REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?
Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy pracownik musi podawać przyczynę rozwiązania a jeśli tak to jaka ta przyczyna musi być? Czy pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownika jeżeli ten bezzasadnie i niezgodnie z prawem (np. w formie ustnej) rozwiąże umowę?
rozwiń >

Czy rozwiązanie było zgodne z prawem?

Internauta, który zadał pytanie był zatrudniony w dużej fabryce mebli, na czas nieokreślony już od 10 lat. Zastanawia się czy spotkają go jakieś konsekwencje prawne jeżeli w dniu 23 września 2022 r. oświadczył pracodawcy, że odchodzi z pracy, ponieważ znalazł nową pracę i rozpoczyna ją od poniedziałku 26 września 2022 r. Pracownik na piśmie rozwiązał z pracodawcą umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, w dniu 23 września 2022 r. i kilka godzin później, po spakowaniu swoich rzeczy, wyszedł z zakładu pracy. Pracownik wskazał, że obowiązuje go wolność pracy (może wybrać taką pracę jaką chce) a na dodatek nowy pracodawca oferuje mu dwukrotnie wyższe wynagrodzenie. Dotychczasowy pracodawca nie chciał dać pracownikowi tzw. „podwyżki inflacyjnej”, która chociaż w jakimś stopniu kompensowałaby droższe koszty życia. Jako przyczynę rozwiązania umowy pracownik wskazał: „Zmiana pracy na lepszą”. Pracownik wyczytał, że istnieje art. 55 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: k.p.), który uprawnia go do natychmiastowego rozwiązania umowy.

Autopromocja

Rozwiązanie umowy przez pracownika z pracodawcą

Nie tylko pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trybie natychmiastowym ale i pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeżeli jednak rozwiązanie będzie bezzasadne pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownik, tak jak i pracownik wobec pracownika. Przepis art. 55 § 1 i 55 § 1k.p. wskazuje, że pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia gdy:

- w stosunku do pracownika zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe,

- gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia).

W opisywanym stanie faktyczny nie doszło do spełnienia żadnej z powyższych przesłanek, bowiem „Zmiana pracy na lepszą” nie mieści się w powyższych okolicznościach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyżka inflacyjna – czy jest obowiązkowa?

Brak podwyższenia wynagrodzenia pracownikowi, jeżeli ten o to wnioskuje i jeżeli sytuacja gospodarcza w kraju jest ciężka, nie oznacza, że pracodawca naruszył obowiązki przeciwko prawom pracownika i to w sposób ciężki. Jeżeli tylko pracodawca gwarantuje minimalne wynagrodzenie za pracę, nie narusza prawa. Pracodawca nie jest zobowiązany do udzielania pracownikom podwyżek, nie wynika to z przepisów k.p. Nawet jeżeli dochodzi do spadku wartości pieniądza, pracodawca nie musi dokonywać waloryzacji. Pracodawca może oczywiście w regulaminie wynagradzania zagwarantować pracownikom taką podwyżkę, np. o kilka procent, jednak jest to jego dobra wola.

Roszczenie o odszkodowanie – jakie uprawnienia ma pracodawca?

Zgodnie z k.p. pracodawca ma roszczenia wobec pracownika, który bezzasadnie rozwiązał umowę. Jakie? Pracodawca oczywiście nie może żądać przywrócenia pracownika do pracy (aby wrócił do pracy na dotychczasowe stanowisko z dotychczasowymi warunkami pracy i płacy), ponieważ rzeczywiście obowiązuje wolność pracy i zakaz pracy przymusowej, tak jak wskazał internauta.

Pracodawca nie może jednak zostać pozbawiony jakichkolwiek praw w takiej sytuacji i może żądać od pracownika odszkodowania w sytuacji, gdy ten rozwiąże z nim umowę, pomimo tego, iż nie było do tego podstaw . W takiej sytuacji, w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1 1 k.p. pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Tak też może stać się opisywanej sytuacji przez internautę. Oczywiście o odszkodowaniu orzeka sąd pracy, pracodawca może więc zgłosić wobec pracownika takie roszczenie. Może to być sąd właściwy dla siedziby zakładu pracy.

W jakiej wysokości przysługuje pracodawcy odszkodowanie?

Pracodawcy przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W opisywanej sytuacji będzie to wysokość wynagrodzenia pracownika x 3 (pracownika obowiązywał 3 miesięczny okres wypowiedzenia).

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Co jeśli pracownik nie rozwiąże umowy na piśmie?

Co ciekawe ustawodawca nie przewidział sankcji z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę przez pracownika za naruszenie przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę w trybie art. 55 § 1 1 k.p. O zasadności rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie art. 55 § 1 1 k.p. decydują zaistniałe okoliczności faktyczne oraz ich zakwalifikowanie jako ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika bez względu na to, jakimi wadami formalnymi dotknięte jest jego oświadczenie rozwiązujące stosunek pracy. Czyli jeżeli np. pracownik rozwiąże umowę ustnie, a nie na piśmie z podaniem przyczyny – mogą nie spotkać go za to żadne konsekwencje. Ustawodawca wskazuje bowiem, że roszczenia przysługują pracodawcy jeżeli rozwiązanie jest nieuzasadnione.

Zgodnie z art. 61 1 k.p. pracodawca ma prawo do roszczenia o odszkodowanie, jeżeli do nieuzasadnionego rozwiązania doszło z powodu określonego w art.55 § 1 1 k.p., a więc dopuszczenia się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika. Zatem nie w każdym przypadku nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika pracodawca ma możliwość dochodzenia odszkodowania. W takim razie naruszenie wymogów formalnych (art. 55 § 2 k.p.) nie uzasadnia roszczeń po stronie pracodawcy. Zarówno zatem inna forma oświadczenia pracownika o rozwiązaniu umowy niż pisemna, niepodanie przyczyny rozwiązania umowy nie uzasadnia roszczeń po stronie pracodawcy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2015 r., I PK 197/14 oraz postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 2022 r. III PUNP 7/21).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: k.p.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nn
  2022-09-27 14:13:41
  Oj Ci biedni pracodawcy. Ja czekam już 9 miesięcy na swoje ciężko zarobione pieniądze a pracodawca śmieje mi się w twarz i nie zamierza zapłacić. Będę zmuszony czekać kolejne miesiące czy lata aż sąd wyda wyrok. Przypominam, że nie żyjemy w średniowieczu a za pracę należy się zapłata polscy Janusze biznesu
  2
 • Ksiegowyyyyy
  2022-09-27 17:44:35
  Wielu pracodawców zatrudnia na czarno lub też część zarobków jest na umowę reszta pod stołem. Wynagrodzenie takie nie dość że jest niezgodne z prawem bo pracodawca nie odprowadza składek i podatków to jeszcze w przyszłości naraża pracownika na konsekwencje karno skarbowe. Tak traktowany pracownik nie robi krzywdy porzucając pracę u wyzyskiwacza. Uważam że w przypadku sprawy trafiającej do sądów, te staną po właściwej stronie.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

REKLAMA

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

REKLAMA