REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Pracownica spełnia warunki do wcześniejszej emerytury. Skończyła 57 lat, ma ponad 24-letni staż pracy, w tym przez 18 lat pracowała jako nauczycielka. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Chce jednak pracować i na emeryturę przejść za 3 lata, po ukończeniu 60 lat. Ukończy je 6 kwietnia 2012 r. Jej aktualne wynagrodzenie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ZUS nie będzie wypłacał emerytury nawet w zmniejszonej wysokości. Czy ma znaczenie, kiedy pracownica złoży wniosek o emeryturę? Czy powinna złożyć wniosek jeszcze w tym roku?

Odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym i powinna być wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Czy można wystąpić z OFE przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę

Pracownica urodziła się w 1951 r. W 1999 r. przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Teraz chce rozwiązać umowę z OFE, ponieważ w przyszłości chciałaby mieć emeryturę tylko z ZUS. Czy może to zrobić już teraz, czy musi czekać aż do przejścia na emeryturę? W jaki sposób może ubiegać się o unieważnienie umowy zawartej z funduszem emerytalnym?

Czym jest regulamin wynagrodzenia? (art. 77 (2))

Regulamin wynagrodzenia ustalony przez pracodawcę to wewnętrzny akt prawny, który określa zasady wynagradzania u danego pracodawcy. Ustalany kiedy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy.

REKLAMA

Warunki wynagradzania w państwowych jednostkach budżetowych art. 77 (3)

Wynagrodzenie pracowników jednostek sfery budżetowej określane jest inny sposób. Minister Pracy i Polityki Społecznej wydaje w tym celu rozporządzenie.

Delegacja za podróż służbową art. 77 (5)

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

W jaki sposób ustala się wynagrodzenie pracownika? (art. 78)

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80)

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

REKLAMA

Wynagrodzenie za gotowość do pracy (art. 81)

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie.

Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę (art. 82)

Za pracę wadliwie wykonaną z winy pracownika, nie przysługuje mu wynagrodzenie.

Czym są normy pracy i jaką pełnią funkcję? (art. 83)

Normy pracy stanowią miernik nakładu pracy, jej wydajności i jakości. Mogą być stosowane, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Pracownik nie może się zrzec wynagrodzenia (art. 84)

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Nie ma od tej zasady żadnych wyjątków.

Kiedy wypłaca się wynagrodzenie pracownika? (art. 85)

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

Obowiązki pracodawcy co do sposobu wypłaty wynagrodzenia (art. 86)

Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Jakie mamy potrącenia z wynagrodzenia? (art. 87)

Pracownik za swoją pracę ma prawo otrzymywać wynagrodzenie w pełnej wysokości, po odliczeniu składek na ZUS i zaliczek na podatek. Jednak istnieją okoliczności, które powodują, że pracownik otrzyma wynagrodzenie w niżej kwocie.

Czym jest kwota wolna od potrąceń? art. 87 (1)

Pracodawca ma prawo w określonych sytuacjach dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Pracownik nie może jednak zostać całkowicie pozbawiany swojej pensji. Temu właśnie służy kwota wolna od potrąceń.

Potrącenia na zaspokojenie alimentów (art. 88)

Pracodawca ma obowiązek dokonywania potrąceń z wynagrodzenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, na wniosek wierzyciela, na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia pracownika (art. 91)

Pracodawca ma obowiązek dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika przewidzianych przez przepisy prawa pracy. Za zgodą pracownika pracodawca może potracić także inne należności.

Czy trzeba zmienić kod tytułu ubezpieczenia, jeśli pracownik zawiesił przyznaną emeryturę

Zatrudniony przez naszą firmę pracownik uzyskał prawo do emerytury od 1 lipca 2009 r. Od razu zawiesił emeryturę na swój wniosek, bo jego wynagrodzenie przekracza dopuszczalną granicę przychodu dla emeryta. Pracownik jest zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu 01 10 00. Czy powinniśmy zgłosić w ZUS zmianę jego kodu tytułu ubezpieczenia, mimo że faktycznie nie pobiera emerytury?

Odprawa emerytalno-rentowa art. 92(1)

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie i inne świadczenia (art. 77(2)-93)

Dział trzeci reguluje kwestie związane z wynagrodzeniem za pracę i innymi świadczeniami pieniężnymi, takimi jak odprawa emerytalna czy rentowa.

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Pracodawca, który zatrudnia osobę bezrobotną może liczyć na dofinansowanie pensji takiego pracownika. Wysokość tego dofinansowania zależna jest od stopnia niepełnosprawności a także od „rodzaju” pracodawcy.

Ustalanie kapitału początkowego

Kapitał początkowy jest elementem łączącym dotychczasowy system emerytalny z systemem zreformowanym opartym na środkach zgromadzonych na koncie emerytalnym w ZUS.

Kiedy pracodawca może żądać zwrotu wypłaconej już pensji?

Często zastanawiamy się, czy pracodawca w jakikolwiek sposób może nam odebrać zarobione i wypłacone już wynagrodzenie.

Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o emeryturę lub rentę zgłoszony w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa – strony umowy uruchamia postępowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń w instytucji ubezpieczeniowej drugiego państwa – strony umowy.

Wypłata emerytury pomostowej po śmierci wnioskodawcy

Mój mąż złożył wniosek o emeryturę pomostową, niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję przyznającą mu to świadczenie kilka dni po jego śmierci. Czy w takiej sytuacji jako żona mam prawo do tego świadczenia?

Dorabianie na emeryturze pomostowej

Spełniam warunki do nabycia prawa do emerytury pomostowej, mimo to nadal chciałbym pracować. Czy jest możliwe pobieranie tego świadczenia i zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku?

Wszczęcie postępowania o przyznanie emerytury

Postępowanie w sprawach emerytur przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wszczynane jest na wniosek osoby zainteresowanej bądź też z urzędu.

Polsko - Amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym

Zakres przedmiotowy polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym odnosi się do emerytur i rent. Umowa nie obejmuje swoim zasięgiem świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków z tytułu choroby.

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Możliwe jest skrócenie przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Dopuszczalne jest to jednak tylko w sytuacjach wyjątkowych. Co dzieje się wtedy z wynagrodzeniem pracownika.

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia br. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały w br. Takie uprawnienie przysługiwało jej bowiem na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Od 4 maja br. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego?

Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole

Zgodnie z polskim kodeksem pracy pracodawca ma prawo zatrudniać młodocianych po ukończeniu przez nich 16 roku życia. Często jednak takie osoby jeszcze się uczą, ponadto pracodawcy nie zawsze wiedzą, jakie wynagrodzenie im wypłacić.

Wypłata odprawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. po zmianie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawcy mogą równocześnie wypłacać pracownikom emeryturę i wynagrodzenie bez rozwiązywania z nimi umowy o pracę.

Wynagrodzenie za czas przestoju

Czy za czas przestoju należy mi się wynagrodzenie albo jakaś jego część? Pracodawca twierdzi, że skoro nie wykonywałem pracy to nic mi się nie należy.

Odprawa emerytalna przy świadczeniu przedemerytalnym

Czy pracownikowi, który otrzymał odprawę emerytalną w związku z przejściem na świadczenie przedemerytalne, przysługuje ponownie odprawa emerytalna w związku z przejściem na emeryturę?

Wynagrodzenie za podróż służbową

W obecnych czasach podróże służbowe stają się coraz bardziej popularne. Pracownicy wyjeżdżają do innych miast, a nawet państw w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków. Jakie należy się wynagrodzenie takim pracownikom?

Czy emeryt pracujący w dwóch zakładach pracy ma prawo do świadczeń z zfśs u obu pracodawców

W naszym zakładzie pracuje emeryt, który jednocześnie podjął pracę na pół etatu w innej firmie. Czy ten emeryt ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch zakładach pracy?

Wynagrodzenie za strajk

Obecnie dość powszechną metodą na wyrażenie swojego niezadowolenia z postępowania pracodawcy stał się strajk. Warto się jednak zastanowić, czy w trakcie akcji strajkowej zachowujemy prawo do wynagrodzenia.

Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Były pracownik naszej firmy kończy w marcu wiek emerytalny 65 lat. Zwrócił się do nas o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7. Pracował w naszym zakładzie od 1993 r. do 1998 r., z czego w latach 1993-1994 i 1998 r. świadczył pracę na 1/4 etatu i osiągał zarobki niższe od obowiązującego ówcześnie minimalnego wynagrodzenia. W pozostałym okresie pracował na pełny etat. Wystawiliśmy zaświadczenie o zarobkach jedynie za okres od 1993 r. do 1996 r., gdyż dokumentacja płacowa za lata 1997-1998 uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Czy ZUS uwzględni wynagrodzenie minimalne w latach 1997-1998? Czy za lata 1993-1994 ZUS podwyższy wynagrodzenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Jakie są, w zakresie emerytur i rent, skutki umowy między Polską a USA o zabezpieczeniu społecznym

Od 1 marca 2009 r. obowiązuje umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym. Umowa reguluje sytuację osób, które ubiegają się o emeryturę lub rentę i podlegały ubezpieczeniom społecznym w obu krajach.

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

Wypłata dla tymczasowo aresztowanego

Mój syn został tymczasowo aresztowany. Jest zatrudniony. Czy za czas aresztowania należy mu się wynagrodzenie?

Czy należą mi się odsetki?

Od kilku miesięcy pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia. Zawsze około tygodnia. Czy mogę żądać odsetek za zwłokę?

Jakie jest wynagrodzenie chałupników?

Pracę nakładczą bardzo często określa się mianem pracy chałupniczej, co jest związane z wykonywaniem pracy w domu, w porach dogodnych dla zatrudnionego.

Emerytura w przypadku okresów ubezpieczenia za granicą

W przypadku posiadania okresów ubezpieczenia za granicą wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego składa się w kraju, w którym zainteresowany ma stały adres zamieszkania.

Czy będąc na emeryturze pomostowej można pracować w szczególnych warunkach

Nasza pracownica chce przejść w marcu br. na emeryturę pomostową. Pracuje w szczególnych warunkach. Spełnia wszystkie warunki do przyznania emerytury pomostowej. Po rozwiązaniu umowy o pracę chcemy ją ponownie zatrudnić na tym samym stanowisku, ale na 1/2 etatu. Czy możemy zatrudnić tę pracownicę? Czy utraci ona prawo do emerytury pomostowej?

Nie pracujesz – dostajesz wynagrodzenie

Zasadniczo wynagrodzenie należy się tylko za faktyczne wykonywanie pracy. Są jednak sytuacje, kiedy nasza nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona i pracodawca nie może odmówić nam wynagrodzenia.

Jakie wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?

Pracownikowi w określonych sytuacjach życiowych przysługuje prawo do otrzymania urlopu okolicznościowego. Jakie jednak wynagrodzenie przysługuje za takie wolne dni?

Emerytury kapitałowe

Rok 2009 jest pierwszym rokiem, w którym nastąpi wypłata nowych emerytur po zreformowaniu w 1999 r. całego systemu emerytalnego i uruchomieniu funduszy emerytalnych, czyli tzw. drugiego filara.

Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Z końcem marca 2009 r. pracownik naszej firmy ma zamiar przejść na emeryturę. W styczniu 2009 r. skończył 65 lat. Jesteśmy dużą firmą i do moich obowiązków należy przygotowanie wniosku o emeryturę dla pracownika. Dokumenty niezbędne do zgłoszenia wniosku pracownik dostarcza nam sukcesywnie, od początku stycznia 2009 r. Jeszcze w lutym przygotowałam kompletny wniosek o emeryturę, pracownik podpisał go, a ja 3 marca złożyłam go w ZUS. Teraz okazało się, że ZUS wyliczy pracownikowi emeryturę niekorzystnie - nie na podstawie nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r., lecz na podstawie tej, która obowiązywała do 28 lutego 2009 r. Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Pracownik nie chce, aby ZUS przyjął do emerytury starą kwotę.

REKLAMA