reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Wypowiedzenie umowy zlecenie

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Umowę zlecenie i jej wypowiedzenie reguluje Kodeks cywilny. Zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jakie mogą być przyczyny wypowiedzenia zlecenia? Co jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu?

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Umowa zlecenia jest umową o charakterze cywilnoprawnym regulowaną w art. 734 – 751 Kodeksu cywilnego. Do wypowiedzenia odnosi się art. 746 KC.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2020 r.

Na gruncie tego artykułu należy zatem wskazać na następujące okoliczności:

  1. Każda ze stron ma prawo do wypowiedzenia umowy zlecenia.
  2. Wypowiedzenie może nastąpić w każdym czasie.

Wypowiedzenie może nastąpić tylko do momentu, dopóki zlecenie nie zostanie wykonane przez zleceniobiorcę (dopóki nie dokona on zleconej czynności) lub, przy zleceniu stałym zawartym na czas określony, nie upłynie przewidziany w umowie czas istnienia zobowiązania. [1]

  1. Wypowiedzenie powinno być uzasadnione tzw. ważnymi przyczynami

Ważnymi powodami mogą być zarówno zjawiska o charakterze powszechnym (np. zmiany stosunków społecznych i gospodarczych, zmiany regulacji prawnych itp.), jak i czynniki odnoszące się indywidualnie do stron.

Jak wskazuje się w literaturze – ze strony zleceniodawcy ważnym powodem może być nieudzielenie mu przez zleceniobiorcę informacji o przebiegu zlecenia, z kolei ze strony zleceniobiorcy za ważny powód uznać można nieudzielenie zaliczki na wydatki[2]

  1. Jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, strona wypowiadająca jest odpowiedzialna za wyrządzoną szkodę.
  2. Jeśli zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenia dokonuje zleceniodawca, powinien on zwrócić drugiej stronie poczynione przez nią wydatki, a dodatkowo zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości obliczonej stosunkowo w odniesieniu do zakresu wykonanych przez niego czynności.
  3. Nie jest możliwe zrzeczenie się uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Norma ma ta ma charakter bezwzględnie wiążący, co oznacza, że uprawnienia tego nie można zrzec się ani w umowie ani w czynności prawnej mającej miejsce przed zaistnieniem przyczyny wypowiedzenia.

W orzecznictwie dopuszcza się natomiast możliwość modyfikacji tej zasady.

W wyroku z dnia 23 października 2003 r, sygn. akt V CK 386/02 Sąd Najwyższy stwierdził: w art. 746 KC jako regułę wyrażono swobodę stron w jednostronnym spowodowaniu zakończenia stosunku zlecenia bez względu na motywy, jakimi kierował się wypowiadający jak i swobodę zrzeczenia się przez strony możliwości rozwiązania stosunku zlecenia, a zabroniono jedynie zrzeczenia się z góry możliwości dania wypowiedzenia z ważnych powodów.

Zobacz również:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama