REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór/Fot. Fotolia
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Od 22 lutego 2016 r. w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dokonanie zwolnienia powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego oświadczenia.

Jak w praktyce stosować zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy jednostronnie przez pracodawcę. Chociaż przepisy tego nie regulują, to ze względów praktycznych wskazane jest, aby takie oświadczenie miało formę pisemną. Zwolnienie może zostać udzielone na okres do upływu wypowiedzenia.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązuje regulacja, na podstawie której pracodawca ma możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w związku z dokonanym wypowiedzeniem. Przepis, który przewiduje taką możliwość, jest bardzo ogólny, co może powodować liczne wątpliwości pracodawców w zakresie jego stosowania.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Co do zasady obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy w okresie wypowiedzenia. Jednak pracodawca z różnych względów może nie być zainteresowany świadczeniem przez pracownika pracy w tym okresie. Obecnie w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art 362 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.).

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

W okresie wypowiedzenia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy jego obliczaniu należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Przepis nie reguluje jednak szeregu kwestii proceduralnych, jakie wiążą się z możliwością zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, istotnych z praktycznego punktu widzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzję w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy podejmuje pracodawca. Nie można jednak zabronić pracownikowi możliwości zwrócenia się do pracodawcy z prośbą o takie zwolnienie. Taki wniosek pracownika w żadnym razie nie jest dla pracodawcy wiążący.

Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Forma zwolnienia

Podjęcie samej decyzji o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy w związku z dokonanym wypowiedzeniem umowy musi zostać pracownikowi zakomunikowane. Przepis nie reguluje, jaką formę może mieć decyzja pracodawcy. Można uznać, że dopuszczalny będzie każdy sposób przekazania pracownikowi informacji o zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy. Należy zatem dopuścić formę papierową, elektroniczną – np. pocztę, jak również ustną – w ramach bezpośredniej rozmowy lub z wykorzystaniem telefonu. Dość ryzykowną formą jest posłużenie się pocztą elektroniczną. Nie można bowiem wykluczyć awarii sieci informatycznej, która spowoduje, że wiadomość nie dotrze do pracownika.

Najbardziej praktyczną i pewną formą dokonania zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest forma pisemna. Nie ma wówczas wątpliwości co do samego faktu udzielenia takiego zwolnienia, jak również zakresu zwolnienia. Dobrym sposobem będzie umieszczenie informacji w sprawie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w tym samym dokumencie, w którym zawarte jest oświadczenie pracodawcy zawierające rozwiązanie umowy o pracę. W takim przypadku można posłużyć się zapisem o przykładowej treści „w związku z dokonanym wypowiedzeniem pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy”. Tego rodzaju zapis nie pozostawia wątpliwości co do faktu udzielenia zwolnienia, jak również okresu trwania tego zwolnienia – pracownik nie musi od następnego dnia pojawiać się w pracy aż do końca okresu wypowiedzenia.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Niezależnie od powyższego nie można pracodawcy zabronić, aby informacja zawierająca decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy była umieszczona w dokumencie odrębnym od wypowiedzenia.

Pracodawca ma możliwość zastosowania zwolnienia zarówno w przypadku, gdy jest on jednocześnie stroną wypowiadającą umowę o pracę, jak również w przypadku, gdy umowa została wypowiedziana przez pracownika. W takiej sytuacji z oczywistych względów zwolnienie, jeżeli będzie miało formę pisemną, zostanie zawarte w osobnym dokumencie.

Przykładowy wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

infoRgrafika

Warto podkreślić, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy musi być wyraźne, a nie dorozumiane. Z informacji od pracodawcy powinno jasno wynikać, że pracownik nie musi przychodzić do pracy w okresie wypowiedzenia.

Polecamy serwis: Urlop rodzicielski

Pracodawca powinien w sposób jednoznaczny określić, że zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Pracodawca postanowił rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Wręczając wypowiedzenie, zwrócił się do pracownika „proszę za 3 miesiące przyjść po odbiór świadectwa pracy”. W powyższej sytuacji pracownik może mieć wątpliwości, jak należy interpretować słowa pracodawcy. Uwzględniając jednak brak kategorycznego stwierdzenia, w którym pracodawca oświadczyłby, że zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, należy przyjąć, że pracownik powinien stawić się kolejnego dnia w pracy w celu jej wykonywania.

Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu -> Jak w praktyce stosować zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.

Dołącz do grona naszych ekspertów!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    REKLAMA

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

    1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    REKLAMA

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA