Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego
REKLAMA
Jednym z najważniejszych obowiązków pracowniczych jest świadczenie pracy sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych.
REKLAMA
Pracownik jest zobowiązany wykonywać tylko takie polecenia pracodawcy, które spełniają łącznie 3 warunki:
- dotyczą umówionej pracy,
- nie są sprzeczne z przepisami prawa,
- nie są sprzeczne z umową o pracę.
Przykład
Kierownik jednostki służby zdrowia stwierdził, że w świetle konstytucyjnej zasady wolności sumienia i wyznania w jednostkach budżetowych nie może być jakichkolwiek emblematów religijnych (krzyży, obrazków itp.) i w związku z tym polecił jednemu z pracowników zdjęcie krzyża. Pracownik odmówił wykonania polecenia i w konsekwencji otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy. Sąd przywrócił pracownika do pracy, uznając, że polecenie zdjęcia krzyża nie dotyczyło pracy (wyrok SN z 16 września 1990 r., I PRN 38/90).
Jedynie w przypadkach ściśle wskazanych w Kodeksie pracy pracownik będzie musiał wykonać także takie polecenia pracodawcy, które nie wynikają z zakresu jego obowiązków.
Obowiązek ten dotyczy sytuacji:
- powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowych w razie wystąpienia uzasadnionych potrzeb pracodawcy,
- powierzenia pracownikowi innej odpowiedniej pracy w czasie przestoju.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Skutki odmowy wykonania przez pracownika polecenia pracodawcy
Podstawa prawna:
- art. 22 § 1, art. 42 § 4, art. 52 § 1 pkt 1, art. 81 § 3, art. 100, 207, 211 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat