| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2018 roku

Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2018 roku

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony? Jak wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 roku?

Sprawdź->> Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony w 2019 r.?

W związku ze zmianami, które nastąpiły w lutym 2016 roku – umowę na czas określony można zawrzeć maksymalnie na 33 miesiące, a łączna liczba takich umów nie może przekroczyć trzech. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia tych limitów, następna umowa o pracę (czyli czwarta) z mocy prawa przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Ponadto w wyniku zmian, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony został zrównany z okresem wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony.

Jaki okres wypowiedzenia w 2018 roku?

Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

Stwierdzenie „u danego pracodawcy” oznacza cały okres zatrudnienia, niezależnie od przerw w zatrudnieniu. Do okresu zatrudnienia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w wyniku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę (w trybie art. 231 Kp), oraz gdy nowy pracodawca staje się następcą prawnym.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Przepisy przejściowe

Nowe przepisy Kodeksu pracy weszły w życie 22 lutego 2016 r. Co w przypadku umów, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie nowelizacji?

Dla umowy trwającej w dniu wejścia w życie nowelizacji, tj. 22 lutego 2016 r. staż pracy liczony jest od dnia zmian, tj. według nowych okresów wypowiedzenia.

Przepisy przejściowe określają, że umowy, zawarte przed 22 lutego 2016 r. i trwające w tym dniu, w których nie dopuszczono możliwości wypowiedzenia, podlegają „starym” regulacjom.

W przypadku wypowiadania trwających w dniu 22 lutego 2016 roku umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy i w których przewidziano możliwość wypowiedzenia – zastosowanie mają nowe okresy wypowiedzenia. Oznacza to, że w zależności od stażu pracy u danego pracodawcy stosowane będą okresy wypowiedzenia: 2-tygodniowe, 1-miesięczne oraz 3-miesięczne.

Jak liczyć okres wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to jednostronne oświadczenie woli, złożone przez pracodawcę lub pracownika.

Mogą pojawić się wątpliwości, od której daty liczy się i kończy okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę oznaczony w miesiącu należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenia. Zatem okres wypowiedzenia kończy się z ostatnim dniem miesiąca. Bez znaczenia jest tutaj, czy miesiąc ma 29, 30 czy 31 dni.

Pracodawca wręczył wypowiedzenie umowy o pracę 4 października 2017 r. Pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Tym samym okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1 listopada i kończy się 31 stycznia 2017 r.

Natomiast w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach, zgodnie z art. 30 ust. 21 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się w soboty. Oznacza to, że umowa o pracę rozwiąże się dopiero w sobotę po upływie 2 pełnych tygodni, niezależnie od daty złożenia przez pracownika wypowiedzenia.

Pracownik wręczył wypowiedzenie umowy o pracę z dniem 4 października 2017 r. (środa) Obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Zatem ostatnim dniem obowiązywania umowy będzie sobota 21 października 2017 r. Podobnie jeżeli pracownik złoży wypowiedzenie w poniedziałek 2 października – ostatnim dniem obowiązywania umowy będzie sobota 21 październik.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy  o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »