Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Okres wypowiedzenia - jak się liczy?
Okres wypowiedzenia - jak się liczy?
ShutterStock
Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.
rozwiń >

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Przykład 1:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pracownikiem została rozwiązana umowy o pracę w dniu 10.10.2022 r. Pracownik był zatrudniony na okres próbny, 10 - ciu dni. Kiedy dojdzie do rozwiązania umowy? Najpierw w oparciu o art. 34 Kodeksu Pracy należy ustalić jaki jest okres wypowiedzenia dla umów zawartych na okres próbny 10 - ciu dni. Są to 3 dni robocze, bo zatrudnienie nie przekracza 2 tygodni. Należy liczyć dni robocze (dni pracy pracownika), począwszy od dnia następnego kiedy zostało złożone wypowiedzenie, czyli od 11.10.2022 r. który będzie 1-wszym dniem wypowiedzenia. Następnie będzie to 12 i 13.10.2022 r. Zatem wraz z upływem tych 3 dni, czyli na koniec dnia 13.10.2022 r. umowa się rozwiąże. Od 14.10.2022 r. nie będzie już istniał stosunek pracy, a umowa nie będzie wiązała strony.

Przykład 2:

A co jeśli umowa byłaby rozwiązana 31.10.2022 r. (również zawarta na 10-dni). Wówczas pierwszym dniem okresu wypowiedzenia nie byłby 1.11.2022 r. (ponieważ jest to święto, a przepis wskazuje na dni robocze). Okres wypowiedzenia rozpocząłby swój bieg 2.11.2022 r. i trwałby przez 3 i 4.11.2022 r. Umowa nie obowiązywałaby strony już od 5.11.2022 r.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Przy liczeniu okresu wypowiedzenia określonego w tygodniach i miesiącach należy pamiętać o dwóch zasadach:

- jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w tygodniach kończy się odpowiednio w sobotę;

- jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w miesiącach kończy się odpowiednio w ostatnim dniu miesiąca.

Przykład 1:

Pracownik miał zawartą umowę o pracę na czas określony, na okres 5 miesięcy. W dniu 12.10.2022 r. została z nim rozwiązana umowa o pracę z zachowaniem obowiązującego go 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Kiedy rozwiąże się umowa? Nie będzie to z pewnością równo dwa tygodnie, począwszy od dnia następnego, czyli nie będzie to 27.10.2022 r., ponieważ należy „przedłużyć” ten okres odpowiednio do najbliższej soboty, tj. do 29.10.2022 r. Można też liczyć te dwa tygodnie, począwszy od najbliższej soboty w tygodniu, w którym zostało złożone wypowiedzenie, czyli od 15.10.2022 r. i wówczas równe 2 tygodnie wypowiedzenia wypadną także na w sobotę, 29.10.2022 r.

Przykład 2:

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, zawarta na czas nieokreślony, jeżeli pracownikowi zatrudnionemu już 10 lat, złożone zostało w dniu 5.10.2022 r. wypowiedzenie umowy o pracę? Pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ponieważ jest zatrudniony co najmniej 3 lata. Według ww. zasad jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w miesiącach kończy się odpowiednio w ostatnim dniu miesiąca. Należy więc policzyć 3 miesiące począwszy od 6.10.2022 r. (będzie to: 6 listopad, 6 grudzień i 6 styczeń) co daje termin 6.01.2023 r. Należy jednak „przedłużyć” powyższe do końca stycznia 2023 r. Umowa rozwiąże się więc na koniec dnia 31.01.2023 r.

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Tak, w pewnych przypadkach można skrócić okres wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu:

- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;

- albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników w ramach ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r. poz. 1969 ze zm.), np. reorganizacja zakładu pracy, likwidacja stanowiska pracy

wówczas pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. Inicjatorem skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę ww. może być wyłącznie pracodawca. Możliwe jest dowolne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę, np. o 2 tygodnie czy 1 miesiąc. Nie musi więc to być maksymalny okres dwóch miesięcy (czyli z trzech miesięcy do jednego).

Czy pracownikowi coś przysługuje za skrócenie okresu wypowiedzenia?

Tak, w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Jeżeli zatem pracownika obowiązywał np. trzy miesięczny okres wypowiedzenia i został on skrócony do jednego miesiąca, pracownikowi za dwa pozostałe miesiące należy się świadczenie pieniężne – odszkodowanie. Odszkodowanie to ma zrekompensować utracony zarobek, wskutek wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy, nie ma więc charakteru ściśle kompensacyjnego. Co ważne, wypłacane jest niezależnie od tego, czy pracownik po rozwiązaniu umowy podjął zatrudnienie, czy nie i czy osiąga oraz w jakiej wysokości dochody z innych źródeł. (zob. wyrok SN z 12.08.1998 r.,II UKN 179/98).

Jak ustalić odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia?

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Szczegółowy sposób ustalenia wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia odszkodowania jest wskazany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 927).

Co jeśli pracodawca bezprawnie skróci okres wypowiedzenia?

W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany (np. dwutygodniowego zamiast miesięcznego), umowa o pracę i tak rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy. Funkcją tego postanowienia jest ochrona pracowników przed bezpodstawnym skracaniem wymaganego okresu wypowiedzenia przez pracodawcę. Nawet jeżeli pracodawca nie dopuści pracownika do świadczenia pracy, uznając, że umowa się wcześniej rozwiązała, pracownikowi i tak, pomimo nie świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenia, tak jak za czas do rozwiązania umowy.

Czy pracodawca i pracownik mogą wspólnie ustalić wcześniejsze rozwiązanie umowy?

Pomimo obwiązującego trybu i terminu rozwiązania umowy o pracę, zarówno pracownik jak i pracodawca już po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę (przez jedną z nich) mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie ma być wspólne i zgodne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 927)

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • poirytowana
    2022-10-18 09:53:52
    Nie dałam rady przebrnąć przez cały artykuł. przykłady dotyczące umowy na okres próbny strasznie nielogicznie zapisane. cytat: Przykład 1: Z pracownikiem została rozwiązana umowy o pracę w dniu 10.10.2022 r. Pracownik był zatrudniony na okres próbny, 10 - ciu dni. Kiedy dojdzie do rozwiązania umowy? (wydawałoby się, że skoro w treści jest, że umowa została rozwiązana 10 tego października, to po co pytanie kiedy dojdzie do rozwiązania umowy? czy nie logiczniej brzmi: 10 tego października pracownik złożył wypowiedzenie lub 10 października pracownik otrzymał wypowiedzenie?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym jest urlop na żądanie?

Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

Dzień Matki. Co należy się matkom

Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

IT. Idealna branża dla mam?

Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

Chorwacja: Świętowanie z pasją

Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

Chorwacja – Dni wolne 2023

Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

Zwolnienia w branży IT

Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

Centrum technologiczne Visa w Polsce

Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

Minister Maląg o egzaminie ósmoklasisty

Przed wami bardzo ważne dni. Jestem przekonana, że wykonana przez was ogromna praca w trakcie roku szkolnego przyniesie zamierzone rezultaty - napisała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, życząc ósmoklasistom powodzenia na egzaminie.

Zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Visa zatrudni 1500 specjalistów w Polsce w globalnym hubie technologiczno-produktowym

Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak przekazano, w ciągu najbliższych kilku lat w hubie ma pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii.

Oszuści podszywają się pod ZUS

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Doświadczenia przedsiębiorców

Dla młodych osób, myślących o rozpoczęciu prowadzenia własnej firmy, powinno być ważne podpatrywanie doświadczonych, odnoszących sukcesy przedsiębiorców. „Możemy odpowiedzieć na wszystkie ich pytania i wskazać najlepsze drogi rozwoju” – przekonuje Beata Drzazga, motywator, inspirator, doradca biznesowy.