REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby. Jakie są kary dyscyplinarne w Policji?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby. Jakie są kary dyscyplinarne w Policji?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby. Jakie są kary dyscyplinarne w Policji? Czy po zwolnieniu dyscyplinarnym należy się emerytura? Jakie są skutki zwolnienia dyscyplinarnego? Czy zwolnienie dyscyplinarne wlicza się do stażu pracy?
rozwiń >

3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby w szpitalu do pilnowania pacjenta 

To będzie pamiętne święto Trzech Króli 6 stycznia 2024 roku dla funkcjonariusza policji, który stawił się do służby w tym dniu. Dlaczego? Policjant przystąpił do realizacji zadań służbowych w stanie nietrzeźwości - miał 3 promile w wydychanym powietrzu! Policjant był w tym dniu oddelegowany do pełnienia służby w dniu 6 stycznia 2024 roku w szpitalu w jednej z miejscowości na Dolnym Śląsku. Policjant miał tam pilnować pacjenta, a tymczasem zasnął. Całą sytuacją zaniepokoił się personel medyczny, który postanowił powiadomić policję. Po interwencji, a szczególnie stanu policjanta, okazało się, że w wydychanym powietrzu miał 3 promile. Policja i przełożeni nie mieli innego wyjścia, musieli odsunąć "kolegę po fachu" od pełnienia służby. Policjantowi grożą poważne konsekwencje.

REKLAMA

Autopromocja

Wydalenie ze służby - jest komunikat Komendanta powiatowego Policji w Oleśnicy, województwo dolnośląskie

Jak wynika z oficjalnego komunikatu Komendant powiatowy Policji w Oleśnicy podjął decyzję o wdrożeniu specjalnej procedury zmierzającej do wydalenia ze służby funkcjonariusza policji, który stawił się do służby w stanie nietrzeźwości. W dniu 7 stycznia 2024 roku w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KPP w Oleśnicy napisano:

"Chcąc zachować pełną transparentność prowadzonych działań informujemy, że decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Oleśnicy, niemal natychmiast po otrzymaniu informacji, została wdrożona procedura zmierzająca do wydalenia ze służby jednego z funkcjonariuszy, który w dniu 6 stycznia 2024 roku przystąpił do realizacji zadań służbowych w stanie nietrzeźwości.

Czynności realizowane przez funkcjonariuszy polegające m.in. na wykonaniu wszelkich ustaleń i przeprowadzeniu badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, potwierdziły ten fakt, gdyż alkomat wskazał 3 promile alkoholu. 

Funkcjonariusz niezwłocznie został więc odsunięty od służby i wdrożono wobec niego przewidziane prawem procedury.

W naszej formacji nie było i nie ma przyzwolenia na wszelkie przejawy łamania prawa, więc już tylko godziny dzielą go od zwolnienia ze służby. Tego typu przypadki mają charakter incydentalny i każdy z nich jest wnikliwie analizowany, a gdy tylko potwierdzają się informacje o naruszeniu dyscypliny służbowej lub łamaniu prawa, wdrażane są od razu wszystkie procedury. Podejmowane w tej sprawie działania i czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oleśnicy.".

"Pijesz - wylatujesz" - jakie są kary dyscyplinarne w Policji? 

Karami dyscyplinarnymi w Policji są:
1) upomnienie;
2) nagana;
3) ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku;
4) wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe;
5) obniżenie stopnia;
6) ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby;
7) wydalenie ze służby - to najsurowsza kara.

Kiedy zwalnia się policjanta ze służby?

Policjanta zwalnia się ze służby w przypadkach:
1) orzeczenia trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską;
2) nieprzydatności do służby, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej;
3) wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby;
4) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego;
4a) wymierzenia przez sąd prawomocnym orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu policjanta;
5) zrzeczenia się obywatelstwa polskiego lub nabycia obywatelstwa innego państwa;
6) upływu okresu służby określonego w kontrakcie, jeżeli nie nastąpi zawarcie kolejnego kontraktu lub mianowanie na stałe;
7) upływu okresu próbnego służby kontraktowej, jeżeli policjant lub przełożony skorzystał z oświadczenia o rozwiązaniu stosunku służbowego.

Kara wydalenia ze służby oznacza zwolnienie ze służby w Policji - za co można być wydalonym z Policji?

Kara wydalenia ze służby oznacza obligatoryjne zwolnienie ze służby w Policji. Kiedy jest wymierzana ta najsurowsza kara dla policjanta? Wtedy, gdy stopień zawinienia oraz charakter zawinienia stoi w sprzeczności z zadaniami ustawowymi Policji oraz nie pozwala na dalsze pełnienie służby. Powinno dojść do czynu o znacznej szkodliwości społecznej i tego, że funkcjonariusz swoim zachowaniem dowiódł, że nie powinien pełnić służby w policji. Jednak co ważne, ustawodawca – nie przyporządkował kar do określonych naruszeń. W konsekwencji decyzja o jej ewentualnym orzeczeniu wynika ze swobodnej (ale nie dowolnej) oceny materiału dowodowego przeprowadzonej przez przełożonego, uwzględniającej dyrektywy wymiaru kary. Co ważne, w razie zastosowania tej kary, orzeczenie winno w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, że żadna inna kara nie osiągnie pożądanego celu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się, że znajdowanie się pod wpływem nietrzeźwości w służbie mając 3 promile, całkowicie kwalifikuje się pod ewidentne naruszenie prawa i obowiązków, a w konsekwencji zasad obowiązujących w Policji.

Przykład
Kara wydalenia ze służby oznacza zwolnienie ze służby w Policji nie podlega zatarciu. Co to oznacza? Jakie inne konsekwencje?

 W zasadzie oznacza to koniec pracy w Policji. Taki funkcjonariusz nie możliwości powrotu do służby. W sytuacji wymierzenia takiej kary funkcjonariusz traci prawo do zajmowania lokalu mieszkalnego, jeżeli takowe posiada, oraz pozbawiony jest możliwości wypłaty nagrody rocznej za ostatni rok kalendarzowy. 

 

Obligatoryjne wykonanie kary - związanie orzeczeniem dyscyplinarnym

Obwinionego policjanta obciążają tylko takie negatywne okoliczności zdarzenia, których zaistnienie nie budzi żadnych wątpliwości (w niniejszej sprawie owe 3 promile nie budziły wątpliwości), a więc które zostały wyjaśnione przy uwzględnieniu wszystkich, dostępnych organom dyscyplinarnym, środków dowodowych mających jakiekolwiek znaczenie dla ustalenia tych okoliczności.

Jak podkreśla się w orzecznictwie: taki rodzaj kary powinien być wymierzany "wówczas, gdy waga popełnionego przewinienia dyscyplinarnego nie pozwala na dalsze pełnienie przez niego służby" (wyr. NSA z 16 czerwca 2011 r., I OSK 209/11). Właściwy organ Policji ma obowiązek zwolnienia policjanta ze służby, jeżeli wobec tego policjanta została orzeczona kara dyscyplinarna wydalenia ze służby i orzeczenie to ma walor decyzji prawomocnej (zob. wyr. WSA w Krakowie z 15 stycznia 2009 r., III SA/Kr 1071/08). Właściwy organ służbowy Policji jest związany orzeczeniem dyscyplinarnym i nie może go nie wykonać – decyzje kadrowe są jedynie obligatoryjnymi aktami wykonania tej kary.

Zaliczenie okresów służby a wydalenie ze służby

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 17), a konkretnie w myśl art. 80  ust. 1. Policjantowi, który po zwolnieniu ze służby w Policji podjął pracę, okres tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. Niemniej jednak, przepis art. 80 ust. 4 ww. ustawy stanowi, że: Przepisu ust. 1 nie stosuje się do policjanta zwolnionego ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 3, 4 i 4a. Zatem w sytuacji m.in. wydalenia ze służby okresu służby nie wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. 

Do wysługi emerytalnej zalicza się również okresy pozbawienia wolności i odbywania kary pozbawienia wolności oraz okresy zawieszenia w czynnościach służbowych, w przypadku gdy funkcjonariusz został uniewinniony lub postępowanie karne zostało umorzone, albo gdy nie został ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby, a contrario, jeżeli został ukarany taką taką, to nie zalicza się do wysługi emerytalnej.

Szczegóły w zakresie prawa do świadczeń emerytalnych określa: ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1280).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA