REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zwolnić pracownika który przebywa w więzieniu?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy można zwolnić pracownika który przebywa w więzieniu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można zwolnić pracownika który przebywa w więzieniu? Czym jest wygaśnięcie umowy po upływie 3 miesięcy tymczasowego aresztowania a czy rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia? W praktyce zdarzają się przypadki, że pracownik jest zatrudniony, a w okresie zatrudnienia zostaje tymczasowo aresztowany. Co powinien wtedy zrobić pracodawca?
rozwiń >

Czy można zwolnić pracownika który przebywa w więzieniu?

Generalnie można. Nie musi minąć okres 3 miesięcy nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, aby umowa wygasła, ponieważ jeżeli są spełnione konkretne kryteria to pracodawca może bez wypowiedzenia rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika tymczasowego, w ramach tzw. dyscyplinarki, czyli natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

TRZEBA PAMIĘTAĆ, ŻE CZYM INNYM JEST WYGAŚNIĘCIE UMOWY (CO NASTĘPUJĘ Z MOCY PRAWA, PO SPEŁNIENIU SIĘ KONKRETNYCH KRYTERIÓW, A CZYM INNYM JEST ROZWIĄZANIE UMOWY (GDZIE JEST TO JUŻ OŚWIADCZENIE WOLI STRONY UMOWY).

Długotrwała nieobecność w pracy z powodu przebywania w zakładzie karnym

W przypadku odbywania przez pracownika kary pozbawienia wolności (zatem nie tymczasowego aresztowania), zastosowanie może znaleźć art. 53 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm., dalej jako: KP), z którego wynika, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż długotrwała niezdolność do pracy, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Ważne

Należy jednak pamiętać, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

TAK WIĘC, ABY SKORZYSTAĆ Z TRYBU WYŻEJ OPISANEGO PRACOWNIK MUSIAŁBY WRÓCIĆ Z ZAKŁADU KARNEGO DO PRACY.

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy: "Z brzmienia przepisu wynika, że w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika, pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę. Zakaz wypowiadania umowy o pracę w trakcie usprawiedliwionej nieobecności, w tym w czasie pobytu pracownika w areszcie (tymczasowe aresztowanie lub odbywanie kary pozbawienia wolności), nie stoi więc na przeszkodzie rozwiązaniu umowy o pracę w odrębnym trybie, czyli bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika, zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 KP, jeżeli pracownik w sposób ciężki naruszył swoje podstawowe obowiązki pracownicze.".

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę bez zachowania wypowiedzenia?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Rozwiązanie w tym trybie nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Wygaśnięcie umowy po upływie 3 miesięcy tymczasowego aresztowania

Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotny jest upływ trzech miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, a nie trzymiesięczny okres tymczasowego aresztowania.

Początkiem terminu będzie dzień, kiedy pracownik został faktycznie zatrzymany. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego, w którym wskazano, że okres 3 miesięcy trwania tymczasowego aresztu w rozumieniu Kodeksu pracy należy liczyć od dnia zatrzymania. 

Ważne

Wygaśnięcie umowy o pracę powoduje tylko nieprzerwany 3-miesięczny okres tymczasowego aresztowania.

Przepis art. 66 § 1 KP ma charakter przepisu szczególnego o charakterze gwarancyjnym, ponieważ wskazuje na odstępstwo od zasady trwałości stosunku pracy. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje przy tym ex lege i nie wymaga od pracodawcy podejmowania żadnych dodatkowych działań, poza stwierdzeniem nastąpienia wygaśnięcia stosunku pracy.

Czy w okresie tymczasowego aresztowania pracownikowi nie udziela się urlopu wypoczynkowego?

Nie, w okresie tymczasowego aresztowania pracownikowi nie udziela się urlopu wypoczynkowego.

Ponowne zatrudnienie - po okresie tymczasowego aresztowania

Pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli:

  1. postępowanie karne zostało umorzone lub
  2. gdy zapadł wyrok uniewinniający

Przesłanką jest jednak to, że pracownik musi zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Pracownik musi być gotowy do podjęcia pracy.

Pracodawcy obowiązany jest ponownie zatrudnić pracownika na dotychczasowym, równorzędnym lub innym zgodnym z jego kwalifikacjami stanowisku, odpowiadającym w zasadzie poprzednim warunkom wynagrodzenia, jeżeli szczególne okoliczności nie stoją temu na przeszkodzie.

Nie stosuje się obowiązku ponowne zatrudnienia, w przypadku, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.

Jak wskazuje się w orzecznictwie: przepis art. 66 § 2 KP stanowi jedynie gwarancję ponownego zatrudnienia, ale dopiero po prawomocnym wyroku uniewinniającym lub umorzeniu postępowania. Oznacza to, że w opisanej tam sytuacji, niejako na czas trwania postępowania karnego, systemowo, osoba, wobec której wygaśnięcie umowy o pracę nastąpiło z przyczyny wskazanej w art. 66 § 1 KP, pozostaje poza stosunkiem pracy w dotychczasowym miejscu zatrudnienia.

Ważne

Odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługuje również w wypadku niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania.

 Otwarta pozostaje natomiast kwestia, czy w tym czasie, gdy doszło do niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania, obowiązek naprawienia szkody, o którym mowa w art. 552 § 4 KPK, obejmuje okres toczącego się postępowania karnego po uchyleniu tego środka zapobiegawczego aż do jego prawomocnego zakończenia w sposób wskazany w art. 66 § 2 KP (zob. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 6 maja 2014 r., sygn. III KK 479/13).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA