Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość wynagrodzenia młodocianego ustalają przepisy wykonawcze. Zależy ona od stażu nauki i poziomu przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Zgodnie z § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa powyżej, wynosi:
REKLAMA
- w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4%,
- w drugim roku nauki - nie mniej niż 5%,
- w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6%.
Co w sytuacji, kiedy taki młodociany opuszcza zajęcia lekcyjne, które stanowią jego czas pracy?
Zobacz: Wynagrodzenie przy umowie zlecenie - porada
Pracodawca niestety nie może mu obniżyć wynagrodzenia, gdyż jest ono zagwarantowane ustawowo. Nie oznacza to jednak, że młodociany jest bezkarny. Pracodawca może:
- zastosować wobec młodocianego karę pieniężną przewidzianą w kodeksie pracy za opuszczanie nauki,
- rozwiązać z nim stosunek pracy na podstawie kodeksu pracy
Podstawa prawna: Kodeks pracy, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
Zobacz serwis: Dodatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat