REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kodeks pracy art. 30 - rozwiązanie umowy o pracę, wypowiedzenie, porozumienie stron, dyscyplinarka
Kodeks pracy art. 30 - rozwiązanie umowy o pracę, wypowiedzenie, porozumienie stron, dyscyplinarka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Art. 30 § 1 Kodeksu pracy - sposoby rozwiązania umowy o pracę

Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy umowę o pracę można rozwiązać na 4 sposoby:

Autopromocja
 1. na mocy porozumienia stron;
 2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
 3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
 4. z upływem czasu, na który była zawarta.

Art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron

Pierwszym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy jest porozumienie stron. Jest to forma najbardziej "pokojowa". Każda ze stron może być inicjatorem rozwiązania umowy o pracę w formie porozumienia. Po drugie, do takiego rozwiązania umowy może nastąpić w każdym czasie jej trwania. W porozumieniu pomiędzy pracodawcą i pracownikiem zawiera się ustalony termin rozwiązania umowy. Art. 30 § 1 pkt 1 reguluje więc możliwość "dogadania się" stron stosunku pracy co do zakończenia współpracy.

Oto wzór rozwiązania umowy o prace za porozumieniem stron: Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Obok porozumienia stron rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jedną z najczęściej stosowanych form zakończenia stosunku pracy. Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem polega na tym, że jedna ze stron występuje z pismem wypowiadającym umowę. Od tego momentu liczy się okres wypowiedzenia, który jest czasem uregulowanym w Kodeksie pracy. Długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy pracownika. Wraz z upływem okresu wypowiedzenia, np. 1 miesiąca, dochodzi do rozwiązania umowy o pracę. Okres wypowiedzenia to specyficzny czas, kiedy zarówno pracodawca jak i pracownik mają szczególne prawa. Dla przykładu pracodawca może w tym czasie bez zgody pracownika wysłać go na zaległy urlop wypoczynkowy. Natomiast pracownik może złożyć wniosek o dni wolne na poszukiwanie pracy. Istnieje również możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosowane jest to np. w sytuacji przejścia pracownika do konkurencji. Wówczas pracodawca wyłącza pracownika z działań firmy w wiadomym celu.

Co do zasady pracownik w okresie wypowiedzenia normalnie pracuje i otrzymuje za ten czas dotychczasowe wynagrodzenie. Więcej informacji o wypowiedzeniu umowy o pracę znajdziesz w artykułach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 30 § 2Kodeksu pracy - kiedy kończy się okres wypowiedzenia

Ważną rolę z punktu widzenia obliczania okresu wypowiedzenia spełnia art. 30 § 2Kodeksu pracy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Okres wypowiedzenia umowy o pracę - jak liczyć, przykłady

Art. 30 § 2 Kodeksu pracy

W świetle art. 30 § 2 Kodeksu pracy umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Polecamy lekturę artykułu: Umowa na okres próbny 2020

Art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia (dyscyplinarka)

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy to tzw. dyscyplinarka czyli zwolnienie dyscyplinarne, a właściwie rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia). Wszystkie te określenia dotyczą tej samej sytuacji. dochodzi do niej zwykle w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika lub pracodawcy. Złożenie przez jedną ze stron stosunku pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia ma skutek natychmiastowy. Nie stosuje się więc w tym przypadku okresu wypowiedzenia czyli okresu przejściowego pomiędzy złożeniem pisma a rozwiązaniem się umowy. Więcej na temat dyscyplinarki przeczytasz w artykułach:

Art. 30 § 3 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy na piśmie

Ustawodawca zobowiązuje zarówno pracownika jak i pracodawcę do pisemnego wypowiadania umowy oraz rozwiązywania jej bez wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Art. 30 § 4 Kodeksu pracy - uzasadnienie rozwiązania umowy

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Art. 30 § 5 Kodeksu pracy - prawo odwołania się do sądu pracy

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA