REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwiązać umowę o pracę na czas określony?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jak rozwiązać umowę o pracę na czas określony?
W rozwiązaniu musi być przyczyna
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie jest już takie łatwe. Pracodawca musi podać przyczynę zakończenia stosunku pracy, musi uzasadnić swoją decyzję o rozwiązaniu umowy. Ochrona dla pracowników jest więc coraz silniejsza, a to za sprawą ciągle zmieniających się przepisów prawa pracy i implementacji unijnych dyrektyw.

Umowa o pracę na czas określony

Czasy kiedy to umowa o pracę na czas nieokreślony mogła trwać bardzo długo, nawet po kilkadziesiąt lat (bo i z takimi umowami np. do 2050 r. można było się spotkać) - już dawno się skończyły. Ustawodawca przyznaje coraz większą ochronę osobom, które mają zawartą umowę na czas określony, a pracodawcy nie stronią już od umów na czas nieokreślony, bo wiedzą, że przy dłużej współpracy jest to nieuniknione. Dlaczego? Umowa na czas określony może trwać maksymalnie 33 miesiące, jednak jeżeli dodamy do tego jeszcze okres próbny jeżeli był - w maksymalnym wymiarze 3 miesiące, to łącznie jest to 36 miesięcy. Co ważne, w tym czasie mogą być zawarte tylko 3 umowy na czas określony. Jeżeli ww. limity, 36 miesięcy czy też 3 umów zostaną przekroczone - umowa automatycznie, ex lege (z mocy prawa) staje się umową na czas nieokreślony. Kolejnym aspektem ochrony co do umów na czas określony jest to, że trzeba podać przyczynę w sytuacji wypowiedzenia tej umowy. 

Ważne
Sądy potwierdzają ochronę dla umowy terminowej i zawarcie umowy na czas nieokreślony po upływie terminów

Jak podaje w postanowieniu Sąd Najwyższy - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 lutego 2023 r., I PSK 48/22, poddane prawidłowemu osądowi bezprawne zawieranie długookresowych umów o pracę, zamiast prawidłowego zawarcia bezterminowych kontraktów prawa pracy, stanowi i uzasadnia interes prawny w ustaleniu zawarcia i obowiązywania umowy o pracę na czas nieokreślony już od daty zawarcia nielegalnych terminowych stosunków pracy. W trakcie obowiązywania kontestowanej umowy o pracę na czas określony pracownik ma zawsze interes prawny w ustaleniu zgodnego z prawem bezterminowego stosunku pracy w trybie powództwa o ustalenie (art. 189 KPC), jeżeli pracodawca potwierdził na piśmie zawarcie spornego rodzaju terminowej umowy o pracę (art. 29 § 2 KP). Niedopuszczalne jest zawieranie długoterminowych kontraktów prawa pracy z klauzulami wcześniejszego ich rozwiązywania za dwutygodniowym wypowiedzeniem w rozumieniu art. 58 KC w związku z art. 300 KP, w tym z pogwałceniem zakazu dyskryminacji (art. 183a KP) lub niezasługującym na ochronę nadużyciem prawa i zasad współżycia społecznego przez pracodawcę (art. 8 KP).

Ile może trwać umowa na czas określony? Są wyjątki, to trzeba wiedzieć

Umowa na czas określony może trwać więcej niż 33 miesiące (czy 36 z okresem próbnym) jak i i takich umów może być więcej niż 3 - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy, tj.:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

Mają na uwadze to, że pracodawcy będą wykorzystywali tego rodzaju umowy do tego, aby nie wiązać się z pracownikiem na czas nieokreślony, ostatni 4 punkt podlega weryfikacji PIP, dlaczego? Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.

Jak rozwiązać umowę o pracę na czas określony? Jak można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony?

Generalnie istnieją trzy sposoby rozwiązania umowy o pracę na czas określony. Należy to zrobić na piśmie, dla celów dowodowych.

  • na mocy porozumienia stron. To najbardziej optymalny i polubowny sposób zakończenia stosunku pracy, ponieważ pracownik i pracodawca wspólnie porozumiewają się co do terminu rozwiązania umowy. Co do zasady nie można odwołać się od takiego porozumienia (chyba, że zaistnieją wady oświadczenia woli co do jego złożenia, np. wprowadzenia w błąd, przymus czy groźba. Jest to jednak trudne do udowodnienia).

  • przez oświadczenie jednej ze stron (pracownika czy pracodawcy), bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, tzw. dyscyplinarka i natychmiastowe rozwiązanie umowy.

  • przez oświadczenie jednej ze stron (pracownika czy pracodawcy) z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem).

Oczywiście trzeba też pamiętać o sytuacji, która dzieje się samoistnie, czyli, że umowa na czas określony rozwiązuje się sama, z upływem czasu, zdarzenia, okoliczności - na jaki została zawarta.

Czy przy umowie na czas określony przysługuje okres wypowiedzenia?

Tak, przy umowie o pracę na czas określony przysługuje okres wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Oczywiście strony mogą wydłużyć okres wypowiedzenia (jeżeli pracownik wykonuje pracę związaną z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie) czy też strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.

Czy można wypowiedzieć umowę na czas określony bez podania przyczyny?

Nie, należy podać przyczynę w rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, która była zawarta na czas określony. Co ważne, dotyczy to tylko pracodawcy! Ponieważ, to w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Jak wskazuje dr hab. M. Gładoch, w komentarzu do KP: 

"Wymóg ten jest postrzegany jako najważniejszy przejaw ochrony zatrudnienia pracownika. Po nowelizacji z 9.3.2023 r. przyczynę wypowiedzenia pracodawca musi podać także w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Z punktu widzenia powszechnej ochrony pracownika przed rozwiązaniem stosunku pracy zmiana ta jest najbardziej istotna, wręcz przełomowa. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji KP napisano: „Komisja Europejska wskazała na nieuzasadnione nierówne traktowanie w zakresie warunków wypowiadania umów o pracę pracowników zatrudnionych na czas określony w porównaniu z pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony. Komisja Europejska wskazała na występujące w przepisach Kodeksu pracy trzy aspekty nierówności umów na czas określony w stosunku do umów na czas nieokreślony:
–brak obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony,
–brak obowiązku konsultacji związkowej,
–brak możliwości ubiegania się o przywrócenie do pracy (…)".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA