać przyczynę w wypowiedzeniu. Powinien pamiętać przy tym o kilku istotnych rzeczach.

Jak wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę

Wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę wiąże się z wieloma kwestiami, o których powinien pamiętać pracodawca. Przede wszystkim, dla rozwiązania umowy o pracę, skutecznego i zgodnego z prawem, należy dochować szeregu wymogów. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, zawierać wymagane przez przepisy prawa elementy, w tym – przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony.

Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia od sierpnia 2016 r.

Od 21 sierpnia 2016 r. pracownicy, których umowy o pracę trwały w dniu wejścia w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych, uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Zmiany te nakładają na pracodawcę obowiązek zmiany informacji o warunkach zatrudnienia.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wskazania w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Powody rozstania muszą być konkretne, uzasadnione i prawdziwe.

Wysokość wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany 2016 r.

Od 22 lutego br. pracodawcy mają możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia w okresie tego zwolnienia?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór

Od 22 lutego 2016 r. w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dokonanie zwolnienia powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego oświadczenia.

Rozwiązanie stosunku pracy a prawo do świadczeń

Rozwiązanie stosunku pracy, czyli zakończenie trwającej umowy o pracę wiąże się z koniecznością wypłaty przysługujących pracownikowi z tego tytułu świadczeń, takich jak: świadectwo pracy czy odprawa.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia - zmiany 2016

Od 22 lutego 2016 roku w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia (art. 36 ² Kodeksu pracy).

REKLAMA