REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie dyscyplinarne za nieodpowiedni ubiór pracownika

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Zwolnienie dyscyplinarne za nieodpowiedni ubiór pracownika. / Fot. Fotolia
Zwolnienie dyscyplinarne za nieodpowiedni ubiór pracownika. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieodpowiedni ubiór pracownika może stać się przyczyną nałożenia na podwładnego różnego rodzaju kar. Najlżejszą z dopuszczalnych jest kara upomnienia lub nagany z wpisem do akt. Czy pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie z powodu naruszenia zasad dress code'u?

Nieodpowiedni ubiór w pracy

Pracodawca zarzuca Ci nieodpowiedni ubiór i grozi konsekwencjami z tego tytułu? Obawiasz się utraty pracy? Sprawdź, czy krzykliwa sukienka lub krawat pozbawi Cię zatrudnienia!

Autopromocja

Kodeks pracy mówi o tym, że pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń pracodawcy, tych, które dotyczą pracy, jeśli oczywiście nie są sprzeczne z przepisami prawa pracy. Dodatkowo pracownik zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu pracy, ustalonego w zakładzie pracy porządku oraz przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca ma prawo w regulaminie pracy, wewnątrzzakładowych przepisach lub w umowie o pracę zawrzeć informację na temat wymaganego ubioru pracownika. Zapis taki może znaleźć się we wspomnianych dokumentach wtedy, gdy odpowiedni ubiór jest uzasadniony rodzajem i charakterem wykonywanej pracy. Taka praktyka stosowana jest najczęściej w urzędach lub firmach, których pracownicy na co dzień mają kontakt z klientami, kontrahentami, a wygląd pracownika ma bezpośredni wpływ na interesy firmy.

Redakcja poleca produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Dopuszczalne kary

Pracownik niestosujący się do przepisów obowiązujących w firmie może spodziewać się konsekwencji swoich czynów. Jakich? Przy wyborze kary bierze się pod uwagę przede wszystkim rodzaj naruszenia, stopień winy pracownika, dotychczasowy stosunek do pracy oraz wielkość szkody wyrządzonej dla pracodawcy. Najlżejszą karą jest kara upomnienia lub nagany z wpisem do akt. Kolejną karą może być kara pieniężna. Nie oznacza to jednak pozwolenia żądania wpłaty lub potrącenie z wypłaty, a karę zastosowaną na zasadzie obniżenia lub niewypłacenia pracownikowi premii uznaniowej. Najcięższą z możliwych jest zwolnienie dyscyplinarne, ale w tym przypadku naruszenie zasad wyglądu musi skutkować poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jeśli więc pracodawca, z powodu niezastosowania się podwładnego do zasad obowiązujących w kwestii odzieży, został narażony na straty, np. nie podpisał ważnego kontraktu, co jest równoznaczne z utratą środków finansowych, może zwolnić pracownika dyscyplinarnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia informacji o naruszeniu i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Pomimo tego, iż prawo daje pracodawcy możliwość karania za brak właściwego – ustalonego przez firmę ubioru, warto najpierw przeprowadzić z pracownikiem rozmowę zamiast od razu przechodzić do argumentacji najcięższego kalibru. Pracodawca powinien również pamiętać, że przepisy prawa nakładają na niego obowiązek wysłuchania karanego pracownika. Warto pamiętać także o tym, że omawiane uprawnienia nie mogą odnosić się do błahych spraw w kwestii ubioru, na przykład takich jak kolor apaszki czy krawata.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA