Okres wypowiedzenia – Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
Wypowiedzenie – Kodeks pracy
Wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu przez jedną ze stron stosunku pracy oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy (30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Jest to czynność prawna o charakterze jednostronnym, gdyż zamiar zakończenia stosunku pracy występuje najczęściej tylko po stronie osoby, która dokonuje wypowiedzenia.
REKLAMA
Kto może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem?
Prawo pracy przewiduje możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem przez jedną ze stron stosunku pracy umowy zawartej na okres próbny, a także na czas określony i nieokreślony. Z wypowiedzenia może zatem skorzystać każdy pracownik i pracodawca w celu rozwiązania istniejącego stosunku pracy.
Okres wypowiedzenia - umowa o pracę na okres próbny
Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi:
- 3 dni, jeśli umowa zawarta jest na mniej niż 2 tygodnie,
- 1 tydzień, gdy umowa zawarta jest na co najmniej 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, w przypadku umowy zawartej na 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia - umowa o pracę na czas określony i nieokreślony
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony oraz na czas nieokreślony jest uzależniony od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jak ustalić początek i koniec okresu wypowiedzenia?
Zgodnie z przepisami Kodeku pracy, okres wypowiedzenia rozpoczyna swój bieg od dnia następującego po dniu złożenia wypowiedzenia. Z kolei okres wypowiedzenia umowy o pracę krótszy niż tydzień kończy się z upływem ostatniego dnia roboczego, a okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę, lub w ostatnim dniu miesiąca.
Czy można skrócić okres wypowiedzenia?
Strony stosunku pracy mają prawo do wspólnego ustalenia krótszego okresu wypowiedzenia, niezależnie od długości przysługującego okresu wypowiedzenia. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 36 § 6 Kodeksu pracy, skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron oznacza, że pracownikowi nie przyznaje się tu uprawnień takich, jak przy skracaniu okresu przez pracodawcę - pracownik nie ma prawa do odszkodowania, a skrócony okres wypowiedzenia nie zostanie wliczony do stażu pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat