REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby. Jakie są kary dyscyplinarne w Policji?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby. Jakie są kary dyscyplinarne w Policji?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby. Jakie są kary dyscyplinarne w Policji? Czy po zwolnieniu dyscyplinarnym należy się emerytura? Jakie są skutki zwolnienia dyscyplinarnego? Czy zwolnienie dyscyplinarne wlicza się do stażu pracy?
rozwiń >

3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby w szpitalu do pilnowania pacjenta 

To będzie pamiętne święto Trzech Króli 6 stycznia 2024 roku dla funkcjonariusza policji, który stawił się do służby w tym dniu. Dlaczego? Policjant przystąpił do realizacji zadań służbowych w stanie nietrzeźwości - miał 3 promile w wydychanym powietrzu! Policjant był w tym dniu oddelegowany do pełnienia służby w dniu 6 stycznia 2024 roku w szpitalu w jednej z miejscowości na Dolnym Śląsku. Policjant miał tam pilnować pacjenta, a tymczasem zasnął. Całą sytuacją zaniepokoił się personel medyczny, który postanowił powiadomić policję. Po interwencji, a szczególnie stanu policjanta, okazało się, że w wydychanym powietrzu miał 3 promile. Policja i przełożeni nie mieli innego wyjścia, musieli odsunąć "kolegę po fachu" od pełnienia służby. Policjantowi grożą poważne konsekwencje.

REKLAMA

Autopromocja

Wydalenie ze służby - jest komunikat Komendanta powiatowego Policji w Oleśnicy, województwo dolnośląskie

Jak wynika z oficjalnego komunikatu Komendant powiatowy Policji w Oleśnicy podjął decyzję o wdrożeniu specjalnej procedury zmierzającej do wydalenia ze służby funkcjonariusza policji, który stawił się do służby w stanie nietrzeźwości. W dniu 7 stycznia 2024 roku w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KPP w Oleśnicy napisano:

"Chcąc zachować pełną transparentność prowadzonych działań informujemy, że decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Oleśnicy, niemal natychmiast po otrzymaniu informacji, została wdrożona procedura zmierzająca do wydalenia ze służby jednego z funkcjonariuszy, który w dniu 6 stycznia 2024 roku przystąpił do realizacji zadań służbowych w stanie nietrzeźwości.

Czynności realizowane przez funkcjonariuszy polegające m.in. na wykonaniu wszelkich ustaleń i przeprowadzeniu badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, potwierdziły ten fakt, gdyż alkomat wskazał 3 promile alkoholu. 

Funkcjonariusz niezwłocznie został więc odsunięty od służby i wdrożono wobec niego przewidziane prawem procedury.

W naszej formacji nie było i nie ma przyzwolenia na wszelkie przejawy łamania prawa, więc już tylko godziny dzielą go od zwolnienia ze służby. Tego typu przypadki mają charakter incydentalny i każdy z nich jest wnikliwie analizowany, a gdy tylko potwierdzają się informacje o naruszeniu dyscypliny służbowej lub łamaniu prawa, wdrażane są od razu wszystkie procedury. Podejmowane w tej sprawie działania i czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oleśnicy.".

"Pijesz - wylatujesz" - jakie są kary dyscyplinarne w Policji? 

Karami dyscyplinarnymi w Policji są:
1) upomnienie;
2) nagana;
3) ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku;
4) wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe;
5) obniżenie stopnia;
6) ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby;
7) wydalenie ze służby - to najsurowsza kara.

Kiedy zwalnia się policjanta ze służby?

Policjanta zwalnia się ze służby w przypadkach:
1) orzeczenia trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską;
2) nieprzydatności do służby, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej;
3) wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby;
4) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego;
4a) wymierzenia przez sąd prawomocnym orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu policjanta;
5) zrzeczenia się obywatelstwa polskiego lub nabycia obywatelstwa innego państwa;
6) upływu okresu służby określonego w kontrakcie, jeżeli nie nastąpi zawarcie kolejnego kontraktu lub mianowanie na stałe;
7) upływu okresu próbnego służby kontraktowej, jeżeli policjant lub przełożony skorzystał z oświadczenia o rozwiązaniu stosunku służbowego.

Kara wydalenia ze służby oznacza zwolnienie ze służby w Policji - za co można być wydalonym z Policji?

Kara wydalenia ze służby oznacza obligatoryjne zwolnienie ze służby w Policji. Kiedy jest wymierzana ta najsurowsza kara dla policjanta? Wtedy, gdy stopień zawinienia oraz charakter zawinienia stoi w sprzeczności z zadaniami ustawowymi Policji oraz nie pozwala na dalsze pełnienie służby. Powinno dojść do czynu o znacznej szkodliwości społecznej i tego, że funkcjonariusz swoim zachowaniem dowiódł, że nie powinien pełnić służby w policji. Jednak co ważne, ustawodawca – nie przyporządkował kar do określonych naruszeń. W konsekwencji decyzja o jej ewentualnym orzeczeniu wynika ze swobodnej (ale nie dowolnej) oceny materiału dowodowego przeprowadzonej przez przełożonego, uwzględniającej dyrektywy wymiaru kary. Co ważne, w razie zastosowania tej kary, orzeczenie winno w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, że żadna inna kara nie osiągnie pożądanego celu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się, że znajdowanie się pod wpływem nietrzeźwości w służbie mając 3 promile, całkowicie kwalifikuje się pod ewidentne naruszenie prawa i obowiązków, a w konsekwencji zasad obowiązujących w Policji.

Przykład
Kara wydalenia ze służby oznacza zwolnienie ze służby w Policji nie podlega zatarciu. Co to oznacza? Jakie inne konsekwencje?

 W zasadzie oznacza to koniec pracy w Policji. Taki funkcjonariusz nie możliwości powrotu do służby. W sytuacji wymierzenia takiej kary funkcjonariusz traci prawo do zajmowania lokalu mieszkalnego, jeżeli takowe posiada, oraz pozbawiony jest możliwości wypłaty nagrody rocznej za ostatni rok kalendarzowy. 

 

Obligatoryjne wykonanie kary - związanie orzeczeniem dyscyplinarnym

Obwinionego policjanta obciążają tylko takie negatywne okoliczności zdarzenia, których zaistnienie nie budzi żadnych wątpliwości (w niniejszej sprawie owe 3 promile nie budziły wątpliwości), a więc które zostały wyjaśnione przy uwzględnieniu wszystkich, dostępnych organom dyscyplinarnym, środków dowodowych mających jakiekolwiek znaczenie dla ustalenia tych okoliczności.

Jak podkreśla się w orzecznictwie: taki rodzaj kary powinien być wymierzany "wówczas, gdy waga popełnionego przewinienia dyscyplinarnego nie pozwala na dalsze pełnienie przez niego służby" (wyr. NSA z 16 czerwca 2011 r., I OSK 209/11). Właściwy organ Policji ma obowiązek zwolnienia policjanta ze służby, jeżeli wobec tego policjanta została orzeczona kara dyscyplinarna wydalenia ze służby i orzeczenie to ma walor decyzji prawomocnej (zob. wyr. WSA w Krakowie z 15 stycznia 2009 r., III SA/Kr 1071/08). Właściwy organ służbowy Policji jest związany orzeczeniem dyscyplinarnym i nie może go nie wykonać – decyzje kadrowe są jedynie obligatoryjnymi aktami wykonania tej kary.

Zaliczenie okresów służby a wydalenie ze służby

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 17), a konkretnie w myśl art. 80  ust. 1. Policjantowi, który po zwolnieniu ze służby w Policji podjął pracę, okres tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. Niemniej jednak, przepis art. 80 ust. 4 ww. ustawy stanowi, że: Przepisu ust. 1 nie stosuje się do policjanta zwolnionego ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 3, 4 i 4a. Zatem w sytuacji m.in. wydalenia ze służby okresu służby nie wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. 

Do wysługi emerytalnej zalicza się również okresy pozbawienia wolności i odbywania kary pozbawienia wolności oraz okresy zawieszenia w czynnościach służbowych, w przypadku gdy funkcjonariusz został uniewinniony lub postępowanie karne zostało umorzone, albo gdy nie został ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby, a contrario, jeżeli został ukarany taką taką, to nie zalicza się do wysługi emerytalnej.

Szczegóły w zakresie prawa do świadczeń emerytalnych określa: ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1280).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA