Skracanie i wydłużanie okresów wypowiedzenia
02 cze 2010
W niektórych sytuacjach strony stosunku pracy mogą być zainteresowane zmianą długości okresu wypowiedzenia. Pracodawca może być zainteresowany skróceniem okresu wypowiedzenia np., jeśli znajduje się w złej sytuacji ekonomicznej lub jeśli chce szybko odsunąć pracownika od ważnych z punktu widzenia pracodawcy informacji.
Nabycie prawa do emerytury jako podstawa wypowiedzenia umowy
02 cze 2010
Wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony albo dokonując rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca powinien wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Jedną z takich przyczyn może być osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego.
Jak rozwiązać umowę w drodze porozumienia stron?
02 cze 2010
Zgodnie z art. 30 kodeksu pracy jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie. Należy zauważyć, że ustawodawca wymienia go w podanym przepisie na pierwszym miejscu, co oznacza, że traktuje ten sposób rozwiązania umowy za najlepszy. Jest on bowiem odzwierciedleniem zgodnej woli stron.
Czy pracownik może wycofać złożone wypowiedzenie?
02 cze 2010
Z zachowaniem wymagań kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem, a rozwiązanie umowy następuje z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.
Czy pracodawca ma obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia zmieniającego?
02 cze 2010
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy jest dopuszczalne w sytuacjach, w których można wypowiedzieć umowę o pracę. N tak więc nie może być ono dokonane w przypadku umowy o pracę na czas określony, w której nie przewidziano możliwości wypowiedzenia, oraz umowy na czas wykonania określonej pracy.
Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika
06 kwi 2010
Wręczenie wypowiedzenia nie jest rzeczą prostą i przyjemną. Co więcej, samo wręczenie wypowiedzenia nie rozwiązuje jeszcze wszystkich problemów, bowiem na pracodawcy ciąży kilka obowiązków, których musi dopełnić w związku z dokonanym zwolnieniem.
Kiedy można zwolnić pracownicę na wychowawczym?
06 kwi 2010
Jak wiadomo, pracownica, która złożyła wniosek o urlop wychowawczy podlega ochronie przed zwolnieniem od dnia złożenia takiego wniosku do dnia powrotu z urlopu. Prawo pracy przewiduje jednak osłabienie tej ochrony w dwóch przypadkach.
Kiedy można zwolnić chorego pracownika?
06 kwi 2010
Co do zasady, pracownicy nieobecni w pracy z powodu choroby podlegają ochronie przed zwolnieniem, jak zresztą wszyscy pracownicy nieobecni w danym czasie, również ci przebywający na urlopie. Kodeks pracy dopuszcza jednak sytuację, kiedy zwolnienie chorego pracownika jest możliwe.
Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie o pracę?
01 kwi 2010
Podstawowym sposobem na wręczenie wypowiedzenie jest jego przekazanie osobiście do rąk pracownika. Może się jednak zdarzyć tak, że pracownik nie będzie chciał do przyjąć. Jak w takim wypadku skutecznie zwolnić pracownika?
Jak pracownicy unikają zwolnienia?
01 kwi 2010
Oczywiste jest, że zwolnienie z pracy nie jest rzeczą przyjemną. Co więcej, dla pracodawcy wręczenie wypowiedzenia również nie jest czynnością, której dokonuje się z zadowoleniem czy satysfakcją. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy pracownik wykorzystuje Kodeks pracy, aby maksymalnie przedłużyć okres do zwolnienia z pracy?
Przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia
09 paź 2009
Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Czyni to w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.
Wynagrodzenie za czas przywrócenia do pracy
09 paź 2009
Przywrócenia do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia może żądać osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony oraz kobiety w ciąży i pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego.
Odszkodowanie za niezasadne wypowiedzenie
09 paź 2009
Pracownik, któremu wypowiedziano umowę pracę w sposób nieuzasadniony lub niezgodny z prawem ma prawo w związku z tym do odszkodowania.
Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę
09 paź 2009
Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.
Oświadczenie wypowiedzeniu umowy o pracę
09 paź 2009
Wypowiedzenie umowy o pracę powoduje zakończenie trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy
09 paź 2009
Umowa zawarta pomiędzy pracownikiem i pracodawcą na czas wykonywania określonej pracy nie można wypowiedzieć. Takie uprawnienia nie ma zarówna pracownik, jak i pracodawca.
Wypowiedzenie umowy na zastępstwo
09 paź 2009
Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Wypowiedzenie umowy na okres próbny
09 paź 2009
Umowę o pracę na okres próby można wypowiedzieć przy zachowaniu ściśle określonych terminów wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony
09 paź 2009
Umowę o pracę zawarta a czas nieokreślony może wypowiedzieć zarówno pracodawca i pracownika.
Wypowiedzenie umowy na czas określony
09 paź 2009
W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony ograniczona jest możliwość wypowiedzenia stosunku pracy.