Wypowiedzenie umowy zlecenie
REKLAMA
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy zlecenia
Umowa zlecenia jest umową o charakterze cywilnoprawnym regulowaną w art. 734 – 751 Kodeksu cywilnego. Do wypowiedzenia odnosi się art. 746 KC.
REKLAMA
Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2020 r.
Na gruncie tego artykułu należy zatem wskazać na następujące okoliczności:
- Każda ze stron ma prawo do wypowiedzenia umowy zlecenia.
- Wypowiedzenie może nastąpić w każdym czasie.
Wypowiedzenie może nastąpić tylko do momentu, dopóki zlecenie nie zostanie wykonane przez zleceniobiorcę (dopóki nie dokona on zleconej czynności) lub, przy zleceniu stałym zawartym na czas określony, nie upłynie przewidziany w umowie czas istnienia zobowiązania. [1]
- Wypowiedzenie powinno być uzasadnione tzw. ważnymi przyczynami
Ważnymi powodami mogą być zarówno zjawiska o charakterze powszechnym (np. zmiany stosunków społecznych i gospodarczych, zmiany regulacji prawnych itp.), jak i czynniki odnoszące się indywidualnie do stron.
Jak wskazuje się w literaturze – ze strony zleceniodawcy ważnym powodem może być nieudzielenie mu przez zleceniobiorcę informacji o przebiegu zlecenia, z kolei ze strony zleceniobiorcy za ważny powód uznać można nieudzielenie zaliczki na wydatki[2]
- Jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, strona wypowiadająca jest odpowiedzialna za wyrządzoną szkodę.
- Jeśli zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenia dokonuje zleceniodawca, powinien on zwrócić drugiej stronie poczynione przez nią wydatki, a dodatkowo zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości obliczonej stosunkowo w odniesieniu do zakresu wykonanych przez niego czynności.
- Nie jest możliwe zrzeczenie się uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Norma ma ta ma charakter bezwzględnie wiążący, co oznacza, że uprawnienia tego nie można zrzec się ani w umowie ani w czynności prawnej mającej miejsce przed zaistnieniem przyczyny wypowiedzenia.
W orzecznictwie dopuszcza się natomiast możliwość modyfikacji tej zasady.
W wyroku z dnia 23 października 2003 r, sygn. akt V CK 386/02 Sąd Najwyższy stwierdził: w art. 746 KC jako regułę wyrażono swobodę stron w jednostronnym spowodowaniu zakończenia stosunku zlecenia bez względu na motywy, jakimi kierował się wypowiadający jak i swobodę zrzeczenia się przez strony możliwości rozwiązania stosunku zlecenia, a zabroniono jedynie zrzeczenia się z góry możliwości dania wypowiedzenia z ważnych powodów.
[1] Kodeks Cywilny. Komentarz. red. prof. dr hab. E. Gniewek, prof. dr hab. P. Machnikowski
[2] Kodeks Cywilny. Komentarz. Zobowiązania. Część szczegółowa. red. dr hab. K. Osajda
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat