REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Okres wypowiedzenia - jak się liczy?
Okres wypowiedzenia - jak się liczy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.
rozwiń >

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

REKLAMA

Autopromocja

1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Przykład 1:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pracownikiem została rozwiązana umowy o pracę w dniu 10.10.2022 r. Pracownik był zatrudniony na okres próbny, 10 - ciu dni. Kiedy dojdzie do rozwiązania umowy? Najpierw w oparciu o art. 34 Kodeksu Pracy należy ustalić jaki jest okres wypowiedzenia dla umów zawartych na okres próbny 10 - ciu dni. Są to 3 dni robocze, bo zatrudnienie nie przekracza 2 tygodni. Należy liczyć dni robocze (dni pracy pracownika), począwszy od dnia następnego kiedy zostało złożone wypowiedzenie, czyli od 11.10.2022 r. który będzie 1-wszym dniem wypowiedzenia. Następnie będzie to 12 i 13.10.2022 r. Zatem wraz z upływem tych 3 dni, czyli na koniec dnia 13.10.2022 r. umowa się rozwiąże. Od 14.10.2022 r. nie będzie już istniał stosunek pracy, a umowa nie będzie wiązała strony.

Przykład 2:

A co jeśli umowa byłaby rozwiązana 31.10.2022 r. (również zawarta na 10-dni). Wówczas pierwszym dniem okresu wypowiedzenia nie byłby 1.11.2022 r. (ponieważ jest to święto, a przepis wskazuje na dni robocze). Okres wypowiedzenia rozpocząłby swój bieg 2.11.2022 r. i trwałby przez 3 i 4.11.2022 r. Umowa nie obowiązywałaby strony już od 5.11.2022 r.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Przy liczeniu okresu wypowiedzenia określonego w tygodniach i miesiącach należy pamiętać o dwóch zasadach:

- jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w tygodniach kończy się odpowiednio w sobotę;

- jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w miesiącach kończy się odpowiednio w ostatnim dniu miesiąca.

Przykład 1:

Pracownik miał zawartą umowę o pracę na czas określony, na okres 5 miesięcy. W dniu 12.10.2022 r. została z nim rozwiązana umowa o pracę z zachowaniem obowiązującego go 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Kiedy rozwiąże się umowa? Nie będzie to z pewnością równo dwa tygodnie, począwszy od dnia następnego, czyli nie będzie to 27.10.2022 r., ponieważ należy „przedłużyć” ten okres odpowiednio do najbliższej soboty, tj. do 29.10.2022 r. Można też liczyć te dwa tygodnie, począwszy od najbliższej soboty w tygodniu, w którym zostało złożone wypowiedzenie, czyli od 15.10.2022 r. i wówczas równe 2 tygodnie wypowiedzenia wypadną także na w sobotę, 29.10.2022 r.

Przykład 2:

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, zawarta na czas nieokreślony, jeżeli pracownikowi zatrudnionemu już 10 lat, złożone zostało w dniu 5.10.2022 r. wypowiedzenie umowy o pracę? Pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ponieważ jest zatrudniony co najmniej 3 lata. Według ww. zasad jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w miesiącach kończy się odpowiednio w ostatnim dniu miesiąca. Należy więc policzyć 3 miesiące począwszy od 6.10.2022 r. (będzie to: 6 listopad, 6 grudzień i 6 styczeń) co daje termin 6.01.2023 r. Należy jednak „przedłużyć” powyższe do końca stycznia 2023 r. Umowa rozwiąże się więc na koniec dnia 31.01.2023 r.

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Tak, w pewnych przypadkach można skrócić okres wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu:

- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;

- albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników w ramach ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r. poz. 1969 ze zm.), np. reorganizacja zakładu pracy, likwidacja stanowiska pracy

wówczas pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. Inicjatorem skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę ww. może być wyłącznie pracodawca. Możliwe jest dowolne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę, np. o 2 tygodnie czy 1 miesiąc. Nie musi więc to być maksymalny okres dwóch miesięcy (czyli z trzech miesięcy do jednego).

Czy pracownikowi coś przysługuje za skrócenie okresu wypowiedzenia?

Tak, w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Jeżeli zatem pracownika obowiązywał np. trzy miesięczny okres wypowiedzenia i został on skrócony do jednego miesiąca, pracownikowi za dwa pozostałe miesiące należy się świadczenie pieniężne – odszkodowanie. Odszkodowanie to ma zrekompensować utracony zarobek, wskutek wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy, nie ma więc charakteru ściśle kompensacyjnego. Co ważne, wypłacane jest niezależnie od tego, czy pracownik po rozwiązaniu umowy podjął zatrudnienie, czy nie i czy osiąga oraz w jakiej wysokości dochody z innych źródeł. (zob. wyrok SN z 12.08.1998 r.,II UKN 179/98).

Jak ustalić odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia?

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Szczegółowy sposób ustalenia wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia odszkodowania jest wskazany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 927).

Co jeśli pracodawca bezprawnie skróci okres wypowiedzenia?

W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany (np. dwutygodniowego zamiast miesięcznego), umowa o pracę i tak rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy. Funkcją tego postanowienia jest ochrona pracowników przed bezpodstawnym skracaniem wymaganego okresu wypowiedzenia przez pracodawcę. Nawet jeżeli pracodawca nie dopuści pracownika do świadczenia pracy, uznając, że umowa się wcześniej rozwiązała, pracownikowi i tak, pomimo nie świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenia, tak jak za czas do rozwiązania umowy.

Czy pracodawca i pracownik mogą wspólnie ustalić wcześniejsze rozwiązanie umowy?

Pomimo obwiązującego trybu i terminu rozwiązania umowy o pracę, zarówno pracownik jak i pracodawca już po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę (przez jedną z nich) mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie ma być wspólne i zgodne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 927)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA