reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia od sierpnia 2016 r.

Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia od sierpnia 2016 r.

Od 21 sierpnia 2016 r. pracownicy, których umowy o pracę trwały w dniu wejścia w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych, uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Zmiany te nakładają na pracodawcę obowiązek zmiany informacji o warunkach zatrudnienia.

Jak w sierpniu 2016 r. zmieniają się okresy wypowiedzenia umów na czas określony

Od 21 sierpnia 2016 r. pracownicy zatrudnieni nieprzerwanie na podstawie umów na czas określony trwających 22 lutego 2016 r., czyli w dniu wejścia w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych, uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym dniu bowiem pracownicy osiągną 6 miesięcy zatrudnienia licząc od dnia wejścia w życie nowelizacji, a taki okres zatrudnienia daje prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązują zmiany dotyczące okresów wypowiedzenia umów na czas określony. Obecnie okresy wypowiedzenia tych umów zależą od stażu pracy u danego pracodawcy i wynoszą:

● 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

● 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

● 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Wydłużanie okresu wypowiedzenia

W przypadku umów trwających 22 lutego 2016 r. staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umów na czas określony, liczymy od tego terminu (art. 16 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem w przypadku takich umów od wejścia w życie zmian obowiązywały 2-tygodniowe okresy wypowiedzenia. Natomiast 21 sierpnia 2016 r. tacy pracownicy osiągną 6 miesięcy zatrudnienia i uzyskają prawo do 1-miesięcznych okresów wypowiedzenia. Dotyczy to tylko tych umów na czas określony, w których znajdowała się klauzula przewidująca możliwość wypowiedzenia umowy. Umowy na czas określony zawarte przed 22 lutego 2016 r., które nie miały takich klauzul lub były zawarte na okres do 6 miesięcy, czyli nie podlegały wypowiedzeniu, pomimo zmiany przepisów nadal nie podlegają wypowiedzeniu.

Obowiązek zmiany informacji o warunkach zatrudnienia

Zmiana okresu wypowiedzenia powoduje, że pracownikom trzeba przekazać informację o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia (art. 29 § 32 Kodeksu pracy). Dotyczy to tylko tych pracodawców, którzy sporządzili informację o warunkach zatrudnienia w formie opisowej bez wskazywania podstawy prawnej. Jeżeli natomiast pracodawca wskazał pracownikowi w informacji o warunkach zatrudnienia odpowiednie przepisy prawne, zmiany tej informacji powinien dokonać niezwłocznie po wejściu w życie nowych przepisów, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zmian, tj. w okresie od 22 lutego do 22 marca 2016 r. Obowiązek ten wynika z faktu, że 22 lutego 2016 r. zostały uchylone art. 33 oraz art. 331 Kodeksu pracy (przepisy dotyczące okresów wypowiedzenia umów na czas określony i na zastępstwo przed nowelizacją), które należy zastąpić art. 36 § 1 Kodeksu pracy. Natomiast w przypadku informacji o warunkach zatrudnienia sporządzonych w formie opisowej jej zmiany trzeba będzie dokonać nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie wydłużonych okresów wypowiedzenia, tj. do 21 września 2016 r. W informacji o warunkach zatrudnienia można wskazać jedynie, od kiedy zmienił się okres wypowiedzenia pracownika i ile on obecnie wynosi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama