Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia a roszczenia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Czy możliwe jest, aby w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracownika w tzw. trybie dyscyplinarnym? Jeśli tak, to z jakimi roszczeniami w takim przypadku może wystąpić pracownik do pracodawcy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy tak pracownik, jak i pracodawca mogą w każdym czasie rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Powinno to być dokonane na piśmie, a jedyna różnica dotycząca stron polega na tym, iż w przypadku oświadczenia składanego przez pracodawcę powinno ono zawierać wskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Od dnia złożenia takiego oświadczenia woli pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia. Należy wskazać, iż obowiązujące przepisy nie zakazują pracodawcy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (czy w tzw. popularnie trybie dyscyplinarnym) także w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę. Pozostaje przy tym bez znaczenia, która ze stron stosunku pracy złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Rekomendowany produkt: Przyczyny rozwiązywania umów o pracę w praktyce i orzecznictwie sądowym (książka)
Jednakże istnieje zasadnicza różnica miedzy możliwymi roszczeniami pracownika związanymi z takim specyficznym rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia następującym w trakcie biegnącego okresu wypowiedzenia, a „normalnym” rozwiązaniem dyscyplinarnym, to jest w sytuacji gdy pracownik nie pozostaje w okresie wypowiedzenia i znajduje wobec niego zastosowanie dyspozycja art. 52 Kodeksu pracy.
Różnica ta wynika z dyspozycji art. 60 Kodeksu pracy i polega na znaczącym ograniczeniu roszczeń, których może dochodzić od pracodawcy taki pracownik. Przypomnijmy, iż w przypadku standardowego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 K.p.) pracownikowi przysługują dwa alternatywne roszczenia, z których to może skorzystać wedle swego uznania.
Są to: roszczenie o przywrócenie do pracy oraz roszczenie o odszkodowanie, w wysokości maksymalnie odpowiadającego długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Natomiast w opisanym powyżej szczególnym wypadku, gdy dyscyplinarka jest stosowana w trackie biegnącego wypowiedzenia, przepis art. 60 K.p. wprowadza odmienne, specyficzne rozwiązanie. Pracownikowi przysługuje bowiem tylko jedno roszczenie – o odszkodowanie. I co więcej, ustawodawca ustalił górną granicę tego odszkodowania jako wynagrodzenie pracownika za okres do dnia upływu okresu wypowiedzenia przysługującego pracownikowi.
Dołącz do nas na Facebooku!
Podstawa prawna: art. 52, 60 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94, z późń. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat