REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez osobę nieuprawnioną

Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez osobę nieuprawnioną
Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez osobę nieuprawnioną

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Wypowiedzenie zostało podpisane przez osobę nieuprawnioną. Czy wypowiedzenie umowy o pracę w tej sytuacji jest ważne?

Zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinno: nastąpić na piśmie, zawierać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę, która ma być konkretna i rzeczywista oraz pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy.

Autopromocja

Formę pisemną określa w art. 78 kodeks cywilny. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy na dokumencie, który zawiera określone oświadczenie, osoba, która to oświadczenie składa złoży swój własnoręczny podpis. Podpis musi zawierać co najmniej nazwisko, umożliwiające identyfikację autora. „Podpis może być skrócony, nie musi być czytelny, zatem pominięcie w nim pewnych liter nie musi świadczyć o podpisaniu się innym nazwiskiem, a jedynie o skorzystaniu z dopuszczalnej i stosowanej praktyki złożenia własnoręcznego podpisu w sposób skrócony, za pomocą techniki oddającej indywidualne cechy piszącego. Pomijanie pewnych liter, zwłaszcza samej końcówki nazwiska jest, w praktyce obrotu prawnego powszechne. Wymaga się jednak, by napisany znak ręczny - przy całej tolerancji, co do kształtu własnoręcznego podpisu - stwarzał dla osób trzecich pewność, że podpisujący chciał podpisać się pełnym swoim nazwiskiem oraz, że uczynił to w formie, jakiej przy podpisywaniu dokumentów stale używa.”(por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2016 r. II CSK 518/15).

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być podpisane przez osobę, która została do tego należycie umocowana, tzn. powinna być osobą, o której mowa w art. 3 (1) kodeksu pracy lub posiadać pełnomocnictwo wystawione przez pracodawcę do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Należy podkreślić, że pełnomocnictwo nie musi mieć formy pisemnej, może być udzielone w dowolnej formie. Jednakże pełnomocnictwo powinno być okazane pracownikowi lub pracownik powinien zostać poinformowany, że dana osoba działa jako pełnomocnik pracodawcy.

Zobacz: Indywidualne prawo pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdarza się jednak, że czynności tej dokonuje osoba nieupoważniona, a złożenie przez tę osobę wypowiedzenia nie zostanie potwierdzone przez pracodawcę, czy w tej sytuacji dochodzi do rozwiązania umowy o pracę?

Pomimo, że wypowiedzenie umowy o pracę zostało podpisane przez osobę nieupoważnioną to dochodzi do wypowiedzenia umowy o pracę, a w konsekwencji do rozwiązania stosunku pracy. Pracownikowi pozostaje w tej sytuacji odwołanie do sądu pracy, który może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, przywróceniu pracownika do pracy lub odszkodowaniu.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 maja 2006 r. (sygn. akt II PK 270/05) „Niezgodność z prawem rozwiązania umowy o pracę, wynikająca z niewłaściwej reprezentacji pracodawcy, nie powoduje nieważności wypowiedzenia.”

Pracownik, który posiada wiedzę, że osoba, która podpisała oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę była do tego nieuprawniona nie może czuć się bezpiecznie, ponieważ wypowiedzenie umowy o pracę pozostaje w mocy. Pracownik powinien w tej sytuacji złożyć odwołanie do sądu pracy.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA