Kategorie

Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?

Katarzyna Kozieł
Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?/ fot. Shutterstock
Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?/ fot. Shutterstock
Co do zasady, umowa o pracę może być rozwiązana. Warto jednak wiedzieć, że każdy pracownik ma prawo do odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli ma zastrzeżenia co do działania pracodawcy. Czego może domagać się niesłusznie potraktowany pracownik? Jaki jest termin na wniesienie odwołania?

Pracownikowi, którego zdaniem wręczone mu przez pracodawcę wypowiedzenie umowy o pracę jest wadliwe, przysługuje zgodnie z art. 44 Kodeksu pracy odwołanie do sądu pracy. Podstawą takiego odwołania może być:

 • brak uzasadnienia wypowiedzenia;
 • niewłaściwe uzasadnienie wypowiedzenia – pracodawca powinien podać rzeczywistą i zrozumiała dla pracownika przyczynę wypowiedzenia;
 • naruszenie przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę, np. wypowiedzenie umowy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury czy tez wypowiedzenie umowy w czasie urlopu pracownika.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Czego może domagać się pracownik?

Poszkodowany pracownik, zatrudniony na czas nieokreślony, w odwołaniu od wypowiedzenia umowy o pracę może domagać się orzeczenia o:

 • bezskuteczności wypowiedzenia,
 • przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach.
 • odszkodowaniu.

Co ważne, pracownik zatrudniony na umowę terminową, zaskarżając wypowiedzenie może żądać jedynie odszkodowania.

Orzeczenie sądu

Reklama

Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku umowy na czas nieokreślony, sąd uwzględnia żądania pracownika, jeśli ustali, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest faktycznie nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.

W niektórych przypadkach sąd może jednak nie uwzględnić roszczeń pracownika. Otóż może on uznać stwierdzenie bezskuteczności wypowiedzenia czy też przywrócenie pracownika do pracy za niemożliwe lub niecelowe, np. jeśli strony są bardzo skłócone i kontynuowanie takiego stosunku pracy byłoby przez to utrudnione. Wówczas sąd określa odpowiednie odszkodowanie

Niemniej jednak w pewnych sytuacjach sąd nie ma możliwości zastosowania takiego rozwiązania i w rezultacie musi mieć przede wszystkim na uwadze żądanie pracownika. Dotyczy to pracowników objętych szczególną ochroną na gruncie prawa pracy – pracownic ciężarnych czy też pracowników, którym  brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Jedynym przypadkiem, w którym wskazanym grupom nie będzie przysługiwać taka ochrona jest sytuacja, gdy wypowiedzenie im umowy wystąpiło w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy.

Gdzie wnieść pozew?

W zasadzie wybór właściwego sądu do rozpatrzenia takiego odwołania należy do pracownika. Otóż zgodnie z art. 461 Kodeksu postępowania cywilnego może on wnieść pismo do sądu, w którego okręgu:

 • znajduje się siedziba pracodawcy,
 • znajduje się zakład pracy,
 • praca była lub miała być wykonywana.

Co ważne, termin na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Przywrócenie terminu

Kodeks pracy przewiduje także mechanizm przywrócenia terminu, jeśli pracownik nie dokonał - bez swojej winy - w terminie odpowiednich czynności. Warto przytoczyć tutaj wyrok Sądu Najwyższego z 10 lutego 2015 r., dotyczący sytuacji ciężarnej pracownicy, która złożyła odwołanie po terminie. Sąd zgodził się, że w judykaturze powszechnie przyjmuje się, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia umowy o pracę, może tego skutecznie dokonać, gdy po wypowiedzeniu złożonym jej przez pracodawcę okazało się, iż jest w ciąży. Niemniej jednak także taka pracownica, objęta szczególną ochroną powinna uszanować przewidziane rozwiązania prawne i dokonać tego możliwe szybko. W związku z tym „nowy” termin na odwołanie w tym przypadku biegł od momentu dowiedzenia się o ciąży i nieuzasadnionym było złożenie pisma cztery miesiące po tym wydarzeniu. Muszą bowiem zaistnieć szczególne okoliczności, powodujące opóźnienie w wytoczeniu powództwa oraz związek przyczynowy pomiędzy tymi okolicznościami, a niedochowaniem terminu do wystąpienia strony na drogę sądową. W tym przypadku zwłoka była nieuzasadniona, ponieważ jak zważył Sąd Najwyższy mimo wszystko opóźnienie nie powinno być nadmierne.

Opłata sądowa

Reklama

W sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 tys. zł, pracownik będzie zwolniony z opłat. Jeżeli wartość ta przekroczy 50 tys. zł wtedy też konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 5 proc.

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, w przypadku roszczeń pracowników dotyczących rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony - suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku.  

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?