REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kodeks pracy art. 30 - rozwiązanie umowy o pracę, wypowiedzenie, porozumienie stron, dyscyplinarka
Kodeks pracy art. 30 - rozwiązanie umowy o pracę, wypowiedzenie, porozumienie stron, dyscyplinarka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Art. 30 § 1 Kodeksu pracy - sposoby rozwiązania umowy o pracę

Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy umowę o pracę można rozwiązać na 4 sposoby:

REKLAMA

Autopromocja
  1. na mocy porozumienia stron;
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
  4. z upływem czasu, na który była zawarta.

Art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron

Pierwszym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy jest porozumienie stron. Jest to forma najbardziej "pokojowa". Każda ze stron może być inicjatorem rozwiązania umowy o pracę w formie porozumienia. Po drugie, do takiego rozwiązania umowy może nastąpić w każdym czasie jej trwania. W porozumieniu pomiędzy pracodawcą i pracownikiem zawiera się ustalony termin rozwiązania umowy. Art. 30 § 1 pkt 1 reguluje więc możliwość "dogadania się" stron stosunku pracy co do zakończenia współpracy.

Oto wzór rozwiązania umowy o prace za porozumieniem stron: Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Obok porozumienia stron rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jedną z najczęściej stosowanych form zakończenia stosunku pracy. Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem polega na tym, że jedna ze stron występuje z pismem wypowiadającym umowę. Od tego momentu liczy się okres wypowiedzenia, który jest czasem uregulowanym w Kodeksie pracy. Długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy pracownika. Wraz z upływem okresu wypowiedzenia, np. 1 miesiąca, dochodzi do rozwiązania umowy o pracę. Okres wypowiedzenia to specyficzny czas, kiedy zarówno pracodawca jak i pracownik mają szczególne prawa. Dla przykładu pracodawca może w tym czasie bez zgody pracownika wysłać go na zaległy urlop wypoczynkowy. Natomiast pracownik może złożyć wniosek o dni wolne na poszukiwanie pracy. Istnieje również możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosowane jest to np. w sytuacji przejścia pracownika do konkurencji. Wówczas pracodawca wyłącza pracownika z działań firmy w wiadomym celu.

Co do zasady pracownik w okresie wypowiedzenia normalnie pracuje i otrzymuje za ten czas dotychczasowe wynagrodzenie. Więcej informacji o wypowiedzeniu umowy o pracę znajdziesz w artykułach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 30 § 2Kodeksu pracy - kiedy kończy się okres wypowiedzenia

Ważną rolę z punktu widzenia obliczania okresu wypowiedzenia spełnia art. 30 § 2Kodeksu pracy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Okres wypowiedzenia umowy o pracę - jak liczyć, przykłady

Art. 30 § 2 Kodeksu pracy

W świetle art. 30 § 2 Kodeksu pracy umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Polecamy lekturę artykułu: Umowa na okres próbny 2020

Art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia (dyscyplinarka)

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy to tzw. dyscyplinarka czyli zwolnienie dyscyplinarne, a właściwie rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia). Wszystkie te określenia dotyczą tej samej sytuacji. dochodzi do niej zwykle w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika lub pracodawcy. Złożenie przez jedną ze stron stosunku pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia ma skutek natychmiastowy. Nie stosuje się więc w tym przypadku okresu wypowiedzenia czyli okresu przejściowego pomiędzy złożeniem pisma a rozwiązaniem się umowy. Więcej na temat dyscyplinarki przeczytasz w artykułach:

Art. 30 § 3 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy na piśmie

Ustawodawca zobowiązuje zarówno pracownika jak i pracodawcę do pisemnego wypowiadania umowy oraz rozwiązywania jej bez wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Art. 30 § 4 Kodeksu pracy - uzasadnienie rozwiązania umowy

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Art. 30 § 5 Kodeksu pracy - prawo odwołania się do sądu pracy

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA