| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Umożliwienie powrotu do zawodu osobom skazanym karami dyscyplinarnymi

Umożliwienie powrotu do zawodu osobom skazanym karami dyscyplinarnymi

12 sierpnia weszła w życie ustawa umożliwiająca przywrócenie prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków samorządu lub uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu osób skreślonych z listy samorządu zawodowego oraz określająca termin zatarcia skazania karami dyscyplinarnymi skutkującymi pozbawieniem możliwości wykonywania danego zawodu. Zmiany są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2010 r.

Ustawa umożliwia przywrócenia osobie skreślonej z listy samorządu zawodowego prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków tego samorządu lub uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz określa terminy zatarcia skazania karami dyscyplinarnymi skutkującymi pozbawieniem możliwości wykonywania danego zawodu.

Możliwy powrót do zawodów prawniczych po postępowaniu dyscyplinarnym

Osoby, które wracają do zawodu prawniczego po orzeczeniu dyscyplinarnym i które nie wykonywały zawodu przez co najmniej 10 lat będą musiały ponownie złożyć egzamin. Ustawa przewiduje również w przypadku zawodów prawniczych konieczność ponownego zdawania egzaminu, jeżeli w ciągu 10 lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu osoba, która go zdała, nie wpisze się na listę zawodową. Nowelizacja dotyczy samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, lekarzy weterynarii, notariuszy, farmaceutów, komorników sądowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych, diagnostów laboratoryjnych.

Sejm uchwalił ustawę 26 czerwca 2014 r. Prezydent podpisał ustawę 8 lipca 2014 r.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »