Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki pracownika
Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Są one ogólne i uniwersalne dla wszystkich pracowników. Należy do nich w szczególności przestrzeganie:
REKLAMA
- ustalonego czasu pracy,
- regulaminu pracy i ustalonego porządku,
- przepisów i zasad bhp oraz przepisów przeciwpożarowych.
Niektóre grupy zawodowe, np. funkcjonariusze Policji, żołnierze zawodowi, obowiązki mają określone w odrębnych ustawach (pragmatykach zawodowych), inne - częściowo w pragmatykach, a w zakresie nieuregulowanym stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Przepisy zawodowe określają większy zakres obowiązków pracowniczych bądź zaostrzają odpowiedzialność za ich niewykonanie. Pragmatyki wprowadzają z reguły obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych w normalnych dniach pracy w przypadku zaistnienia szczególnych potrzeb pracodawcy bez prawa do rekompensaty (dotyczy to np. pracowników samorządowych).
Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
W ramach stosunku pracy niektóre obowiązki pracownika są wskazywane w „zakresie obowiązków", jeżeli taki zostanie stworzony dla zajmowanego przez niego stanowiska. Ponadto mogą wynikać z regulaminu pracy (jeżeli jest utworzony) bądź z innych aktów wewnątrzzakładowych (zarządzeń, obwieszczeń). Podstawą obowiązku pracowniczego mogą być też polecenia pracodawcy. W stosunkach służbowych formą wprowadzenia obowiązku może być rozkaz czy polecenie służbowe. Obowiązek wykonania poleceń pracowniczych dotyczy poleceń niesprzecznych z prawem i umową o pracę. W przypadku stosunków służbowych powinny być one wykonane po uprzednim zwróceniu na ten fakt uwagi przełożonych. Podwyższone standardy i obowiązki pracownicze ma kadra menedżerska, w tym również w samorządzie czy urzędach. Z reguły ma ona obowiązek pracy w nadgodzinach bez możliwości uzyskania rekompensaty.
Niewypełnianie obowiązków pracowniczych
Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność porządkową. W przypadkach nagminnie powtarzających się lub zaniedbania podstawowych obowiązków pracowniczych pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę. Jeżeli pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, natomiast w przypadku formacji służbowych może to być podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i zwolnienia ze służby.
Ubezpieczenie
Pracownik ma obowiązek informowania płatnika o wszelkich zmianach dotyczących jego danych osobowych oraz mających wpływ na prawidłowe ustalenie obowiązku podlegania ubezpieczeniom, w tym na uprawnienia członków rodziny do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli pracownik jest jednocześnie zatrudniony w kilku zakładach pracy lub posiada różne tytuły do obowiązkowych ubezpieczeń, ma obowiązek powiadomienia każdego płatnika o wysokości rocznej podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w celu ustalenia przekroczenia limitu. Pracownik odpowiada finansowo za skutki błędnego oświadczenia dotyczącego rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli podstawa zostanie przez pracownika zawyżona i z tego powodu powstanie niedopłata składek na te ubezpieczenia, będzie on musiał zwrócić płatnikowi powstałą zaległość wraz z odsetkami.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat