Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zwolnienie dyscyplinarne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zwolnienie dyscyplinarne.
Zwolnienie dyscyplinarne a naruszenie dóbr osobistych pracownika
Aktualizacja: 09.01.2018
Czy rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, które zostało uznane przez sąd pracy za naruszające przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, może naruszać dobra osobiste pracownika? »
Świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego a zwolnienie dyscyplinarne
Aktualizacja: 09.01.2018
Czy każdy przypadek świadczenia pracy w okresie zwolnienia lekarskiego uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych? »
Zwolnienie dyscyplinarne z powodu nieobecności w pracy przy zadaniowym czasie pracy
Aktualizacja: 09.01.2018
W orzecznictwie i doktrynie prawnej za ugruntowany należy uznać pogląd, iż nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy - w zależności od okoliczności konkretnego przypadku - może stanowić ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy (tak chociażby wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1981 r., I PRN 57/81). Czy, z uwagi na specyfikę zadaniowego systemu czasu pracy, zasada ta ma także zastosowanie wobec pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy? »
Żądanie sprostowania świadectwa pracy - zwolnienie dyscyplinarne
Aktualizacja: 01.03.2018
Samo żądanie sprostowania świadectwa pracy w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę w trybie dyscyplinarnym jest nieprawidłowe. Dopiero gdy z prawomocnego orzeczenia sądu wynika, że zwolnienie dyscyplinarne nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca musi wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy z informacją o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. »
Brak informacji o dyscyplinarce w świadectwie pracy
Aktualizacja: 15.02.2017
NSZZ Solidarność zgłosiła propozycję zmian w świadectwie pracy polegającą na usunięciu z jego treści informacji o trybie rozwiązania umowy o pracę. Pomysł ten negatywnie ocenia Konfederacja Lewiatan. »
Zwolnienie pracownika w związku z działalnością niekonkurencyjną
Aktualizacja: 15.02.2017
Co do zasady prowadzenie przez pracownika działalności, która nie pokrywa się z działalnością pracodawcy nie powinno rodzić dla niego negatywnych konsekwencji. Jeśli jednak będzie to w jakiś sposób naruszać dobro zakładu pracy skutki mogą być dla pracownika dotkliwe. »
Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika (art. 53 k.p.)
Aktualizacja: 14.10.2016
Co do zasady w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę (zob. art. 41 k.p.). Należy jednak pamiętać, że ochrona pracownika przed wypowiedzeniem nie trwa bez końca. Kiedy zatem pracodawca może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym z pracownikiem, który z przyczyn niezawinionych nie pojawia się w pracy? »
Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia a roszczenia
Aktualizacja: 19.11.2015
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w każdym czasie rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Czasami zdarza się, że pracodawca wypowiada umowę o pracę, a następnie w okresie wypowiedzenia wręcza pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Czy jest to dopuszczalne i jakie roszczenia w związku z tym przysługują? »
Czy pobicie współpracownika może stanowić przesłankę do zwolnienia?
Aktualizacja: 14.10.2015
Miejsce pracy to szczególne środowisko życia, w którym często dochodzi do konfliktów pomiędzy pracownikami. Zarzewiem sporów mogą być znaczne różnice w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku, ale także tak błahe rzeczy jak umycie kilku filiżanek po kawie. Czasem zdarza się, iż dochodzi między pracownikami także do stosowania przemocy, nierzadko nawet w godzinach pracy. »
Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy
Aktualizacja: 29.09.2015
Pracownik zawierając umowę o pracę zobowiązuje się do sumiennego i starannego świadczenia pracy, stosowania się do poleceń przełożonych, wykonywania ciążących na nim obowiązków i dbania o dobro zakładu pracy. Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność porządkową, a nawet może zostać zwolniony dyscyplinarnie. »
Zwolnienie dyscyplinarne za nieodpowiedni ubiór pracownika
Aktualizacja: 22.05.2015
Nieodpowiedni ubiór pracownika może stać się przyczyną nałożenia na podwładnego różnego rodzaju kar. Najlżejszą z dopuszczalnych jest kara upomnienia lub nagany z wpisem do akt. Czy pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie z powodu naruszenia zasad dress code'u? »
Dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy
Aktualizacja: 11.10.2018
Kiedy możliwa jest dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy? Niejednokrotnie zdarza się, że pracownik nagle przestaje stawiać się w pracy. Nie powiadamia zakładu pracy o przyczynie nieobecności, nierzadko nie odbiera też od niego telefonów. Nasuwa się zatem pytanie, co zrobić z takim pracownikiem, czy można go zwolnić dyscyplinarnie, a jeżeli tak to kiedy uruchomić procedurę zwolnienia? »
Ustanie stosunku pracy – zagadnienia ogólne
Aktualizacja: 18.03.2015
Ustanie stosunku pracy następuje wskutek rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia. Rozwiązać umowę o pracę można na kilka sposobów, do których zalicza się m.in. porozumienie stron stosunku pracy, za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia. Jakie są okresy wypowiedzenia? »
Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika
Aktualizacja: 16.03.2015
Dyscyplinarka powszechnie kojarzy się ze zwolnieniem pracownika przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przyczyną zwykle jest naganne zachowanie pracownika. Tymczasem z dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę może skorzystać także pracownik przeciwko pracodawcy. Kiedy może to nastąpić? »
Porozumienie versus roszczenie
Aktualizacja: 18.11.2014
Rozwiązanie umowy o pracę następuje zazwyczaj na podstawie porozumienia stron stosunku pracy bądź jednostronnego oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nie dotyczy to sytuacji upływu okresu, na który umowa została zawarta oraz nastania dnia ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad