REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować i co należy wiedzieć? [WZÓR]

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę i pracownika (wzór)
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę i pracownika (wzór)
Emilia Panufnik
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez każdą ze stron – pracodawcę i pracownika. Kodeks pracy wyróżnia wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jak można rozwiązać umowę? Jak przygotować pismo, aby było zgodne z przepisami? Kiedy je złożyć? Pobierz przykładowy wzór.

Kiedy należy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę (przez niektórych określane wymówieniem) może zostać złożone przez jedną ze stron stosunku pracy – pracodawcę lub pracownika. Złożenie wypowiedzenia skutkuje rozwiązaniem umowy. Zwykle wypowiadając umowę, ulega ona rozwiązaniu wraz z upływem tzw. okresu wypowiedzenia. Jest to okres pomiędzy złożeniem pisma wypowiadającego umowę do momentu upływu czasu określonego ściśle przepisami prawa pracy (co zostanie omówione poniżej).

REKLAMA

Autopromocja

W świetle art. 30 §3 Kodeksu pracy wypowiedzenie umowy powinno nastąpić w formie pisemnej (także pisemnej elektronicznej z bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu). Czy za taką formę uznaje się e-mail lub faks? Niestety nie, aby wypowiedzenie było ważne, musi zawierać podpis strony wypowiadającej umowę.

Kiedy zatem złożyć to pismo? Należy wyróżnić dwie sytuacje:

  • pracodawca otrzymuje wypowiedzenie natychmiastowo,
  • pracodawca otrzymuje wypowiedzenie po pewnym czasie.

Pierwsza sytuacja dotyczy osobistego doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę drugiej stronie, a druga dostarczenia wypowiedzenia za pośrednictwem poczty (list polecony za potwierdzeniem odbioru), co opóźnia możliwość zapoznania się z pismem przez drugą stronę. Od kiedy więc liczy się okres wypowiedzenia? Okres wypowiedzenia zaczyna biec w momencie wręczenia wypowiedzenia w taki sposób, by druga strona miała możliwość się z nim zapoznać. W przypadku listownego doręczenia, okres wypowiedzenia zaczyna biec z dniem doręczenia listu.

Aby ustalić dogodny dzień wręczenia wypowiedzenia, należy ustalić, kiedy pracodawca albo pracownik chciałby, aby umowa uległa rozwiązaniu. W tym celu warto znać zasady liczenia długości okresów wypowiedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku umów na okres próbny, gdy okres wypowiedzenia liczony jest w dniach (umowa do 2 tygodni – 3 dni wypowiedzenia), jego bieg zaczyna się w dniu następującym po dniu złożenia wypowiedzenia i kończy się trzeciego dnia roboczego.

Przykład

Pani Julia zatrudniona jest na okres próbny wynoszący 2 tygodnie. Pracodawca złożył jej wypowiedzenie w poniedziałek 2 grudnia 2024 r. Wypowiedzenie zaczyna bieg we wtorek 3 grudnia i kończy się w czwartek 5 grudnia 2024 r.

Natomiast w sytuacji okresów liczonych w tygodniach lub miesiącach wypowiedzenie kończy swój bieg odpowiednio w sobotę lub ostatni dzień miesiąca.

Przykład

Pan Romeo zatrudniony był na podstawie umowy na okres próbny trwający 1 miesiąc. W międzyczasie znalazł inną pracę i złożył wypowiedzenie 2 grudnia 2024 r. w poniedziałek. Okres wypowiedzenia równy 1 tygodniowi zakończy się w sobotę, ale nie najbliższą sobotę 7. grudnia, ponieważ nie minął jeszcze tydzień. Umowa rozwiąże się wraz z upływem ostatniego dnia wypowiedzenia, a więc w sobotę 14 grudnia.

Co zrobić, aby okres wypowiedzenia trwał jak najkrócej? W przypadku okresu liczonego w dniach nie ma większego znaczenia, kiedy złoży się pismo. Wydaje się, że najlepiej zrobić to z początkiem tygodnia (w poniedziałek), wówczas już w czwartek będzie ostatni dzień okresu wypowiedzenia. Składając pismo w piątek, bieg okresu wypowiedzenia rozpocznie się dopiero w poniedziałek po weekendzie, a zakończy w środę – w sumie więc dopiero po 5 dniach kalendarzowych od złożenia wypowiedzenia (warto mieć na względzie dni świąteczne – 3-dniowy okres wypowiedzenia obejmuje tylko dni robocze).

Natomiast w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w miesiącach okres ten rozpoczyna swój bieg z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu złożenia pisma, a kończy ostatniego dnia miesiąca niezależnie od tego, ile dany miesiąc ma dni.

Przykład

Pani Ewa postanawia odejść z pracy, w której pracowała na podstawie umowy na czas nieokreślony 6 lat. Dowiedziała się w kadrach, że obowiązuje ją 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Składając pismo 2 grudnia 2024 r., okres wypowiedzenia rozpocząłby bieg dopiero 1 stycznia 2025 r. i zakończyłby się 31 marca 2025 r. Gdyby złożyła wypowiedzenie na końcu listopada, umowa rozwiązałaby się z upływem 28 lutego 2025 r.

Warto więc przemyśleć decyzję o tym, kiedy złożyć wypowiedzenie. Kilka dni różnicy może przesądzić aż o kolejnym miesiącu pracy w dotychczasowym miejscu pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Jak już zostało wspomniane, każda ze stron umowy o pracę może rozwiązać ją za wypowiedzeniem. Jest to najczęstsza forma rozwiązywania umowy, do którego dochodzi wraz z upływem okresu wypowiedzenia.

Długość okresu wypowiedzenia umowy na okres próbny określa art. 34 Kodeksu pracy:

Umowa na okres próbny

Okres wypowiedzenia

Do 2 tygodni

3 dni robocze

Ponad 2 tygodnie

1 tydzień

3 miesiące

2 tygodnie

Natomiast długość okresu wypowiedzenia przy umowie na czas określony i umowie na czas nieokreślony uzależniona jest od czasu zatrudnienia pracownika i reguluje ją art. 36 Kodeksu pracy:

Umowa na czas określony i umowa na czas nieokreślony

Okres wypowiedzenia

Zatrudnienie krótsze niż 6 miesięcy

2 tygodnie

Zatrudnienie co najmniej 6 miesięcy

1 miesiąc

Zatrudnienie co najmniej 3 lata

3 miesiące

Pracodawca musi uzasadnić wypowiedzenie pracownikowi umowy tylko wówczas, gdy jest to umowa na czas nieokreślony. Dlatego rozwiązanie umowy nieterminowej jest trudniejsze z punktu widzenia pracodawcy niż wypowiedzenie umowy na czas określony. Dodatkowo, jeśli w zakładzie pracy działa organizacja związkowa, pracodawca powiadamia ją o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy. Robi to na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej jej rozwiązanie.

Zakładowa organizacja związkowa w razie uznania wypowiedzenia za nieuzasadnione ma 5 dni od otrzymania zawiadomienia na zgłoszenie (również na piśmie) pracodawcy swoje umotywowane zastrzeżenia. Pracodawca rozpatrzy przedstawione stanowisko i podejmie decyzję co do wypowiedzenia. Decyzję podejmuje również po bezskutecznym upływie terminu ustalonego dla przedstawienia stanowiska przez organizację związkową.

Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia

Zgodnie z Kodeksem pracy umowę można rozwiązać również bez zachowania okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić w ściśle określonych sytuacjach. Pracodawca ma taką możliwość w razie:

  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Ważne

Jeśli rozwiązanie umowy w tym trybie następuje z winy pracownika, nie może nastąpić później niż do upływu 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy.

Podobnie jak w przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę musi zawierać uzasadnienie tej decyzji. Jeśli w zakładzie pracy działa organizacja związkowa pracodawca podejmuje decyzję o rozwiązaniu umowy po zasięgnięciu jej opinii na temat przyczyny, która miałaby uzasadniać rozwiązanie bez zachowania okresu wypowiedzenia. Gdy organizacja ma zastrzeżenia, wyraża swoją opinię. Robi to niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 3 dni.

Ważne

Pracodawca ma obowiązek zawarcia w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia pouczenia o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia można zastosować również w przypadku długiej nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. Są to tzw. przyczyny niezawinione przez pracownika, ale z powodu których pracodawca ponosi straty. Kodeks pracy wymienia następujące przypadki, kiedy uzasadnione jest skorzystanie z tego trybu rozwiązania umowy:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Co ważne, jeśli ustała jedna z powyższych przyczyn i pracownik stawia się w pracy, pracodawca nie ma już możliwości rozwiązania umowy z przyczyny długiej nieobecności pracownika w pracy.

Ważne

Kodeks pracy zabrania rozwiązywania umowy w czasie nieobecności pracownika z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, gdy pracownik pobiera z tego tytułu zasiłek oraz w czasie przebywania pracownika na izolacji z powodu zakażenia chorobą zakaźną, gdy pobiera z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Pracodawca rozwiązując umowę z powodu długiej nieobecności pracownika w pracy, musi mieć na względzie ewentualność ponownego zatrudnienia pracownika. Zgodnie bowiem z art. 53 § 5 Kodeksu pracy powinno się w miarę możliwości po raz kolejny zatrudnić pracownika, jeśli w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy zgłosi swój powrót do pracy, a zgłoszenie nastąpi niezwłocznie po ustaniu przyczyn, które uzasadniały rozwiązanie umowy.

Nie tylko pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Dla pracownika również przewidziano tę możliwość, np. gdy pracownik otrzymał orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniósł go w terminie oznaczonym przez lekarza do innej pracy. Nowa praca powinna być dostosowana do  stanu zdrowia i kwalifikacji zawodowych pracownika. Co więcej, pracownik korzysta z tego trybu rozwiązania umowy w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Dodatkowo pracownikowi przysługuje wówczas odszkodowanie, którego wysokość równa się wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia. Nieco inaczej jest w przypadku umowy o pracę na czas określony – należy się odszkodowanie równe wynagrodzeniu za czas, do którego umowa miała trwać (maksymalnie jednak za czas wypowiedzenia).

Pracownik rozwiązując umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, robi to na piśmie z podaniem przyczyny.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najkorzystniejszym i najszybszym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. Nie ma znaczenia tutaj powód rozwiązania umowy. Każda ze stron może wystąpić z taką propozycją. Ustalają wspólnie termin rozwiązania umowy (może być dowolny – natychmiastowy, za tydzień, rok). Jest to forma rozwiązania stosunku pracy najbardziej swobodna ze wszystkich.

Co ciekawe, dla tego trybu rozwiązania umowy nie przewidziano rygoru pisemności, a więc formy pisemnej. Warto jednak mieć to na piśmie, aby w razie czego móc tę czynność prawną udowodnić.

Jak rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron? Wymienia się 3 sposoby:

  1. pracownik tworzy pismo z propozycją rozwiązania umowy o pracę, a pracodawca zgadza się z nią, podpisując,
  2. pracodawca tworzy pismo z propozycją rozwiązania umowy o pracę, a pracownik przystaje na nią, podpisując je,
  3. obie strony stosunku pracy tworzą wspólne pismo i razem je podpisują.

Wypowiedzenie umowy o pracę - przykładowe wzory

Sprawdź, jak bez błędów przygotować wypowiedzenie umowy o pracę: Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować bez błędów

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - wzór

POBIERZ >>>

Infor

Pobierz wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem >>>

Pobierz wzór rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia >>>

Pobierz wzór rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron >>>

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1740)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabójczo wysoki podatek od pensji albo zleceń grozi już od 8400 zł netto. Brutto to 11 879 zł

Po podwyżkach inflacyjnych coraz więcej osób jest zagrożonych podatkiem 32%. Niewielu z nas wie, że wynagrodzenie miesięczne brutto: 11 879 zł i netto 8 427,85 zł, jest dochodem granicznym między stawką 12% a 32%. Wiadomo, że niewielu z nas zarabia powyżej 8500 zł netto pensji podstawowej. Ale jak się uwzględni premie i zlecenia dodatkowe, to okaże się, że osób zagrożonych stawką 32% jest sporo. Pewnym ratunkiem może być wpłata przeszło 9000 zł na IKZE. Da to odpis podatkowy około 3000 zł. 

Wykorzystaj póki możesz, bo te dni nie przejdą na 2025 r. [nie chodzi o urlop]

W prawie pracy jest kilka uprawnień dla pracowników, które są ściśle związane z danym rokiem kalendarzowym. Jednym z nich jest np. okazjonalna praca zdalna. Niewykorzystana w 2024 r. nie przejdzie na 2025 r. Podobnie jest z urlopem opiekuńczym czy ze zwolnieniem z pracy z powodu działania siły wyższej. Mamy jeszcze czas w grudniu na wykorzystanie pewnych uprawnień, które nie odwracalnie przepadną w nowym roku.

Sprawdź czy masz prawo do trzynastki w 2024 r. Nie dla każdego prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia

W pewnych sytuacjach pracownicy szeroko pojętej budżetówki mogą nie otrzymać za 2024 r. dodatkowego rocznego wynagrodzenia, tzw. trzynastki. Ważny jest okres zatrudnienia oraz jakoś świadczonej pracy.

Likwidacja stanowiska pracy. Jaka odprawa w 2025 r.? [PORADA]

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmianie ulegną również inne świadczenia m.in. maksymalna wysokość odprawy, która przysługuje pracownikowi zwalnianemu z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Jaka kwota będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 r.? Kiedy likwidacja stanowiska pracy uprawnia do otrzymania odprawy?

REKLAMA

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.: dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 r., dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, świadczenie rehabilitacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, ulga rehabilitacyjna.

Czy 8 grudnia to niedziela handlowa? W grudniu aż dwie niedziele handlowe!

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Przedsiębiorcy z zakresu handlu już zacierają ręce. W grudniu 2024 r. będą aż dwie niedziele handlowe, a na dodatek w dniu 24 grudnia też zrobimy zakupy. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o karze, która grozi za pracę w handlu po 14:00. Może to być nawet do 100 000 zł.

Sejm uchwalił dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Od kiedy będzie przysługiwać?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada zwiększenie dopłat do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością o około 15 proc. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Interpelacja poselska: Czy dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi bez wymaganego przygotowania pedagogicznego?

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców i posiadającemu określone kwalifikacje. Czy nauczyciel legitymujący się właściwym wykształceniem lecz nieposiadający przygotowania pedagogicznego, ma wymagane kwalifikacje do uzyskania dodatku wiejskiego?

REKLAMA

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – od lipca 2024 r. czy od stycznia 2025 r.?

Posłowie pracują nad nowelizacją przepisów o dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Jedną z rozstrzyganych kwestii jest termin, od którego waloryzacja wejdzie w życie. W grę wchodzi 1 stycznia 2025 r. lub 1 lipca 2024 r.

Rotacja pracowników - przyczyny i środki zaradcze. Dlaczego w niektórych firmach pracownicy spędzają lata a z innych szybko odchodzą?

W niektórych firmach pracownicy spędzają długie lata, w innych ich rotacja jest wysoka i wydaje się niezrozumiała. Skąd wynika różnica? Sprawne zarządzanie rotacją może znacząco wpłynąć na koszty firmy i jej sukces. Poniżej przedstawiam szczegółowe przyczyny rotacji oraz działania, które pomagają ją zmniejszyć

REKLAMA