| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pobicie współpracownika może stanowić przesłankę do zwolnienia?

Czy pobicie współpracownika może stanowić przesłankę do zwolnienia?

Miejsce pracy to szczególne środowisko życia, w którym często dochodzi do konfliktów pomiędzy pracownikami. Zarzewiem sporów mogą być znaczne różnice w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku, ale także tak błahe rzeczy jak umycie kilku filiżanek po kawie. Czasem zdarza się, iż dochodzi między pracownikami także do stosowania przemocy, nierzadko nawet w godzinach pracy.

Pracownicy dopuszczający się bójek/pobić w pracy zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1997 r., sygn. akt IPKN 73/96, wypełniają znamiona przesłanki uzasadniającej zastosowanie względem nich tak zwanej dyscyplinarki zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy (K.p.) (rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika). Zdaniem sądu naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w takim wypadku polega na zakłóceniu porządku i spokoju w miejscu pracy.

Ponadto w takim wypadku zwolnienie dyscyplinarne jest uzasadnione także w związku z brzmieniem art. 100 § 2 pkt 6 K.p., który traktuje o przestrzeganiu w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Stosowanie przemocy fizycznej przez pracowników w miejscu pracy niewątpliwie narusza ten obowiązek. Dopuszczenie się przemocy fizycznej względem współpracownik spoza godzinami pracy, ale na terenie zakładu pracy, także niewątpliwie uzasadnia złożenie pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, a w ciężkich przypadkach zwolnienie dyscyplinarne.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Inaczej natomiast kształtuje się sytuacja pracowników, którzy dopuścili się względem siebie przemocy fizycznej już po godzinach pracy oraz poza terenem zakładu pracy. Wskazane powyżej przyczyny w takim wypadku nie uzasadniają zarówno wypowiedzenia jak i rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika przez pracodawcę. Takie zdarzenie co do zasady należy traktować jako okoliczność z strefy prywatnej pracowników. Mimo to nawet działania na poziomie sfery prywatnej mogą być powodem do zwolnienia pracownika.

Takie działanie może być uzasadnione przede wszystkim obowiązkiem dbania przez pracownika o dobro zakładu pracy przewidziane w art. 100 § 2 pkt 4 K.p. W sytuacji, gdy bójka pracowników będzie mogła mieć rzeczywisty wpływ na wizerunek pracodawcy pracownicy niewątpliwie dopuszczą się naruszenia obowiązków pracowniczych. Taka sytuacja będzie miała miejsce przede wszystkim we wszelkiego firmach, które swoją ofertę kierują do rodzin bądź propagują przyjazną atmosferę wśród pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Czy pobicie współpracownika może stanowić przesłankę do zwolnienia?/fot. Fotolia
Czy pobicie współpracownika może stanowić przesłankę do zwolnienia?/fot. Fotolia

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »