REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?
Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy pracownik musi podawać przyczynę rozwiązania a jeśli tak to jaka ta przyczyna musi być? Czy pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownika jeżeli ten bezzasadnie i niezgodnie z prawem (np. w formie ustnej) rozwiąże umowę?
rozwiń >

Czy rozwiązanie było zgodne z prawem?

Internauta, który zadał pytanie był zatrudniony w dużej fabryce mebli, na czas nieokreślony już od 10 lat. Zastanawia się czy spotkają go jakieś konsekwencje prawne jeżeli w dniu 23 września 2022 r. oświadczył pracodawcy, że odchodzi z pracy, ponieważ znalazł nową pracę i rozpoczyna ją od poniedziałku 26 września 2022 r. Pracownik na piśmie rozwiązał z pracodawcą umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, w dniu 23 września 2022 r. i kilka godzin później, po spakowaniu swoich rzeczy, wyszedł z zakładu pracy. Pracownik wskazał, że obowiązuje go wolność pracy (może wybrać taką pracę jaką chce) a na dodatek nowy pracodawca oferuje mu dwukrotnie wyższe wynagrodzenie. Dotychczasowy pracodawca nie chciał dać pracownikowi tzw. „podwyżki inflacyjnej”, która chociaż w jakimś stopniu kompensowałaby droższe koszty życia. Jako przyczynę rozwiązania umowy pracownik wskazał: „Zmiana pracy na lepszą”. Pracownik wyczytał, że istnieje art. 55 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: k.p.), który uprawnia go do natychmiastowego rozwiązania umowy.

Autopromocja

Rozwiązanie umowy przez pracownika z pracodawcą

Nie tylko pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trybie natychmiastowym ale i pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeżeli jednak rozwiązanie będzie bezzasadne pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownik, tak jak i pracownik wobec pracownika. Przepis art. 55 § 1 i 55 § 1k.p. wskazuje, że pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia gdy:

- w stosunku do pracownika zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe,

- gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia).

W opisywanym stanie faktyczny nie doszło do spełnienia żadnej z powyższych przesłanek, bowiem „Zmiana pracy na lepszą” nie mieści się w powyższych okolicznościach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyżka inflacyjna – czy jest obowiązkowa?

Brak podwyższenia wynagrodzenia pracownikowi, jeżeli ten o to wnioskuje i jeżeli sytuacja gospodarcza w kraju jest ciężka, nie oznacza, że pracodawca naruszył obowiązki przeciwko prawom pracownika i to w sposób ciężki. Jeżeli tylko pracodawca gwarantuje minimalne wynagrodzenie za pracę, nie narusza prawa. Pracodawca nie jest zobowiązany do udzielania pracownikom podwyżek, nie wynika to z przepisów k.p. Nawet jeżeli dochodzi do spadku wartości pieniądza, pracodawca nie musi dokonywać waloryzacji. Pracodawca może oczywiście w regulaminie wynagradzania zagwarantować pracownikom taką podwyżkę, np. o kilka procent, jednak jest to jego dobra wola.

Roszczenie o odszkodowanie – jakie uprawnienia ma pracodawca?

Zgodnie z k.p. pracodawca ma roszczenia wobec pracownika, który bezzasadnie rozwiązał umowę. Jakie? Pracodawca oczywiście nie może żądać przywrócenia pracownika do pracy (aby wrócił do pracy na dotychczasowe stanowisko z dotychczasowymi warunkami pracy i płacy), ponieważ rzeczywiście obowiązuje wolność pracy i zakaz pracy przymusowej, tak jak wskazał internauta.

Pracodawca nie może jednak zostać pozbawiony jakichkolwiek praw w takiej sytuacji i może żądać od pracownika odszkodowania w sytuacji, gdy ten rozwiąże z nim umowę, pomimo tego, iż nie było do tego podstaw . W takiej sytuacji, w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1 1 k.p. pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Tak też może stać się opisywanej sytuacji przez internautę. Oczywiście o odszkodowaniu orzeka sąd pracy, pracodawca może więc zgłosić wobec pracownika takie roszczenie. Może to być sąd właściwy dla siedziby zakładu pracy.

W jakiej wysokości przysługuje pracodawcy odszkodowanie?

Pracodawcy przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W opisywanej sytuacji będzie to wysokość wynagrodzenia pracownika x 3 (pracownika obowiązywał 3 miesięczny okres wypowiedzenia).

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Co jeśli pracownik nie rozwiąże umowy na piśmie?

Co ciekawe ustawodawca nie przewidział sankcji z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę przez pracownika za naruszenie przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę w trybie art. 55 § 1 1 k.p. O zasadności rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie art. 55 § 1 1 k.p. decydują zaistniałe okoliczności faktyczne oraz ich zakwalifikowanie jako ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika bez względu na to, jakimi wadami formalnymi dotknięte jest jego oświadczenie rozwiązujące stosunek pracy. Czyli jeżeli np. pracownik rozwiąże umowę ustnie, a nie na piśmie z podaniem przyczyny – mogą nie spotkać go za to żadne konsekwencje. Ustawodawca wskazuje bowiem, że roszczenia przysługują pracodawcy jeżeli rozwiązanie jest nieuzasadnione.

Zgodnie z art. 61 1 k.p. pracodawca ma prawo do roszczenia o odszkodowanie, jeżeli do nieuzasadnionego rozwiązania doszło z powodu określonego w art.55 § 1 1 k.p., a więc dopuszczenia się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika. Zatem nie w każdym przypadku nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika pracodawca ma możliwość dochodzenia odszkodowania. W takim razie naruszenie wymogów formalnych (art. 55 § 2 k.p.) nie uzasadnia roszczeń po stronie pracodawcy. Zarówno zatem inna forma oświadczenia pracownika o rozwiązaniu umowy niż pisemna, niepodanie przyczyny rozwiązania umowy nie uzasadnia roszczeń po stronie pracodawcy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2015 r., I PK 197/14 oraz postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 2022 r. III PUNP 7/21).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: k.p.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nn
    2022-09-27 14:13:41
    Oj Ci biedni pracodawcy. Ja czekam już 9 miesięcy na swoje ciężko zarobione pieniądze a pracodawca śmieje mi się w twarz i nie zamierza zapłacić. Będę zmuszony czekać kolejne miesiące czy lata aż sąd wyda wyrok. Przypominam, że nie żyjemy w średniowieczu a za pracę należy się zapłata polscy Janusze biznesu
    2
  • Ksiegowyyyyy
    2022-09-27 17:44:35
    Wielu pracodawców zatrudnia na czarno lub też część zarobków jest na umowę reszta pod stołem. Wynagrodzenie takie nie dość że jest niezgodne z prawem bo pracodawca nie odprowadza składek i podatków to jeszcze w przyszłości naraża pracownika na konsekwencje karno skarbowe. Tak traktowany pracownik nie robi krzywdy porzucając pracę u wyzyskiwacza. Uważam że w przypadku sprawy trafiającej do sądów, te staną po właściwej stronie.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

REKLAMA

Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Limit zwolnienia lekarskiego w roku

Limit zwolnienia lekarskiego w roku - ile maksymalnie można przebywać na L4? Po zasiłku chorobowym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby je uzyskać?

REKLAMA