Kategorie

Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia
ShutterStock
Kodeks pracy wprost reguluje, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma obowiązek wskazać przyczynę w wypowiedzeniu. Powinien pamiętać przy tym o kilku istotnych rzeczach.

Znasz powód zwolnienia? Nie zawsze pracodawca ma obowiązek informować Cię, dlaczego postanowił zakończyć z Tobą współpracę. Czasem jednak potrzebuje konkretnego argumentu, dlaczego zrywa umowę i musi o nim powiadomić zainteresowanego.

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę przed uzgodnionym terminem nie jest przyjemną sytuacją. Chcielibyśmy wiedzieć, co skłoniło go do takiej decyzji. Ten jednak nie zawsze, zgodnie z przepisami prawa pracy, musi podawać przyczynę zakończenia współpracy. Kodeks pracy w sposób precyzyjny określa, jakiego rodzaju umowy o pracę wymagają wskazania przyczyny ich rozwiązania, a które można rozwiązać bez podania argumentów.

Jest skutek, musi być wskazana przyczyna

Umowa na czas nieokreślony daje pracownikowi m.in. gwarancję poznania przyczyny jej rozwiązania w przypadku, gdy pracodawca zdecyduje się zakończyć współpracę. Kodeks pracy wprost mówi o tym, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, zobowiązany jest w wypowiedzeniu podać przyczynę. Powinien przy tym pamiętać, aby była ona uzasadniona, prawdziwa i konkretna.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać

Reklama

Przyczyna zwolnienia nie musi leżeć po stronie podwładnego. W przypadku zmiany struktury organizacyjnej, zmniejszenia zatrudnienia, likwidacji stanowiska pracy czy też ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy pracodawca również może wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony. Powołując się na utratę zaufania, należy kierować się obiektywną i racjonalną decyzją, albowiem wypowiedzenie nie może być wynikiem arbitralnych ocen lub subiektywnych uprzedzeń.

Przyczyną leżącą po stronie pracownika może być długotrwała, usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z powodów rodzinnych lub zdrowotnych, jak też niezadowalające efekty pracy pracownika, nienależyte wykonywanie obowiązków lub utrata zaufania wobec pracownika.

Wskazując przyczynę, pracodawca powinien pamiętać, że w przypadku skierowania przez pracownika sprawy do sądu, nie będzie mógł  uzasadnić wypowiedzenia umowy o pracę inną przyczyną niż wskazana w wypowiedzeniu. Podana przyczyna wypowiedzenia jest wiążąca aż do zakończenia rozprawy, nie można jej zmienić ani dodać nowej. Jeśli pracodawca poda kilka przyczyn, wystarczy aby jedna z nich była uzasadniona. Jeśli pozostałe, podane przyczyny wypowiedzenia okażą się nieprawdziwe, nie wpłynie to na bezpodstawność zwolnienia.

Brak przyczyny w wypowiedzeniu

Pozostałe umowy: na czas określony lub na zastępstwo nie dają gwarancji uzyskania przyczyny wcześniejszego wypowiedzenia. Kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku podawania przyczyny. Pracodawca może w swoim oświadczeniu o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę wskazać przyczynę, ale nie musi.

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?