Zwolnienie dyscyplinarne za nieodpowiedni ubiór pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Nieodpowiedni ubiór w pracy
Pracodawca zarzuca Ci nieodpowiedni ubiór i grozi konsekwencjami z tego tytułu? Obawiasz się utraty pracy? Sprawdź, czy krzykliwa sukienka lub krawat pozbawi Cię zatrudnienia!
REKLAMA
Kodeks pracy mówi o tym, że pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń pracodawcy, tych, które dotyczą pracy, jeśli oczywiście nie są sprzeczne z przepisami prawa pracy. Dodatkowo pracownik zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu pracy, ustalonego w zakładzie pracy porządku oraz przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca ma prawo w regulaminie pracy, wewnątrzzakładowych przepisach lub w umowie o pracę zawrzeć informację na temat wymaganego ubioru pracownika. Zapis taki może znaleźć się we wspomnianych dokumentach wtedy, gdy odpowiedni ubiór jest uzasadniony rodzajem i charakterem wykonywanej pracy. Taka praktyka stosowana jest najczęściej w urzędach lub firmach, których pracownicy na co dzień mają kontakt z klientami, kontrahentami, a wygląd pracownika ma bezpośredni wpływ na interesy firmy.
Redakcja poleca produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF
Dopuszczalne kary
Pracownik niestosujący się do przepisów obowiązujących w firmie może spodziewać się konsekwencji swoich czynów. Jakich? Przy wyborze kary bierze się pod uwagę przede wszystkim rodzaj naruszenia, stopień winy pracownika, dotychczasowy stosunek do pracy oraz wielkość szkody wyrządzonej dla pracodawcy. Najlżejszą karą jest kara upomnienia lub nagany z wpisem do akt. Kolejną karą może być kara pieniężna. Nie oznacza to jednak pozwolenia żądania wpłaty lub potrącenie z wypłaty, a karę zastosowaną na zasadzie obniżenia lub niewypłacenia pracownikowi premii uznaniowej. Najcięższą z możliwych jest zwolnienie dyscyplinarne, ale w tym przypadku naruszenie zasad wyglądu musi skutkować poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jeśli więc pracodawca, z powodu niezastosowania się podwładnego do zasad obowiązujących w kwestii odzieży, został narażony na straty, np. nie podpisał ważnego kontraktu, co jest równoznaczne z utratą środków finansowych, może zwolnić pracownika dyscyplinarnie.
Zadaj pytanie na FORUM
Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia informacji o naruszeniu i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Pomimo tego, iż prawo daje pracodawcy możliwość karania za brak właściwego – ustalonego przez firmę ubioru, warto najpierw przeprowadzić z pracownikiem rozmowę zamiast od razu przechodzić do argumentacji najcięższego kalibru. Pracodawca powinien również pamiętać, że przepisy prawa nakładają na niego obowiązek wysłuchania karanego pracownika. Warto pamiętać także o tym, że omawiane uprawnienia nie mogą odnosić się do błahych spraw w kwestii ubioru, na przykład takich jak kolor apaszki czy krawata.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat