REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Okres wypowiedzenia - jak się liczy?
Okres wypowiedzenia - jak się liczy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.
rozwiń >

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

Autopromocja

1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Przykład 1:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pracownikiem została rozwiązana umowy o pracę w dniu 10.10.2022 r. Pracownik był zatrudniony na okres próbny, 10 - ciu dni. Kiedy dojdzie do rozwiązania umowy? Najpierw w oparciu o art. 34 Kodeksu Pracy należy ustalić jaki jest okres wypowiedzenia dla umów zawartych na okres próbny 10 - ciu dni. Są to 3 dni robocze, bo zatrudnienie nie przekracza 2 tygodni. Należy liczyć dni robocze (dni pracy pracownika), począwszy od dnia następnego kiedy zostało złożone wypowiedzenie, czyli od 11.10.2022 r. który będzie 1-wszym dniem wypowiedzenia. Następnie będzie to 12 i 13.10.2022 r. Zatem wraz z upływem tych 3 dni, czyli na koniec dnia 13.10.2022 r. umowa się rozwiąże. Od 14.10.2022 r. nie będzie już istniał stosunek pracy, a umowa nie będzie wiązała strony.

Przykład 2:

A co jeśli umowa byłaby rozwiązana 31.10.2022 r. (również zawarta na 10-dni). Wówczas pierwszym dniem okresu wypowiedzenia nie byłby 1.11.2022 r. (ponieważ jest to święto, a przepis wskazuje na dni robocze). Okres wypowiedzenia rozpocząłby swój bieg 2.11.2022 r. i trwałby przez 3 i 4.11.2022 r. Umowa nie obowiązywałaby strony już od 5.11.2022 r.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Przy liczeniu okresu wypowiedzenia określonego w tygodniach i miesiącach należy pamiętać o dwóch zasadach:

- jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w tygodniach kończy się odpowiednio w sobotę;

- jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w miesiącach kończy się odpowiednio w ostatnim dniu miesiąca.

Przykład 1:

Pracownik miał zawartą umowę o pracę na czas określony, na okres 5 miesięcy. W dniu 12.10.2022 r. została z nim rozwiązana umowa o pracę z zachowaniem obowiązującego go 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Kiedy rozwiąże się umowa? Nie będzie to z pewnością równo dwa tygodnie, począwszy od dnia następnego, czyli nie będzie to 27.10.2022 r., ponieważ należy „przedłużyć” ten okres odpowiednio do najbliższej soboty, tj. do 29.10.2022 r. Można też liczyć te dwa tygodnie, począwszy od najbliższej soboty w tygodniu, w którym zostało złożone wypowiedzenie, czyli od 15.10.2022 r. i wówczas równe 2 tygodnie wypowiedzenia wypadną także na w sobotę, 29.10.2022 r.

Przykład 2:

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, zawarta na czas nieokreślony, jeżeli pracownikowi zatrudnionemu już 10 lat, złożone zostało w dniu 5.10.2022 r. wypowiedzenie umowy o pracę? Pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ponieważ jest zatrudniony co najmniej 3 lata. Według ww. zasad jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w miesiącach kończy się odpowiednio w ostatnim dniu miesiąca. Należy więc policzyć 3 miesiące począwszy od 6.10.2022 r. (będzie to: 6 listopad, 6 grudzień i 6 styczeń) co daje termin 6.01.2023 r. Należy jednak „przedłużyć” powyższe do końca stycznia 2023 r. Umowa rozwiąże się więc na koniec dnia 31.01.2023 r.

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Tak, w pewnych przypadkach można skrócić okres wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu:

- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;

- albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników w ramach ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r. poz. 1969 ze zm.), np. reorganizacja zakładu pracy, likwidacja stanowiska pracy

wówczas pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. Inicjatorem skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę ww. może być wyłącznie pracodawca. Możliwe jest dowolne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę, np. o 2 tygodnie czy 1 miesiąc. Nie musi więc to być maksymalny okres dwóch miesięcy (czyli z trzech miesięcy do jednego).

Czy pracownikowi coś przysługuje za skrócenie okresu wypowiedzenia?

Tak, w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Jeżeli zatem pracownika obowiązywał np. trzy miesięczny okres wypowiedzenia i został on skrócony do jednego miesiąca, pracownikowi za dwa pozostałe miesiące należy się świadczenie pieniężne – odszkodowanie. Odszkodowanie to ma zrekompensować utracony zarobek, wskutek wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy, nie ma więc charakteru ściśle kompensacyjnego. Co ważne, wypłacane jest niezależnie od tego, czy pracownik po rozwiązaniu umowy podjął zatrudnienie, czy nie i czy osiąga oraz w jakiej wysokości dochody z innych źródeł. (zob. wyrok SN z 12.08.1998 r.,II UKN 179/98).

Jak ustalić odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia?

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Szczegółowy sposób ustalenia wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia odszkodowania jest wskazany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 927).

Co jeśli pracodawca bezprawnie skróci okres wypowiedzenia?

W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany (np. dwutygodniowego zamiast miesięcznego), umowa o pracę i tak rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy. Funkcją tego postanowienia jest ochrona pracowników przed bezpodstawnym skracaniem wymaganego okresu wypowiedzenia przez pracodawcę. Nawet jeżeli pracodawca nie dopuści pracownika do świadczenia pracy, uznając, że umowa się wcześniej rozwiązała, pracownikowi i tak, pomimo nie świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenia, tak jak za czas do rozwiązania umowy.

Czy pracodawca i pracownik mogą wspólnie ustalić wcześniejsze rozwiązanie umowy?

Pomimo obwiązującego trybu i terminu rozwiązania umowy o pracę, zarówno pracownik jak i pracodawca już po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę (przez jedną z nich) mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie ma być wspólne i zgodne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 927)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • poirytowana
  2022-10-18 09:53:52
  Nie dałam rady przebrnąć przez cały artykuł. przykłady dotyczące umowy na okres próbny strasznie nielogicznie zapisane. cytat: Przykład 1: Z pracownikiem została rozwiązana umowy o pracę w dniu 10.10.2022 r. Pracownik był zatrudniony na okres próbny, 10 - ciu dni. Kiedy dojdzie do rozwiązania umowy? (wydawałoby się, że skoro w treści jest, że umowa została rozwiązana 10 tego października, to po co pytanie kiedy dojdzie do rozwiązania umowy? czy nie logiczniej brzmi: 10 tego października pracownik złożył wypowiedzenie lub 10 października pracownik otrzymał wypowiedzenie?
  0
 • Bartek2024
  2024-02-29 21:43:37
  rozpocząłem pracę 1-03-2021 wypowiedzenie z okrsem1 miesięcznym ??? otrzymałem 29-022024 czy dla Was wszystko ok bo mi się wydaje że chcą mnie oszukać...?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA