Czy pobicie współpracownika może stanowić przesłankę do zwolnienia?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownicy dopuszczający się bójek/pobić w pracy zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1997 r., sygn. akt IPKN 73/96, wypełniają znamiona przesłanki uzasadniającej zastosowanie względem nich tak zwanej dyscyplinarki zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy (K.p.) (rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika). Zdaniem sądu naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w takim wypadku polega na zakłóceniu porządku i spokoju w miejscu pracy.
REKLAMA
Ponadto w takim wypadku zwolnienie dyscyplinarne jest uzasadnione także w związku z brzmieniem art. 100 § 2 pkt 6 K.p., który traktuje o przestrzeganiu w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Stosowanie przemocy fizycznej przez pracowników w miejscu pracy niewątpliwie narusza ten obowiązek. Dopuszczenie się przemocy fizycznej względem współpracownik spoza godzinami pracy, ale na terenie zakładu pracy, także niewątpliwie uzasadnia złożenie pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, a w ciężkich przypadkach zwolnienie dyscyplinarne.
Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Inaczej natomiast kształtuje się sytuacja pracowników, którzy dopuścili się względem siebie przemocy fizycznej już po godzinach pracy oraz poza terenem zakładu pracy. Wskazane powyżej przyczyny w takim wypadku nie uzasadniają zarówno wypowiedzenia jak i rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika przez pracodawcę. Takie zdarzenie co do zasady należy traktować jako okoliczność z strefy prywatnej pracowników. Mimo to nawet działania na poziomie sfery prywatnej mogą być powodem do zwolnienia pracownika.
Takie działanie może być uzasadnione przede wszystkim obowiązkiem dbania przez pracownika o dobro zakładu pracy przewidziane w art. 100 § 2 pkt 4 K.p. W sytuacji, gdy bójka pracowników będzie mogła mieć rzeczywisty wpływ na wizerunek pracodawcy pracownicy niewątpliwie dopuszczą się naruszenia obowiązków pracowniczych. Taka sytuacja będzie miała miejsce przede wszystkim we wszelkiego firmach, które swoją ofertę kierują do rodzin bądź propagują przyjazną atmosferę wśród pracowników.
Dołącz do nas na Facebooku!
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat