Kategorie

Czy można zwolnić pracownika przed upływem 3 dni od zawiadomienia organizacji związkowej

Jadwiga Krukowska
Przewodniczącemu związku zawodowego wręczyliśmy pismo o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z naszym pracownikiem w trybie dyscyplinarnym z powodu przebywania tego pracownika w pracy pod wpływem alkoholu. Od razu otrzymaliśmy od związku odpowiedź, że nie będzie on bronił tego pracownika. W związku z tym tego samego dnia zwolniliśmy go dyscyplinarnie. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie zarzuca nam, że dostał zwolnienie dyscyplinarne w tym samym dniu, w którym zawiadomiono związek zawodowy o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jego zdaniem, z wręczeniem zwolnienia dyscyplinarnego powinniśmy odczekać 3 dni. Tyle czasu ma związek zawodowy na przedstawienie swojego stanowiska w sprawie rozwiązania z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia. Czy pracownik ma rację?

Pracownik nie ma racji, ponieważ konsultacja związkowa została przeprowadzona prawidłowo. Jeżeli związek wypowiedział się w sprawie zwolnienia pracownika wcześniej, to pracodawca nie musi czekać 3 dni, aby zwolnić pracownika dyscyplinarnie.

Reklama

Pracodawca ma obowiązek zawiadomienia na piśmie reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej w sprawie zamiaru rozwiązania z tym pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy (art. 52 § 3 Kodeksu pracy). Organizacja związkowa powinna wyrazić swoją opinię w tej sprawie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Nie musieli zatem Państwo czekać, aż upłynie okres 3 dni, aby wręczyć pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Spełnili Państwo swój obowiązek, ponieważ pismo rozwiązujące umowę o pracę zostało wręczone pracownikowi dopiero po zawiadomieniu związku zawodowego i otrzymaniu od tego związku stanowiska w sprawie zwolnienia pracownika.

Poważnym naruszeniem przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę byłoby rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia dokonane przez zakład pracy przed otrzymaniem opinii organizacji związkowej w sprawie zwolnienia pracownika.

W omawianej sytuacji, co prawda, wręczyli Państwo pracownikowi pismo o rozwiązaniu umowy o pracę przed upływem 3-dniowego terminu, to jednak już po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej i przekazaniu go Państwu. Związek zawodowy może zgłaszać zastrzeżenia w kwestii zasadności rozwiązania umowy o pracę maksymalnie w ciągu 3 dni. Nie musi on jednak tego robić w ostatnim dniu wskazanego terminu. Termin 3-dniowy, jaki ma organizacja związkowa na przedstawienie swojej opinii, liczymy od następnego dnia po przekazaniu organizacji związkowej zawiadomienia pracodawcy o zamiarze zwolnienia pracownika. Niezależnie od stanowiska związkowego, pracodawca samodzielnie decyduje o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Jeżeli organizacja związkowa nie przedstawi swojej opinii w terminie 3 dni, wówczas pracodawca nie musi czekać na stanowisko związku, tylko może podjąć decyzję o zwolnieniu pracownika bez tej opinii.


W zawiadomieniu do organizacji związkowej należy podać tę samą przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, która znajdzie się później w skierowanym do pracownika piśmie rozwiązującym umowę.

W przepisach Kodeksu pracy nie ma wymogu zachowania formy pisemnej przy zawiadamianiu zakładowej organizacji związkowej o zamiarze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wyrażenie opinii organizacji związkowej także nie musi być złożone pracodawcy na piśmie. Jednak w przypadku sporu forma pisemna jest bardziej przydatna i korzystna niż ustna, zwłaszcza w postępowaniu kontrolnym PIP bądź sądowym. Prawidłowe przeprowadzenie konsultacji związkowej jest czynnością formalną i choć nie wiąże pracodawcy, pominięcie konsultacji bądź nieprawidłowe jej przeprowadzenie może spowodować, że sąd pracy przywróci pracownika do pracy albo zasądzi na jego rzecz odszkodowanie od zakładu pracy.

PRZYKŁAD

Dyrektor zakładu pracy zawiadomił zakładową organizację związkową o zamiarze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, będącym członkiem tej organizacji, za kolejne opuszczenie stanowiska pracy bez wiedzy przełożonego. Przewodniczący związku w tym samym dniu złożył dyrektorowi ustną deklarację, że wyraża zgodę na zwolnienie dyscyplinarne tego pracownika z uwagi na powtarzające się i rażące naruszanie przez niego postanowień regulaminu pracy. Dyrektor na drugi dzień wręczył pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. W 3. dniu od otrzymania przez związek zawodowy pisma w sprawie zwolnienia dyrektor otrzymał od związku oficjalne pismo, że nie wyraża on zgody na zwolnienie tego pracownika. W tej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd pracy przywróci pracownika do pracy lub zasądzi na jego rzecz odszkodowanie pieniężne. Pracodawca w okresie 3-dniowego terminu przeznaczonego na konsultacje otrzymał bowiem od związku zawodowego pismo o niewyrażeniu zgody na zwolnienie pracownika. Ustna deklaracja przewodniczącego nie będzie miała wpływu na prawo pracodawcy do zwolnienia pracownika.

Podstawa prawna:

 • art. 52 § 3 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.