REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia
Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy wprost reguluje, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma obowiązek wskazać przyczynę w wypowiedzeniu. Powinien pamiętać przy tym o kilku istotnych rzeczach.

Znasz powód zwolnienia? Nie zawsze pracodawca ma obowiązek informować Cię, dlaczego postanowił zakończyć z Tobą współpracę. Czasem jednak potrzebuje konkretnego argumentu, dlaczego zrywa umowę i musi o nim powiadomić zainteresowanego.

Autopromocja

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę przed uzgodnionym terminem nie jest przyjemną sytuacją. Chcielibyśmy wiedzieć, co skłoniło go do takiej decyzji. Ten jednak nie zawsze, zgodnie z przepisami prawa pracy, musi podawać przyczynę zakończenia współpracy. Kodeks pracy w sposób precyzyjny określa, jakiego rodzaju umowy o pracę wymagają wskazania przyczyny ich rozwiązania, a które można rozwiązać bez podania argumentów.

Jest skutek, musi być wskazana przyczyna

Umowa na czas nieokreślony daje pracownikowi m.in. gwarancję poznania przyczyny jej rozwiązania w przypadku, gdy pracodawca zdecyduje się zakończyć współpracę. Kodeks pracy wprost mówi o tym, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, zobowiązany jest w wypowiedzeniu podać przyczynę. Powinien przy tym pamiętać, aby była ona uzasadniona, prawdziwa i konkretna.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać

Przyczyna zwolnienia nie musi leżeć po stronie podwładnego. W przypadku zmiany struktury organizacyjnej, zmniejszenia zatrudnienia, likwidacji stanowiska pracy czy też ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy pracodawca również może wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony. Powołując się na utratę zaufania, należy kierować się obiektywną i racjonalną decyzją, albowiem wypowiedzenie nie może być wynikiem arbitralnych ocen lub subiektywnych uprzedzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyną leżącą po stronie pracownika może być długotrwała, usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z powodów rodzinnych lub zdrowotnych, jak też niezadowalające efekty pracy pracownika, nienależyte wykonywanie obowiązków lub utrata zaufania wobec pracownika.

Wskazując przyczynę, pracodawca powinien pamiętać, że w przypadku skierowania przez pracownika sprawy do sądu, nie będzie mógł  uzasadnić wypowiedzenia umowy o pracę inną przyczyną niż wskazana w wypowiedzeniu. Podana przyczyna wypowiedzenia jest wiążąca aż do zakończenia rozprawy, nie można jej zmienić ani dodać nowej. Jeśli pracodawca poda kilka przyczyn, wystarczy aby jedna z nich była uzasadniona. Jeśli pozostałe, podane przyczyny wypowiedzenia okażą się nieprawdziwe, nie wpłynie to na bezpodstawność zwolnienia.

Brak przyczyny w wypowiedzeniu

Pozostałe umowy: na czas określony lub na zastępstwo nie dają gwarancji uzyskania przyczyny wcześniejszego wypowiedzenia. Kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku podawania przyczyny. Pracodawca może w swoim oświadczeniu o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę wskazać przyczynę, ale nie musi.

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  REKLAMA

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA